Największe firmy spedycyjne – TOP 10

Pojawia się coraz więcej nowych firm spedycyjnych a branża ta stale się rozwija. W poniższym artykule przedstawiamy TOP 10 największych firm spedycyjnych na świecie, według danych z 2018 roku. Jak przedstawiają się największe firmy spedycyjne?

firmy spedycyjne

10. CSX – Największe firmy spdycyjne

CSX to wiodący dostawca towarowego transportu kolejowego. Swoją siedzibę posiada w Jacksonville na Florydzie. Jako spedycja kolejowa, firma obsługuje trasy o długości około 38 000 km. Firma powstała w 1981 roku, łącząc koleje dawnego Chessie System, Seaboard Cost Line Industries, a następnie w 1986 roku marka połączyła się również z Seaboard System Railroad. Marka obecnie wyceniana jest na 4 mld dolarów.

9. Deutsche Post

Deutsche Post jest częścią firmy Deutsche Post DHL Group. Jest wiodącym europejskim dostawcą usług pocztowych. Deutsche Post dostarcza paczki pocztowe nie tylko w Niemczech ale również na całym świecie. Ponadto zapewnia usługi marketingu w zakresie dialogu i prasy, a także rozwiązania komunikacyjne dla przedsiębiorstw. Deutsche Post DHL Group zatrudnia aktualnie ponad 510 000 pracowników w ponad 220 krajach i terytoriach na całym świecie. Według Brand Finance wartości marki wycenia się na 4,2 mld dolarów.

8. Firma spedycyjna – CN

CN to kanadyjska firma transportowa, oferująca zintegrowane usługi obejmujące transport kolejowy, intermodalny, transport drogowy, spedycję, magazynowanie i dystrybucję. Firma zatrudnia około 24 000 przewoźników kolejowych, transportując towary o wartości przekraczającej 250 mld dolarów rocznie dla wielu sektorów biznesowych. Transportują zarówno surowce, jak i gotowe produkty. Wartość firmy została wyceniona na 4,4 mld dolarów.

7. Poste Italiane – Największe firmy spedycyjne

Poste Italiane to włoski dostawca usług pocztowych. Jednakże poza standardowymi usługami pocztowymi oferuje także różne zintegrowane produkty tj. usługi komunikacyjne, logistyczne i finansowe. W 2011 roku firma przejęła UniCredit MedioCredito Centrale za 136 mln euro (166 mln dolarów). W 2016 roku natomiast włoski rząd zatwierdził sprzedaż udziałów w spółce do 40%. Aktualnym CEO jest Matteo Del Fante, a wartość firmy szacuje się na 4,8 mld dolarów.

6. Największe firmy spedycyjne – McLane Company

Firma McLane to jeden z największych liderów w zakresie łańcucha dostaw, dostarczając tym samym rozwiązania w zakresie dostaw żywności dla sklepów connvinience, aptek i innych w USA. Posiada jedną z największych prywatnych flot w Ameryce i dostarcza około 50 000 produktów do 110 000 lokalizacji, zatrudniając przy tym 20 000 pracowników. Prezesem i dyrektorem generalnym od 1995 roku jest W. Grady Rosier, a wartość przedsiębiorstwa wynosi aktualnie 4,8 mld dolarów.

5. Firma spedycyjna Union Pacific

Union Pacific to firma zajmująca się transportem kolejowym. Obsługuje 8 500 lokomotyw składających się z 43 różnych modeli, przy czym obsługuje trasy liczące około 52 000 km. Jej system jest drugim co do wielkości w USA. Firma rozpoczęła działalność w 1862 roku, kiedy to nazywała się jeszcze Union Pacific Rail Road. Jej obecnym dyrektorem generalnym jest Lance M. Fritz. Wartość marki wynosi 7,8 mld dolarów.

4. Największe firmy spedycyjne – DHL

DHL to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek logistycznych na świecie. Firma specjalizuje się w spedycji międzynarodowej, usługach kurierskich, transporcie drogowym i kolejowym, przewozach lotniczych i morskich, międzynarodowych przesyłkach paczkowych i ekspresowych oraz logistyce kontraktowej. Firma DHL została założona w 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej obecna wartość wynosi 10,7 mld dolarów.

3. Japan Railways Group – Największe firmy spedycyjne

Japan Railways Group często określane jest również jako JR Group. Składa się z siedmiu nastawionych na zysk spółek, które przejęły większość aktywów i operacji należących do rządowych Japońskich Kolei Państwowych w 1987 roku. Łączna długość tras, na których operuje, wynosi ponad 20 100 km. Bieżąca wartość firmy wynosi 11,1 mld dolarów.

2. FedEx – Firmy spedycyjne

FedEx to międzynarodowa firma kurierska z siedzibą w Memphis, w stanie Tennessee. Oferuje kompletny zestaw usług online do przygotowywania przesyłek, śledzenia przesyłek, sprawdzania stawek przesyłek, a także narzędzi dla międzynarodowych spedytorów i małych firm. Według Brand Finance wartość marki wyceniana jest na 18,1 mld dolarów. Obecnym prezesem firmy jest Frederick W. Smith.

1 – Największe firmy spedycyjne – UPS

United Parcel Service to międzynarodowa amerykańska firma zajmująca się dostawą paczek i rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw. Obejmuje również linię ładunkową, operacje transportu towarowego oraz centra pakowania i wysyłki oparte na sprzedaży detalicznej. UPS zatrudnia aktualnie ponad 444 000 pracowników i współpracuje z 240 000 kierowców. UPS dostarcza towary do około 220 krajów. Prezesem firmy jest obecnie David P. Abney. Wartość firmy wyceniania jest aktualnie na 22 mld dolary.