Największe firmy spedycyjne – TOP 10

Pojawia się coraz więcej nowych firm spedycyjnych, a branża ta stale się rozwija. W poniższym artykule przedstawiamy TOP 10 największych firm spedycyjnych na świecie, według danych z 2018 roku. Jak przedstawiają się największe firmy spedycyjne?

10. CSX

Firmy spedycyjne CSX

CSX to wiodący dostawca towarowego transportu kolejowego. Swoją siedzibę posiada w Jacksonville na Florydzie. Jako spedycja kolejowa, firma obsługuje trasy o długości około 38 000 km. Firma powstała w 1981 roku, łącząc koleje dawnego Chessie System, Seaboard Cost Line Industries, a następnie w 1986 roku marka połączyła się również z Seaboard System Railroad. Marka obecnie wyceniana jest na 4 mld dolarów.

9. Deutsche Post

Firmy spedycyjne Deutshe Post

Deutsche Post jest częścią firmy Deutsche Post DHL Group. Jest wiodącym europejskim dostawcą usług pocztowych. Deutsche Post dostarcza paczki pocztowe nie tylko w Niemczech ale również na całym świecie. Ponadto zapewnia usługi marketingu w zakresie dialogu i prasy, a także rozwiązania komunikacyjne dla przedsiębiorstw. Deutsche Post DHL Group zatrudnia aktualnie ponad 510 000 pracowników w ponad 220 krajach i terytoriach na całym świecie. Według Brand Finance wartości marki wycenia się na 4,2 mld dolarów.

8. Canadian National Railway (CN)

CN

CN to kanadyjska firma transportowa, oferująca zintegrowane usługi obejmujące transport kolejowy, intermodalny, transport drogowy, spedycję, magazynowanie i dystrybucję. Firma zatrudnia około 24 000 przewoźników kolejowych, transportując towary o wartości przekraczającej 250 mld dolarów rocznie dla wielu sektorów biznesowych. Transportują zarówno surowce, jak i gotowe produkty. Wartość firmy została wyceniona na 4,4 mld dolarów.

7. Poste Italiane

Firmy spedycyjne Poste Italiane

Poste Italiane to włoski dostawca usług pocztowych. Jednakże poza standardowymi usługami pocztowymi oferuje także różne zintegrowane produkty tj. usługi komunikacyjne, logistyczne i finansowe. W 2011 roku firma przejęła UniCredit MedioCredito Centrale za 136 mln euro (166 mln dolarów). W 2016 roku natomiast włoski rząd zatwierdził sprzedaż udziałów w spółce do 40%. Aktualnym CEO jest Matteo Del Fante, a wartość firmy szacuje się na 4,8 mld dolarów.

6. McLane Company

McLane

Firma McLane to jeden z największych liderów w zakresie łańcucha dostaw, dostarczając tym samym rozwiązania w zakresie dostaw żywności dla sklepów connvinience, aptek i innych w USA. Posiada jedną z największych prywatnych flot w Ameryce i dostarcza około 50 000 produktów do 110 000 lokalizacji, zatrudniając przy tym 20 000 pracowników. Prezesem i dyrektorem generalnym od 1995 roku jest W. Grady Rosier, a wartość przedsiębiorstwa wynosi aktualnie 4,8 mld dolarów.

5. Union Pacific

Union Pacific

Union Pacific to firma zajmująca się transportem kolejowym. Obsługuje 8 500 lokomotyw składających się z 43 różnych modeli, przy czym obsługuje trasy liczące około 52 000 km. Jej system jest drugim co do wielkości w USA. Firma rozpoczęła działalność w 1862 roku, kiedy to nazywała się jeszcze Union Pacific Rail Road. Jej obecnym dyrektorem generalnym jest Lance M. Fritz. Wartość marki wynosi 7,8 mld dolarów.

4. DHL

DHL

DHL to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek logistycznych na świecie. Firma specjalizuje się w spedycji międzynarodowej, usługach kurierskich, transporcie drogowym i kolejowym, przewozach lotniczych i morskich, międzynarodowych przesyłkach paczkowych i ekspresowych oraz logistyce kontraktowej. Firma DHL została założona w 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej obecna wartość wynosi 10,7 mld dolarów.

3. Japan Railways Group

Firmy spedycyjne JRG

Japan Railways Group często określane jest również jako JR Group. Składa się z siedmiu nastawionych na zysk spółek, które przejęły większość aktywów i operacji należących do rządowych Japońskich Kolei Państwowych w 1987 roku. Łączna długość tras, na których operuje, wynosi ponad 20 100 km. Bieżąca wartość firmy wynosi 11,1 mld dolarów.

2. FedEx

FedEx

FedEx to międzynarodowa firma kurierska z siedzibą w Memphis, w stanie Tennessee. Oferuje kompletny zestaw usług online do przygotowywania przesyłek, śledzenia przesyłek, sprawdzania stawek przesyłek, a także narzędzi dla międzynarodowych spedytorów i małych firm. Według Brand Finance wartość marki wyceniana jest na 18,1 mld dolarów. Obecnym prezesem firmy jest Frederick W. Smith.

1. UPS

Firmy spedycyjne UPS

United Parcel Service to międzynarodowa amerykańska firma zajmująca się dostawą paczek i rozwiązań do zarządzania łańcuchem dostaw. Obejmuje również linię ładunkową, operacje transportu towarowego oraz centra pakowania i wysyłki oparte na sprzedaży detalicznej. UPS zatrudnia aktualnie ponad 444 000 pracowników i współpracuje z 240 000 kierowców. UPS dostarcza towary do około 220 krajów. Prezesem firmy jest obecnie David P. Abney. Wartość firmy wyceniania jest aktualnie na 22 mld dolary.

Oceń wpis

3.5 / 5