Największe lotniska cargo w Polsce

Największe lotniska cargo w Polsce to takie porty lotnicze, które cechują się dużą wielkością przewozów towarowych. W miarę jak rozwija się infrastruktura na lotniskach i tworzone są nowe możliwości, lista top towarowych lotnisk dynamicznie się zmienia.

Największe lotniska cargo w Polsce

Najwieksze lotniska cargo w Polsce mapa

5. Port Lotniczy Wrocław Strachowice (WRO)

Port Lotniczy Wrocław Strachowice (WRO) jest w top 5 w Polsce co do wielkości przewozów pasażerskich i wykonanych operacji lotniczych. Posiada on jeden terminal lotnictwa ogólnego, jeden międzynarodowy terminal pasażerski i jeden terminal cargo. Nowoczesny terminal towarowy w Strachowicach udostępnia m.in.:

  • magazyn celny,
  • magazyn krajowy,
  • skład celny,
  • chłodnię,
  • regały wysokiego składowania,
  • pomieszczenie do składowania mat. radioaktywnych,
  • rampy,
  • inne specjalistyczne urządzenia.

Strona internetowa: airport.wroclaw.pl

Ilość obsłużonego cargo on board (kg) w 2022 r.: 2,1 mln

Dynamika 2021/2022: 21,2%

4. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN)

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN) to główny port w regionie Pomorza. Jest to czwarte najbardziej ruchliwe i największe lotnisko w Polsce. Na gdańskim lotnisku działa ponad 20 specjalistycznych firm spedycyjnych oraz agencji celnych, m.in. DHL, TNT oraz FedEx. Lotnisko ma pozwolenie na obsługiwanie materiałów niebezpiecznych.

Strona internetowa: airport.gdansk.pl

Ilość obsłużonego cargo on board (kg) w 2022 r.: 9,7 mln

Dynamika 2021/2022: 7,3%

3. Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice (KTW)

Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice (KTW, Katowice Airport) to regionalny port lotniczy całego województwa śląskiego. Lotnisko to jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce. Pod względem wielkości ruchu cargo i ruchu pasażerskiego zajmuje miejsce w czołówce. Lotnisko w Pyrzowicach posiada trzy terminale pasażerskie oraz jeden terminal cargo. Powierzchnia magazynowa wynosi 9 800 m2. Najwięksi kurierzy na rynku (DHL, TNT, FedEx) obsługują trasy do/z Niemiec, Francji, Belgi, Rumunii, a także krajowe.

Strona internetowa: katowice-airport.com/pl

Ilość obsłużonego cargo on board (kg) w 2022 r.: 33,3 mln (uwzględniając tranzyt)

Dynamika 2021/2022: 40,7%

2. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka (RZE)

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka (RZE) to lotnisko obsługujące głównie loty pasażerskie. Jeden z dwóch terminali obsługuje cargo, a przeładunek rośnie z roku na rok. Na terenie lotniska znajdują się m.in. magazyn zamknięty, kontenerowa chłodnia i mroźnia. Obsługiwane są towary specjalne – DGR (materiały niebezpieczne), AVI (przewóz żywych zwierząt), PER (łatwopsujące się), VAL (wartościowe), przesyłki zawierające „baterie” itp. Lotnisko zaobserwowało największe wzmożenie ruchu towarowego ze wszystkich na liście i awansowało na drugie miejsce w rankingu najbardziej ruchliwych hubów cargo w Polsce.

Strona internetowa: rzeszowairport.pl

Ilość obsłużonego cargo on board (kg) w 2022 r.: 44,3 mln

Dynamika 2021/2022: 3444,1%

1. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina (WAW)

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina (WAW) to największy port lotniczy w Polsce i równocześnie jeden z największych w Europie Centralnej. To stołeczne lotnisko jest najbardziej ruchliwym polskim portem lotniczym, obsługując ponad dwa razy więcej towarów niż pretendent do pierwszego miejsca. Firmy na lotnisku obsługują m.in przesyłki VAL, PER, CTR (w łańcuchu chłodniczym), DG czy AVI.

Przewoźnicy cargo w porcie im. F. Chopina obsługują trasy wewnątrz europejskie, do/z Azji i Ameryki Północnej:

  • TNT,
  • DHL,
  • UPS,
  • FedEx,
  • SprintAir.

Strona internetowa: lotnisko-chopina.pl

Ilość obsłużonego cargo on board (kg) w 2022 r.: 101,7 mln

Dynamika 2021/2022: 4,4%

Najwieksze lotniska cargo w Polsce wykres
Ilość obsłużonego cargo on board w polskich lotniskach cargo, 2019-2022, dane: ULC

Oceń wpis

5 / 5