Największe porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej – TOP 5

Transport lotniczy jest najszybszym sposobem wysyłki towarów, zwłaszcza w przypadku dużych odległości. W poniższym artykule omówione zostaną największe porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej.

Największe porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej

1. Memphis – największy port lotniczy cargo w Ameryce Północnej

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (Airports Council International – ACI) międzynarodowy port lotniczy w Memphis utrzymuje pozycję najbardziej ruchliwego lotniska towarowego w Ameryce Północnej i drugiego tego typu obiektu na świecie. Wyprzedza je jedynie lotnisko w Hongkongu.

Port lotniczy Memphis stanowi centrum sortowania FedEx Express World Hub. Firma obsługuje tam prawie 99 procent wszystkich ładunków. Lotnisko Memphis posiada obecnie ponad 160 bram samolotów.

memphis - porty lotnicze cargo w ameryce północnej

2. Port lotniczy Ted Stevens Anchorage

Lotnisko Anchorage pełniło kluczową rolę jako stacja paliw na zachodzie i wschodzie. Ze względu na swoje strategiczne położenie jest uznawane za główny węzeł transportu lotniczego między wieloma punktami w Ameryce Północnej i Azji.

Anchorage zajmuje drugie miejsce pod względem transportu cargo wśród samolotów w USA, a także czwarte miejsce wśród najbardziej ruchliwych węzłów towarowych na świecie. Głównymi operatorami w Anchorage są FedEx i UPS. Lotnisko Anchorage jest również miejscem postoju samolotów pochodzących z tanich linii lotniczych ze względu na możliwość uzupełnienia braków paliwa.

cargo

3. Port lotniczy Louisville Muhammad Ali

Międzynarodowe lotnisko Louisville Muhammad Ali zostało nazwane w celu uczczenia światowej sławy boksera pochądzącego z Louisville. Obiekt zajmuje trzecie miejsce wśród lotnisk towarowych w Ameryce Północnej. W światowym rankingu uwzględniającym całkowitą liczbę obsługiwanych ładunków plasuje się na siódmym szóstym.

Na tym lotnisku znajduje się hub Worldport firmy UPS (United Parcel Service).

Lotnisko Louisville

4. Port lotniczy Miami

Międzynarodowy port lotniczy Miami (MIA) ma kluczowe znaczenie dla statusu handlowego hrabstwa Miami-Dade. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) wyznaczyło lotnisko Miami jako farmaceutyczny hub towarowy i zaufany lider branży w transporcie farmaceutyków, co czyni je pierwszym portem lotniczym na półkuli zachodniej i drugim na świecie, które otrzymało taki tytuł.

Na lotnisku w Miami działa siedmiu przewoźników: Alliance Ground International, Animal Air Service, Cargo Force, National Airport Services, StratAir Llc, Swissport Cargo Services, Worldwide Flight Services. Wymienieni dostawcy usług przeładunkowych zajmują się współpracą z pasażerskimi i frachtowymi liniami lotniczymi oraz lokalnymi i międzynarodowymi firmami.

Należy zauważyć, że ponad 100 linii lotniczych w MIA uczestniczy w całorocznym, dwukierunkowym ruchu towarowym, tym samym łączy Amerykę Północną z Południową z szybko rozwijającymi się rynkami Azji, Europy, Bliskiego Wschodu i resztą świata. Do najczęściej obsługiwanych operacji należy wysyłka produktów farmaceutycznych, elektronicznych, rolniczych i innych łatwo psujących się produktów, ryb, zwierząt gospodarskich i innych zwierząt, a także modnej odzieży i sprzętów elektronicznych.

lotnisko

5. Port lotniczy Los Angeles

Lotnisko Los Angeles LAX zajmuje piątą pozycję najbardziej ruchliwych lotnisk w Ameryce Północnej. Dane ACI wskazują, że wzrasta znaczenie tego obiektu w światowych rankingach operacji cargo.

W Los Angeles znajdują się siedziby większości firm przemysłowych stanu Kalifornia. Miasto jest również centrum banków amerykańskich zajmujących się operacjami międzynarodowymi, a także firm z branży rozrywkowej, elektronicznej, biomedycznej, komputerowej i lotniczej. W handel na tym obszarze angażuje się ponad 800 spedytorów, którzy działają w regionie.

port cargo
Porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej

Zobacz również:

Największe porty lotnicze cargo w Chinach

Największe porty lotnicze cargo w Europie

Oceń wpis

5 / 5