Największe porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej – TOP 5

Transport lotniczy jest najszybszym sposobem wysyłki towarów, zwłaszcza w przypadku dużych odległości. W poniższym artykule omówione zostaną największe porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej.

Memphis – największe porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (Airports Council International – ACI) międzynarodowy port lotniczy w Memphis utrzymuje pozycję najbardziej ruchliwego lotniska towarowego w Ameryce Północnej i drugiego tego typu obiektu na świecie. Wyprzedza je jedynie lotnisko w Hongkongu.

Port lotniczy Memphis stanowi centrum sortowania FedEx Express World Hub. Firma obsługuje tam prawie 99 procent wszystkich ładunków. Dodatkowo firma planuje przeznaczyć sumę o wartości 1,5 miliarda dolarów na dalszą modernizację i rozbudowę obiektu.

Lotnisko Memphis posiada obecnie 163 bramy samolotów. Według rankingów ACI w 2018 roku obsłużono aż 4,47 mln ton ładunku. Dodatkowo pomimo światowych konfliktów handlowych zaobserwowano wzrost wolumenu o 3,1 procent w 2018 roku.

memphis - porty lotnicze cargo w ameryce północnej

Anchorage – porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej

Lotnisko Anchorage pełniło kluczową rolę jako stacja paliw na zachodzie i wschodzie. Ze względu na swoje strategiczne położenie jest uznawane za główny węzeł transportu lotniczego między wieloma punktami w Ameryce Północnej i Azji.

Anchorage zajmuje drugie miejsce pod względem transportu cargo wśród samolotów w USA, a także piąte miejsce wśród najbardziej ruchliwych węzłów towarowych na świecie.

Z roku na rok można zauważyć wzrost ilości przeładowywanego wolumenu. W 2018 roku obsłużono ładunki o łącznej wadze 2,8 miliona ton. Poza tym przeiwduje się wzrost znaczenia lotniska. Anchorage ma potencjał do stania się centrum handlu elektronicznego.

Głównymi operatorami w Anchorage są FedEx i UPS. Lotnisko Anchorage jest również miejscem postoju samolotów pochodzących z tanich linii lotniczych ze względu na możliwość uzupełnienia braków paliwa.

cargo

Louisville Muhammad Ali

Międzynarodowe lotnisko Louisville Muhammad Ali zostało nazwane w celu uczczenia światowej sławy boksera pochądzącego z Louisville. Obiekt zajmuje trzecie miejsce wśród lotnisk towarowych w Ameryce Północnej. W światowym rankingu uwzględniającym całkowitą liczbę obsługiwanych ładunków plasuje się na siódmym miejscu.

Na tym lotnisku znajduje się hub Worldport firmy UPS (United Parcel Service). W 2018 roku lotnisko Louisville Muhammad Ali obsłużyło ponad 5,78 miliarda funtów ładunku, frachtu i poczty.

porty lotnicze w ameryce północnej

Los Angeles – porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej

Lotnisko Los Angeles LAX zajmuje czwartą pozycję najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie.  Dane ACI wskazują, że wzrasta znaczenie tego obiektu w światowych rankingach operacji cargo. Obecnie znajduje się na 10. miejscu na świecie i czwartym w Ameryce Północnej pod względem tonażu ładunków lotniczych.

W Los Angeles znajdują się siedziby większości firm przemysłowych stanu Kalifornia. Miasto jest również centrum banków amerykańskich zajmujących się operacjami międzynarodowymi, a także firm z branży rozrywkowej, elektronicznej, biomedycznej, komputerowej i lotniczej. W handel na tym obszarze angażuje się ponad 800 spedytorów i 360 domów maklerskich, którzy działają w regionie.

W 2018 r. lotnisko Los Angeles obsłużyło łącznie 2,2 mln ton metrycznych ładunków. Porównując z rokiem 2017 jest to wzrost o 2,4 procent. Dodatkowo w 2018 roku na obiekcie zarejestrowano 707 833 operacji (lądowań i startów).

port cargo

Miami

Międzynarodowy port lotniczy Miami (MIA) ma kluczowe znaczenie dla statusu handlowego hrabstwa Miami-Dade. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) wyznaczyło lotnisko Miami jako farmaceutyczny hub towarowy i zaufany lider branży w transporcie farmaceutyków, co czyni je pierwszym portem lotniczym na półkuli zachodniej i  drugim na świecie, które otrzymało taki tytuł.

Obecnie na lotnisku w Miami działa siedmiu przewoźników: Alliance Ground International, Animal Air Service, Cargo Force, National Airport Services, StratAir Llc, Swissport Cargo  Services, Worldwide Flight Services. Wymienieni dostawcy usług przeładunkowych zajmują się współpracą  z pasażerskimi i frachtowymi liniami lotniczymi oraz lokalnymi i międzynarodowymi firmami.

Należy zauważyć, że ponad 100 linii lotniczych w MIA uczestniczy w całorocznym, dwukierunkowym ruchu towarowym, tym samym łączy Amerykę Północną z Południową z szybko rozwijającymi się rynkami Azji, Europy, Bliskiego Wschodu i resztą świata. Do najczęściej obsługiwanych operacji należy wysyłka produktów farmaceutycznych, elektronicznych, rolniczych i innych łatwo psujących się produktów, ryb, zwierząt gospodarskich i innych zwierząt, a także modnej odzieży i sprzętów elektronicznych.

lotnisko
Porty lotnicze cargo w Ameryce Północnej

Zobacz również:

Największe porty lotnicze cargo w Chinach

Największe porty lotnicze cargo w Europie

Oceń wpis

5 / 5