Największe porty morskie w Australii – TOP 5

Australia ze względu na swoje położenie na południowym Pacyfiku jest ważnym krajem dla żeglugi międzynarodowej. Kraj ten przykłada szczególną wagę do bezpieczeństwa morskiego i ścisłego przestrzegania norm ochrony środowiska i równowagi ekologicznej. W tym artykule opiszemy największe porty morskie w Australii.

Największe porty morskie w Australii

Porty morskie w Australii - mapa

Port Brisbane

Port w Brisbane jest największym portem morskim w stanie Queensland. Jest także obecnie najszybciej rozwijającym się portem w całej Australii, trzecim najbardziej ruchliwym w kraju i jednym z najbezpiezniejszych portów na świecie. Port ten obsługuje 34 milionów ton ładunków rocznie o łącznej wartości około 50 miliardów USD.

Port w Brisbane, położony u ujścia rzeki Brisbane, jest zarządzany i rozwijany przez Port of Brisbane Pty Ltd (PBPL). Inne operacje portowe, w tym przeładunek i holowanie, są przeprowadzane przez prywatnych operatorów dzierżawiących grunty od PBPL. Za usługi ruchu statków odpowiada Departament Transportu i Głównych Dróg Queensland, a usługi pilotażowe są wykonywane przez prywatnego operatora.

Brisbane jest dobrze znane z surowych przepisów ochrony środowiska i dbałości o równowagę ekologiczną. Głównym problemem portu jest gromadzący się szlam, który hamuje transport, a jego usuwanie jest kosztowne.

największe porty morskie w australii

Port Sydney/Port Botaniczny

Usytuowany nad zatoką Botany, port w Sydney, nazywany również Portem Botanicznym, jest drugim co do wielkości portem kontenerowym w Australii. W latach 60. port ten pierwotnie znajdował się w Porcie Sydney. Z czasem ładunki wzrosły zarówno pod względem częstotliwości, jak i objętości towarów stałych i płynnych, co doprowadziło do budowy wielu portów, w tym Portu Botanicznego w 1971 roku.

W 2018 roku obsłużył 2,65 miliona TEU, co stanowi wzrost o 4,7 procent w porównaniu z 2017 rokiem. Jest jednym z największych australijskich portów kontenerowych, a co więcej specjalizuje się w handlu wytwarzanymi produktami oraz importem masowych płynów, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego.

sydney

Port Fremantle

Port Fremantle jest prawdopodobnie najbardziej ruchliwym portem w zachodniej Australii. W roku budżetowym 2018/19 obsłużył 788 266 TEU. Dodatkowo, obsługuje nie tylko ponad 35 milionów ton ładunku rocznie, ale także rejsy morskie i marynarkę wojenną 24⁄7. Ładunki o wartości 3,2 miliona dolarów transportowane są przez port co godzinę przez całą dobę.

Port w Fremantle działa za pośrednictwem dwóch portów. Port wewnętrzny w Fremantle obsługuje prawie cały handel kontenerami w Australii Zachodniej. Zapewnia również urządzenia do eksportu żywego inwentarza, importu pojazdów silnikowych, innych drobnych transakcji handlowych, statków wycieczkowych oraz statków wycieczkowych.

porty morskie w australii

Port Melbourne

Port Melbourne jest jednym z najważniejszych portów morskich w Australii. Jest to czwarty co do wielkości port kontenerowy na półkuli południowej a także największy port drobnicowy w Australii. Został założony w 1835 roku, kiedy do przedsiębiorstwa przybył John Pascoe Fawkner. W 2003 r. jako pierwszy australijski port obsługiwał nawet 2 miliony TEU rocznie.

Port w Melbourne obsługuje około 3 milionów TEU rocznie. Wielozadaniowe terminale obsługują różne typy opakowań bez kontenerów. Należą do nich sprzęt rolniczy i maszyny oraz towary typu break-bulk (cargo załadowane luzem na statek), takie jak drewno, papier, żelazo i stal. Dodatkowo, na terenie portu Melbourne znajduje się największy terminal handlu samochodami w Australii, gdzie codziennie obsługuje się ok. 1000 nowych pojazdów silnikowych.

porty morskie w australii

Port Hedland

Port Hedland to największy port kontenerowy w całej Australii, a także w całej Oceanii. Położony na zachodnim wybrzeżu Australii Port Hedland stał się pierwszym portem, który w ciągu roku obsłużył ponad milion ton ładunków. Obecnie port odpowiada za obsługę około 452 milionów ton ładunków rocznie.

Port znany jest również z zaawansowanej infrastruktury i technologii prognozowania oraz śledzenia cyklonów. Portu Hedland jest największym podmiotem zajmującym się przeładunkiem rudy żelaza na świecie.

hedland

Oceń wpis

4.8 / 5