fbpx

Australia ze względu na swoje położenie na południowym Pacyfiku jest ważnym krajem dla żeglugi międzynarodowej. Kraj ten przykłada szczególną wagę do bezpieczeństwa morskiego i ścisłego przestrzegania norm ochrony środowiska i równowagi ekologicznej. W tym artykule opiszemy największe porty morskie w Australii.

australia

Port Brisbane – Największe porty morskie w Australii

Port w Brisbane jest największym portem morskim w stanie Queensland. Jest także obecnie najszybciej rozwijającym się portem w całej Australii, trzecim najbardziej ruchliwym w kraju i jednym z najbezpiezniejszych portów na świecie. Port ten obsługuje 34 milionów ton ładunków rocznie o łącznej wartości około 50 miliardów USD.

Port w Brisbane, położony u ujścia rzeki Brisbane, jest zarządzany i rozwijany przez Port of Brisbane Pty Ltd (PBPL). Inne operacje portowe, w tym przeładunek i holowanie, są przeprowadzaneeyeb   przez prywatnych operatorów dzierżawiących grunty od PBPL. Za usługi ruchu statków odpowiada Departament Transportu i Głównych Dróg Queensland, a usługi pilotażowe są wykonywane przez prywatnego operatora.

Brisbane jest dobrze znane z surowych przepisów ochrony środowiska i dbałości o równowagę ekologiczną. Głównym problemem portu jest gromadzący się szlam, który hamuje transport, a jego usuwanie jest kosztowne.

największe porty morskie w australii

Port Sydney/Port Botaniczny

Usytuowany nad zatoką Botany, port w Sydney, nazywany również Portem Botanicznym, jest drugim co do wielkości portem kontenerowym w Australii. W latach 60. port ten pierwotnie znajdował się w Porcie Sydney. Z czasem ładunki wzrosły zarówno pod względem częstotliwości, jak i objętości towarów stałych i płynnych, co doprowadziło do budowy wielu portów, w tym Portu Botanicznego w 1971 roku.

Szkolenie Online

W 2018 roku obsłużył 2,65 miliona TEU, co stanowi wzrost o 4,7 procent w porównaniu z 2017 rokiem. Jest jednym z największych australijskich portów kontenerowych, a co więcej specjalizuje się w handlu wytwarzanymi produktami oraz importem masowych płynów, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego.

sydney
Cargo ship in sea port dock, industrial vessel with containers freight in harbor shipyard, goods import and export maritime logistic service Commercial ocean transportation Cartoon vector illustration

Port Fremantle – Największe porty morskie w Australii

Port Fremantle jest prawdopodobnie najbardziej ruchliwym portem w zachodniej Australii. W roku budżetowym 2018/19 obsłużył 788 266 TEU. Dodatkowo, obsługuje nie tylko ponad 35 milionów ton ładunku rocznie, ale także rejsy morskie i marynarkę wojenną 24⁄7. Ładunki o wartości 3,2 miliona dolarów transportowane są przez port co godzinę przez całą dobę.

Port w Fremantle działa za pośrednictwem dwóch portów. Port wewnętrzny w Fremantle obsługuje prawie cały handel kontenerami w Australii Zachodniej. Zapewnia również urządzenia do eksportu żywego inwentarza, importu pojazdów silnikowych, innych drobnych transakcji handlowych, statków wycieczkowych oraz statków wycieczkowych.

porty morskie w australii

Port Melbourne

Port Melbourne jest jednym z najważniejszych portów morskich w Australii. Jest to czwarty co do wielkości port kontenerowy na półkuli południowej a także największy port drobnicowy w Australii. Został założony w 1835 roku, kiedy do przedsiębiorstwa przybył John Pascoe Fawkner. W 2003 r. jako pierwszy australijski port obsługiwał nawet 2 miliony TEU rocznie.

Port w Melbourne obsługuje około 3 milionów TEU rocznie. Wielozadaniowe terminale obsługują różne typy opakowań bez kontenerów. Należą do nich sprzęt rolniczy i maszyny oraz towary typu break-bulk (cargo załadowane luzem na statek), takie jak drewno, papier, żelazo i stal. Dodatkowo, na terenie portu Melbourne znajduje się największy terminal handlu samochodami w Australii, gdzie codziennie obsługuje się ok. 1000 nowych pojazdów silnikowych.

porty morskie w australii

Port Hedland – Największe porty morskie w Australii

Port Hedland to największy port kontenerowy w całej Australii, a także w całej Oceanii. Położony na zachodnim wybrzeżu Australii Port Hedland stał się pierwszym portem, który w ciągu roku obsłużył ponad milion ton ładunków. Obecnie port odpowiada za obsługę około 452 milionów ton ładunków rocznie.

Port znany jest również z zaawansowanej infrastruktury i technologii prognozowania oraz śledzenia cyklonów. Portu Hedland jest największym podmiotem zajmującym się przeładunkiem rudy żelaza na świecie.

hedland

Zobacz również:

Największe porty w Ameryce Północnej

Największe porty w Ameryce Południowej

Największe porty w Indiach

Największe porty w Europie

Największe porty w Chinach

zkolenie Online

Newsletter

Wszystko o transporcie

Nowości, ciekawostki, poradniki

Dołącz do nas