Największe porty morskie w Australii – TOP 5

Australia ze względu na swoje położenie na południowym Pacyfiku jest ważnym krajem dla żeglugi międzynarodowej, jako że 98% handlu to produkty skonteneryzowane. Kraj ten przykłada szczególną wagę do bezpieczeństwa morskiego i ścisłego przestrzegania norm ochrony środowiska i równowagi ekologicznej. W tym artykule opiszemy największe porty morskie w Australii pod względem wielkości TEU.

Największe porty morskie w Australii

Porty w Australii

5. Port Darwin (AUDRW)

Darwin Port

Port Darwin to australijski port położony najbliżej Azji i „północna brama” dla australijskiego handlu. Port ma duże znaczenie dla lokalnej gospodarki, ponieważ wspiera regionalne sektory pasterskie i wydobywcze, w tym liczne lokalne branże. Jego nazwa pochodzi od Karola Darwina, który odwiedził ten obszar.

Port Darwin eksportuje głównie australijskie dachówki, cegły, uran, owoce, perły, koncentraty cynku i ołowiu, LNG, towary skonteneryzowane, zwierzęta gospodarskie i paszę.

Przeładunek kontenerów w porcie Darwin w 2021 r.: 0,02 TEU

4. Port Fremantle (AUFRE)

Fremantle Ports

Port Fremantle jest prawdopodobnie najbardziej ruchliwym portem w zachodniej Australii. Na okrągło obsługuje on miliony ton ładunków rocznie, rejsy morskie i marynarkę wojenną.

Port w Fremantle działa za pośrednictwem dwóch portów. Port wewnętrzny w Fremantle obsługuje prawie cały handel kontenerami w Australii Zachodniej. Zapewnia również urządzenia do eksportu żywego inwentarza, importu pojazdów silnikowych, czy obsługi statków wycieczkowych.

Przeładunek kontenerów w porcie Fremantle w 2022 r.: 0,77 TEU

3. Port Brisbane (AUBNE)

Port of Brisbane

Port w Brisbane jest największym portem morskim w stanie Queensland. Jest także obecnie najszybciej rozwijającym się portem w całej Australii, trzecim najbardziej ruchliwym w kraju i jednym z najbezpieczniejszych portów na świecie.

Brisbane jest dobrze znane z surowych przepisów ochrony środowiska i dbałości o równowagę ekologiczną. Ładunki w porcie to głównie produkty mleczne, wełna, przetworzone mięso, cukier i żywność puszkowana.

Przeładunek kontenerów w porcie Brisbane w 2021 r.: 1,55 mln TEU

2. Port Sydney/Port Botaniczny (AUSYD/AUBTB)

Port of Sydney & Botany

Usytuowany nad zatoką Botany (Botaniczną), port w Sydney, nazywany również Portem Botanicznym, jest drugim co do wielkości portem kontenerowym w Australii. Jako że od lat 60. ładunki rosły zarówno pod względem częstotliwości, jak i objętości towarów stałych i płynnych, co doprowadziło do budowy wielu portów, w tym Portu Botanicznego w 1971 roku.

Jest jednym z największych australijskich portów kontenerowych, a co więcej specjalizuje się w handlu wytwarzanymi produktami oraz importem masowych płynów, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego.

Przeładunek kontenerów w porcie Botany w 2021 r.: 2,76 mln TEU

1. Największy port w Australii, port Melbourne (AUMEL)

Port of Melbourne

Port Melbourne jest jednym z najważniejszych portów morskich w Australii. Jest to jeden z największych powierzchniowo portów kontenerowych na półkuli południowej. Został założony w 1835 roku, kiedy to na kontynent przybył John Pascoe Fawkner. W 2003 r. jako pierwszy australijski port obsługiwał nawet 2 miliony TEU rocznie.

Wielozadaniowe terminale obsługują różnego typu ładunki. Należą do nich sprzęt rolniczy i maszyny oraz towary typu break-bulk (cargo załadowane luzem na statek), takie jak drewno, papier, żelazo i stal. Dodatkowo, na terenie portu Melbourne znajduje się największy terminal handlu samochodami w Australii.

Przeładunek kontenerów w porcie Melbourne w 2021 r.: 3,27 mln TEU

Zobacz inne rankingi portów na całym świecie.

Oceń wpis

4.8 / 5