Największe porty w Chinach

6 z 10 największych portów morskich na świecie to porty w Chinach. Na pewno bez tak ogromnych portów, mogących pomieścić wielkie statki kontenerowe, handel z Chinami nie byłby tak rozwinięty jak jest teraz. Sprawdź, jakie są największe porty w Chinach i Hongkongu.

Porty w Chinach

Wybór odpowiedniego portu do wysłania ładunku to niełatwa decyzja, dlatego przygotowaliśmy opis największych portów w Chinach. Dla ułatwienia załączyliśmy również mapkę z zaznaczonymi portami.

Największe porty w Chinach mapa

1. Port Szanghaj

Port Szanghaj

Port Szanghaj to największy port morski na świecie, zajmujący pierwszą lokatę już od 2010 roku. Został on otworzony w 1842 roku. Zlokalizowany jest w delcie rzeki Jangcy, port cieszy się idealnym położeniem geograficznym, bardzo dobrym zapleczem ekonomicznym i doskonałą infrastrukturą. Położenie na samym środku wschodniego wybrzeża daje mu ogromne możliwości.

Port w Szanghaju obejmuje trzy główne terminale – Wusongkou, Waigaoqiao i Yangshan.

Przeładunek kontenerów w porcie Szanghaj w 2022 r.: 47,3 mln TEU

2. Port Ningbo-Zhoushan

Port NIngbo-Zhoushan

Port Ningbo-Zhoushan to najstarszy i drugi największy pod względem TEU port morski w Chinach. Port znajduje się w prowincji Zhejiang, na południe od zatoki Hangzhou. Miasto Ningbo położone jest w najszybciej rozwijającym się pod względem inwestycyjnym i ekonomicznym obszarze Chin, zwanym „Złotym Trójkątem” lub :dolną częścią rzeki Jangcy”. Z tego względu jest to również ważne miejsce dla żeglugi śródlądowej.

Port Ningbo obejmuje kilka portów, do których należą m.in. Beilun (port morski), Zhenhai (port ujściowy) czy stary port Ningbo (śródlądowy port rzeczny). Linia brzegowa portu ma 333 km.

Przeładunek kontenerów w porcie Ningbo-Zhoushan w 2022 r.: 33,3 mln TEU

3. Port Shenzhen

Port Shenzhen

Port Shenzhen to czwarty największy morski port kontenerowy w Chinach. Położony jest w południowej części Rzeki Perłowej, w prowincji Guangdong. Port Shenzhen to jeden z najbardziej ruchliwych i najszybciej rozwijających się portów na świecie. Port posiada wielkie możliwości rozwoju i jest uznawany za bramę pomiędzy Chinami a Hongkongiem. Jest to jeden z najważniejszych chińskich portów dla handlu międzynarodowego.

Nazwa portu to nazwa dla kilku dużych portów w prowincji Guangdong. Port w swoich granicach znajduje takie terminale jak: Shekou, Yantian czy Chiwan. Jest to ogromny obszar o linii brzegowej wynoszącej 260 km.

Przeładunek kontenerów w porcie Shenzhen w 2022 r.: 30 mln TEU

 4. Port Qingdao

Port Qingdao

Port Qingdao jest to port położony nad Morzem Żółtym, w pobliżu miasta Qingdao, w prowincji Shandong. Miasto słynie i rozwija się dzięki portowi handlowemu i rybackiemu. Sprzyja temu również położenie nad zatoką Jiaozhou. W 2011 roku wraz z trzema innymi portami podpisano strategiczne porozumienie z największym portem w Korei Południowej – portem Busan. Sojusz ma na celu stworzenie największego centrum logistyczno-transportowego w Azji Południowo-Wschodniej.

Port Qingdao to cztery główne obszary: Huangdong (ropa naftowa i jej produkty), Dagang, Qianwan i Dongjiakou.

Przeładunek kontenerów w porcie Qingdao w 2022 r.: 25,6 mln TEU

5. Port Guangzhou

Port Kanton

Port Guangzhou (Kanton) to główny port morski w Kantonie, w prowincji Guangdong. Określany częścią Jedwabnego Szlaku Morskiego już od II w. p.n.e. był ważnym portem handlowym. Łączy on prowincję Guangdong z innymi rejonami świata. Port Guangzhou jest również węzłem komunikacyjnym dla przemysłu zlokalizowanego w sąsiednich prowincjach takich jak Guangxi, Yunnan, Hunan, Hubei, Sichuan, Gizhou czy Jiangxi.

Port Guangzhou składa się z portu Huangpu (starego i nowego) oraz kantońskiego kanału portowego.

Przeładunek kontenerów w porcie Guangzhou w 2022 r.: 24,6 mln TEU

6. Port Tianjin

Port Tianjin

Port Tianjin to od lat największy port północnych Chin. Znajduje się on nad zatoką Bohai i często jest określany „bramą do Pekinu”. Odgrywał znaczącą rolę już od IV w. W 1860 roku oficjalnie stał się portem o międzynarodowym znaczeniu.

Port Tianjin dzieli się na obszary: Beijiang, Dongjiang, Nanjiang, Dagukou, Gaoshaling, Dagang, Haihe, Beitang i Hangu.

Przeładunek kontenerów w porcie Tianjin w 2022 r.: 21 mln TEU

7. Port Hongkong

Port Hongkong

Port Hongkong to port głębinowy mieszczący się na Morzu Południowochińskim. Jest kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarczego Hongkongu. Głębokie wody sprawiają, że port posiada idealne warunki do cumowania i obsługi wszystkich rodzajów statków.

Port Hongkong posiada aktualnie dziewięć terminali kontenerowych usytuowanych m.in. w Kwai Chung, Tsing Yi czy Stonecutters Island.

Przeładunek kontenerów w porcie Hongkong w 2022 r.: 16,5 mln TEU

8. Port Xiamen

Port Xiamen

Port Xiamen usytuowany wzdłuż ujścia rzeki Jiulongjiang na południu prowincji Fujian. Jest to jeden z najważniejszych portów w Chinach. Wyposażony jest w odpowiednie do obsługi wszystkich rodzajów rozładunku maszyny i urządzenia, a także w nowoczesne dźwigi, żurawie portowe itp. Ze względu na położenie ma rozwinięte relacje handlowe z Tajwanem.

Obszar portowy obejmuje zatoki Xiamen i Dongshan.

Przeładunek kontenerów w porcie Xiamen w 2022 r.: 12 mln TEU

9. Port Zatoki Beibu

Port Zatoka Beibu Gulf

Port Zatoki Beibu jest ważną częścią grupy portów w południowo-zachodniej części wybrzeża Chin. Jest on stosunkowo nowym portem, utrzymującym ponad 50 połączeń krajowych i międzynarodowych. W porcie jest 72 nabrzeży dla ładunków masowych i 18 nabrzeży kontenerowych.

Port składa się z części: Fangchenggang, Qinzhou, Beihai.

Przeładunek kontenerów w porcie Zatoki Beibu w 2022 r.: 7 mln TEU

10. Port Rizhao

Port Rizhao

Port Rizhao jest jednym z portów w prowincji Shandong nad Morzem Zółtym. Początkowo był wykorzystywany do przeładunku węgla. Port Rizhao jest ważnym centrum dystrybucji ropy naftowej i płynnych substancji chemicznych w północnych Chinach. Ponadto posiada on największy terminal zbożowy na chińskim wybrzeżu.

Przeładunek kontenerów w porcie Rizhao w 2022 r.: 5,8 mln TEU

Wybór portu – porty w Chinach

Przed dokonaniem wyboru odpowiednie portu warto zapoznać się jeszcze z kosztami i czasem dostawy. W zależności od lokalizacji, przesyłka może iść krócej lub dłużej. Przeważnie trwa to około 30 dni. Wybierając opcję door-to-door czas dostawy towaru może zwiększyć się do 45 dni.

Oceń wpis

4 / 5