Największe porty w Europie

Transport morski to bardzo często wybierana metoda transportu zarówno podczas importu jak i eksportu. Na świecie powstają ogromne porty morskie, które będą mogły przyjąć coraz większe kontenerowce. Poniżej przedstawiamy największe porty w Europie.

Największe porty w Europie

Port morski Rotterdam

rotterdam
safety4sea.com/container-volumes-drive-growth-in-port-of-rotterdam

Jest to największy i najbardziej znaczący port morski w Europie. Powierzchnia portu wynosi 105 km2. Port zlokalizowany jest nad Morzem Północnym w delcie Renu i Mozy. Od lat 60. XX w. do 1986 roku był to najbardziej ruchliwy port na świecie. Następnie jego pozycję na liście zajął port w Singapurze, a później port w Szanghaju.

W holenderskim porcie przeładowuje się wszystkie rodzaje towarów. W 2016 roku przeładowano łącznie 12,4 mln TEU ładunków.

Maksymalna głębokość w porcie wynosi 24m, dzięki czemu port Rotterdam ma możliwość przyjęcia największych statków na świecie.

Port Antwerpia

antwerpia
portalmorski.pl/porty-logistyka/24966-rekordowe-przeladunki-portu-antwerpia

Jest to jeden z najszybciej rozwijających się portów w Północno-Zachodniej Europie. Zajmuje powierzchnię 13 tys. ha. i zatrudnia ponad 150 tys. ludzi.

Od niedawna, dzięki przebudowom i inwestycjom port jest w stanie obsługiwać największe statki świata o ładowności ponad 20 tys. TEU. W 2016 roku w porcie przeładowano 10 mln TEU ładunków.

Port Antwerpia charakteryzuje się jedną z lepszych lokalizacji w centrum Europy, dzięki czemu jest bardzo dogodnym miejscem przeładunku. Belgijskie władze szczególnie zwracają uwagę na branżę petrochemiczną, gdzie upatrują większe zyski.

Port w Hamburgu

hamburg
fotoelzbieta3.wordpress.com/2015/05/03/hamburg-hafen-port

Port w Hamburgu to największy niemiecki port. Często określany jest również mianem „bramy do świata”. Terminale kontenerowe umożliwiają rocznie przeładowywać około 12 mln TEU. Według danych z 2016 roku w porcie przeładowano 8,9 mln TEU. Oficjalna data powstania portu to 7 maj 1189 rok.

Wszystkie terminale kontenerowe są wyposażone w zintegrowane terminale kolejowe, co wpływa na wiodącą pozycję portu w Hamburgu.

Planowane są kolejne inwestycje, które pozwolą wpływać do portu największym kontenerowcom na świecie.

Port Bremerhaven

bremerhaven
bremenports.de/en/hafen/bremerhaven

Port Bremerhaven to jeden z największych portów w Europie, mieszczący się również w Niemczech. Terminal kontenerowy znajduje się nad brzegiem rzeki Weser. Bremerhaven jest jednym z wiodących centrów przeładunkowych dla ruchu intermodalnego w niemieckim imporcie i eksporcie. Miasto dzięki lokalizacji portu stało się jednym z większych ośrodków handlowych i turystycznych.

W 2016 roku przeładowano tam 5,5, mln TEU. Ponadto jest to również jeden z największych hubów dla transportu samochodowego na całym świecie.

Port Algeciras

Algericas
espo.be/news/port-of-the-month-port-of-algeciras-bay-spain

Największy port w Hiszpanii i jeden z większych portów w Europie. Terminal jest własnością APM Terminals. Port obejmuje ponad 68 ha i zawiera nabrzeża z głębokością dna od 14 do 16 m. Znajduje się tam miejsce na 10476 kontenerów.

W 2016 roku w porcie przeładowano 4,7 mln TEU, tym samym port wyprzedził port w Walencji.

Port Walencja

walencja
valenciaport.com/en/community/valencia/the-port

Port Walencja to jeden z największych morskich portów śródziemnomorskich. Według danych z 2010 roku roczna przepustowość portu wynosiła 4,2 mln TEU. Całkowita powierzchnia magazynowa portu wynosi 1,2 km2.

Ponadto port jest bardzo ważnym pracodawcą, zatrudniającym ponad 15 000 pracowników, którzy świadczą usługi dla ponad 7 500 statków rocznie. Port Walencja jest centrum działalności gospodarczej na obszarze wpływów obejmujących promień 350 km.

Port Havre

havre
pl.fotolia.com/tag/hawr

Budowa i rozwój portu Havre rozpoczęła się w 1517 roku, kiedy zostało założone miasto Hawr (Francja). Port zaczął oficjalnie działać od 1524 roku. Celem powstania miasta był właśnie rozwój handlu, stąd decyzja o budowie portu. Port Hawr posiada specjalne sztuczne nabrzeże o nazwie Port 2000. Zostało zbudowane z myślą o przeładunku cargo. Na sztucznym wybrzeżu znajdują się trzy terminale: the Terminal de France, the Terminal Porte Oceane (TPO), a także terminal TNMSC.

W 2018 roku w porcie przeładowano prawie 3 mln TEU ładunków.

Port Triest

triest - porty w europie
portsofnapa.com/port-of-trieste

Port Triest to międzynarodowy hub transportu zarówno morskiego jak i lądowego. Głównie rynki Europy Wschodniej i Centralnej wykorzystują ten port. Port leży na pograniczu włosko-słoweńskim. Jest to najbardziej wysunięty na północ port na Morzu Śródziemnym.

W 2017 roku w porcie przeładowano ponad 1 mln TEU ładunków.

Na terenie należącym do portu działa również sieć linii kolejowej, która łączy się  z siecią krajową i międzynarodową.

Omawiany port Triest posiada status portu wolnocłowego.

Port Gioia Tauro

tauro - porty w europie
bizbilla.com/seaports-harbours/italy/gioia-tauro-harbour.html

Port Gioia Tauro znajduje się na południu Włoch i jest również jednym z największych portów kontenerowych w Europie. Mieści się na jednym z najbardziej ruchliwych korytarzy morskich na świecie (trasa łącząca Suez i  Gibraltar).

Port ma siedem doków załadunkowych. Do portu zawija rocznie 3000 statków. W 2018 roku w porcie przeładowano ponad 2 mln TEU.

Tak właśnie prezentują się największe porty w Europie. Zapoznaj się również z największymi portami w Chinach i największymi portami w Indiach.

Oceń wpis

4.4 / 5