Największe porty w Indiach – TOP 7

95% handlu zagranicznego w Indiach względem ilości odbywa się głównie poprzez porty morskie. Na terenie kraju istnieje dwanaście głównych portów morskich oraz 187 zgłoszonych portów drobnych i pośrednich. W poniższym artykule przedstawiamy największe porty w Indiach.

Największe porty w Indiach

Port Jawaharlal Nehru

Port Jawaharlal Nehru to największy port kontenerowy Indii, należący również do TOP 50 największych portów na świecie (zajmuje 27 miejsce). Określany jest również jako JNPT i Nhava Sheva. Powstał 26 maja 1989 roku. Port obsługuje 55% ładunków kontenerowych w kraju, przekraczając tym samym 4 mln TEU.

Ustanowiono cel osiągnięcia 10 mln TEU do roku 2020-2021, poprzez budowę dwóch kolejnych terminali. Dodatkowo cały czas modernizowana jest łączność w głębi lądu (w tym kolej).

Głównymi towarami eksportowanymi z tego portu są m.in. tekstylia, chemikalia, produkty farmaceutyczne, artykuły sportowe, dywany, maszyny oraz tworzywa sztuczne.

największe porty w Indiach
cruisemapper.com/ports/mumbai-port-15

Port Mumbai (Bombaj)

Port Mumbai (Bombaj) to jeden z największych portów zachodnich Indii. Jest to naturalny, głębinowy port, który zajmuje powierzchnię 400 km2. Pierwszy dok wybudowano już w 1870 roku, natomiast cały port jako spółka został założony w 1873 roku.

Już od momentu powstania port stanowił tzw. „bramę do Indii”. Odegrał znaczącą rolę w rozbudowaniu gospodarki kraju. Posiada trzy zamknięte mokre doki: Victoria Dock, Prince’s Dock, a także Indira Dock.

Port stał się pierwszym terminalem kontenerowym w Indiach, który obsługiwał ponad 2 mln TEU w ciągu roku.

W porcie działają m.in. takie firmy jak COSCO, CMA/CGM, Evergreen, Hapag Lloyd, Hyundai, MSC, czy też UASC.

Przewidywany czas dostawy z portu Mumbai do Gdyni to około 31 dni.

mumbai
cruisemapper.com/ports/mumbai-port-15

Port Visakhapatnam

Visakhapatnam to jeden z głównych portów w Indiach i jedyny tak duży port w Andhra Pradesh. Jest jednym z największych portów w Indiach pod względem ilości przeładowywanych ładunków. W 2017 roku przeładowano ponad 0,5 mln TEU ładunków. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Indii.

Port został otwarty pod koniec 1933 roku. Obecnie składa się z trzech części, czyli portu zewnętrznego, portu wewnętrznego i przystani rybackiej. Zewnętrzy port posiada sześć koi, natomiast wewnętrzny składa się z osiemnastu miejsc do cumowania. Port zewnętrzny jest w stanie pomieścić statki o nośności 150 tys. i zanurzeniu do 17 metrów. Wewnętrzny port mieści statki o zanurzeniu do 11 metrów.

Głównymi towarami będącymi przedmiotem ładunku w porcie są m.in. odzież, ruda manganu, juta, a także indygo.

Port jest stale modernizowany, aby ułatwić handel międzynarodowy. 

największe porty w indiach
thedollarbusiness.com/news/govt-to-construct-modern-fish-market-at-visakhapatnam-port/47901

Port Kochin

Port Kochin to szybko rozwijające się centrum logistyczne, które powoli staje się znaczącym międzynarodowym terminalem przeładunkowym. Jest to główny port morski położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Indii (Morze Arabskie i Morze Laccadive). Kochin znajduje się na dwóch wyspach: Willingdon Island i Vallarpadam. Funkcjonuje od 1928 roku.

W 2016 roku w porcie przeładowano ponad 400 tys. TEU ładunków.

Wejście do portu ma długość 10000 m i szerokość 200 m. Głębokość portu wynosi natomiast 13,5 m. Wewnętrzna zatoka jest podzielona na dwa nawigacyjne kanały: kanał Ernakulum i kanał Mattancheri.

port w indiach

cruisemapper.com/ports/cochin-port-228

Port Kolkata (Kalkuta)

Port Kalkuta to port rzeczny, który oddalony jest o 203 km od morza. Jest to najstarszy port operacyjny w Indiach – został założony w 1870 roku przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską.

Pomimo swojej lokalizacji port jest najlepszym wyborem przy transporcie na kontynent. Znany jest przede wszystkim z największej suchej przystani w Indiach, najniższej stawki za obsługę kontenera w Haldii, najniższego kosztu przestoju statku w Systemie Kolkata Docks, a także z najbardziej nowoczesnego systemu zarządzania ruchem statków.

Port posiada dwa systemy – system dokowy Dock Kalkuta w Kalkucie z nabrzeży naftowych w Baj Baj i system kompleksu Dock Haldii w Haldii.

Kolkata obsługuje 17,1% wszystkich statków, jakie pływają po indyjskich portach. W 2017 roku w porcie przeładowano ponad 7 mln TEU ładunków.

Czas importu z indyjskiego portu do Gdyni zajmuje około 36 dni.

kalkuta
livemint.com/Companies/WW4k4txOadFQDKY9qUAndM/Kolkata-Port-Trust-to-lease-land-in-bid-to-boost-revenue.html

Port Chennai

Port Chennai to jeden z największych portów w Indiach, a do tego jeden z najstarszych. Położony jest w południowo-wschodnich Indiach. Rozpoczął swoją działalność w 1881 roku, jednakże handel morski w tym miejscu zaczął się już w 1639 roku na niezabudowanym brzegu.

Posiada własne linie kolejowe, trzy doki, a także dwadzieścia cztery koje. Cały port jest sztucznie otworzony. Określany jest również „bramą Indii Południowych”.

W 2015 roku w porcie przeładowano około 1,5 mln TEU ładunków.

Port zajmuje powierzchnię 274 hektarów, przy czym podzielony jest na strefę północą, południową oraz środkową.

Z portu najczęściej eksportowane są takie towary jak ruda żelaza, skóry czy tkaniny bawełniane. Importowana jest natomiast stal, pszenica, żelazo i maszyny.

chennai
chennaionline.in/city-guide/chennai-port

Port Kandla

Port Kandla to port morski znajdujący się w okręgu Kutch w zachodnich Indiach. Jest to jeden z głównych portów na zachodnim wybrzeżu. Został zbudowany w latach 50. ubiegłego wieku.

W 2017 roku port obsługiwał 600 tys. TEU ładunków.

Specjalna strefa ekonomiczna portu Kandla była pierwszą strefą ekonomiczną otworzoną w Indiach.

Aktualnie port Kandla jest indyjskim centrum eksportowania zbóż i importowania ropy naftowej, chemikaliów, żelaza oraz stali.

Opisywany port obecnie przygotowuje się do zwiększenia możliwości przeładunkowych dzięki udziałowi sektora prywatnego.

kandla

Największe porty w Indiach

Obecnie porty morskie w Indiach stają się ważnym celem dla zagranicznych inwestorów. Planowane są kolejne modernizacje, które mają na celu polepszenie jakości usług w indyjskich portach i zwiększenie ilości przeładunków.

Sprawdź również jak prezentują się największe porty w Europie i największe porty w Chinach.

Oceń wpis

4.5 / 5