Nowe połączenie kolejowe na trasie Chiny-Niemcy

DHL Global Forwarding we współpracy z Xi’an International Inland Port Investment & Development poinformowały o otworzeniu nowego połączenia na trasie Chiny-Niemcy. Nowe połączenie na tym odcinku ma być szybsze aż o 30%. Z 17 dni skrócono do maksimum 12. To dzięki temu, że pociąg nie przejeżdża przez przejście graniczne Małaszewicze tylko przez polsko-rosyjskie przejście kolejowe Braniewo-Mamonowo. Co ciekawe, rozwiązanie jest odpowiedzią firmy DHL Global Forwarding na rosnące zapotrzebowanie na transport kolejowy wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku.

Xi’an – to co warto wiedzieć

Xi’an jest miastem położonym w prowincji Shaanxi w środkowych Chinach. W ostatnim czasie staje się coraz bardziej atrakcyjne ze względu na rosnącą ilość inwestycji zagranicznych. Miejsce przyciąga kapitał, ponieważ jest centrum innowacyjnych rozwiązań dla infrastruktury. Dzięki inwestycjom w 2018 r. produkcja eksportowa tego miasta wzrosła o 29% w stosunku do 2017 roku. Ponadto, Xi’an uznawany jest za jedno z głównych miejsc, skąd zaczyna się Nowy Jedwabny Szlak. Z powodu tak dynamicznego rozwoju poszukiwane są nowe rozwiązania logistyczne dla przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego, farmaceutycznego i elektronicznego. Więcej o regionie Xi’an pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów o chińskich miastach połączonych z Europą koleją.

Z Xi’anu do Hamburga w 12 dni

Chiny wysłały do Niemiec pierwsze testowe pociągi już w 2005 r., a w 2015 r. pociągów pokonujących tę trasę było już 400. Zapraszamy do naszego wcześniejszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o połączeniach kolejowych z Chin do Niemiec.

Nowe połączenie kolejowe Chiny-Niemcy łączy miasto Xi’an z Hamburgiem i Neuss w zachodnich Niemczech. W Neuss znajduje się ogromne centrum logistyczne z portem nad Renem. Stąd towary będą przewożone w pozostałe części Europy. Co więcej, cała trasa liczy około 9400 km i wiedzie przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i Litwę do Kaliningradu na Morzu Bałtyckim. Istotnie, drugi raz granicę z Unią Europejską przekracza na przejściu Mamonowo-Braniewo. Natomiast, końcowy odcinek trasy prowadzi przez Polskę.

Nowe połączenie kolejowe na trasie Chiny-Niemcy – dodatkowe informacje

Dyrektor generalny Xian International Inland Port Investment & Development Group zapewnił, że nowo powstałe połączenie bardzo szybko przetestowano i uruchomiono zaledwie w ciągu czterech miesięcy. Ponadto, w realizacji tego projektu uczestniczą też: Koleje Chińskie, Belintertrans, RTSB GmbH i UTLC – Euroasian Rail Alliance.

Dodatkowo, jak informuje DHL, transport ładunku można śledzić w czasie rzeczywistym przy pomocy oprogramowania iSee.

Oceń wpis

5 / 5