Nowy rekordzista wpłynie do gdyńskiego portu – Cap San Juan

Niedawno pisaliśmy o największym kontenerowcu, który wpłynął do gdyńskiego portu. Charlotte Maersk długo nie pozostanie jednak rekordzistą w tej kwestii. 27 lutego do portu w Gdyni ma wpłynąć jeszcze większy kontenerowiec – Cap San Juan.

Kolejny rekordzista w Gdyni

Według dostępnych aktualnie informacji, 27 lutego 2019 roku do Gdyni wpłynie kontenerowiec Cap San Juan. Kontenerowiec na pewno nie dorównuje Charlotte Maersk jeśli chodzi o długość, jednakże znacznie przewyższa go ładownością, nośnością, a także tonażem pojemnościowym brutto. Tym samym Cap San Juan wpływając do portu w Gdyni ustanowi nowy rekord.

Charlotte Maersk

Charlotte Maersk zawitał do Gdyni 12 lutego ustanawiając rekord największego kontenerowca, który zacumował w gdyńskim porcie. Statek przewyższał poprzednie tylko pod względem dwóch parametrów czyli nominalnej ładowności kontenerów i długości całkowitej. Porównując kontenerowce ze sobą, długość ma wtórne znacznie. Znacznie ważniejsza jest pojemność kontenerów, nośność i pojemność brutto.

Aby dowiedzieć się więcej o Charlotte Maersk i jego wpłynięciu do portu w Gdyni zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu.

Cap San Juan

Kontenerowiec został zbudowany w 2015 roku w południowokoreańskiej stoczni. Aktualnie pływa pod banderą duńską. Właścicielem rejestracyjnym statku jest Cap San Juan GmbH & Co KG. Statek w wielu kwestiach góruje nad pozostałymi kontenerowcami, które wpłynęły do portu w Gdyni.

Porównanie kontenerowców

Charlotte Maersk nadal pozostanie najdłuższym statkiem, który wpłynął do gdyńskiego portu. Jest o 4,8% dłuższa od Cap San Juan. Jednakże kontenerowiec, który dopiero wpłynie do Gdyni ma o 10% większą ładowność kontenerów TEU, o ponad 12% większą nośność, a także o ponad 29% większy tonaż pojemnościowy brutto niż Charlotte Maersk.

Kontenerowiec Cap San Juan znacznie przewyższa Charlotte Maersk również pod względem ładowności tzw. kontenerów „statecznościowych”. Chodzi tutaj o stan jednolitego załadowania kontenerami o masie 14 ton na każdą jednostkę TEU. Charlotte Maersk jest w stanie zabrać 6000 takich kontenerów, natomiast przyszły rekordzista przewiezie ich 8500.

W oczekiwaniu na Cap San Juan w Gdyni

Według aktualnych danych kontenerowiec będzie można podziwiać w porcie 27 lutego. Jeśli warunki pogodowe dopiszą, data nie powinna się zmienić. Wszystkim zainteresowanym polecamy udanie się do gdyńskiego portu w celu zobaczenia kontenerowca na własne oczy.

Oceń wpis

5 / 5