Oznakowanie OEKO-TEX

Świadomość współczesnych konsumentów w zakresie ochrony środowiska z roku na rok wzrasta. Przy zakupie produktów, coraz więcej osób przywiązuje wagę do oznaczeń i certyfikatów, mających zapewnić, iż ten produkt jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i konsumenta. Takim oznakowaniem jest OEKO-TEX.

Czym jest oznakowanie OEKO-TEX?

OEKO-TEX to jedno z najbardziej znanych oznaczeń międzynarodowych, gwarantujących jakość i bezpieczeństwo wyrobów tekstylnych i skórzanych. Nadawane jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry (w skrócie OEKO-TEX, czyli tak, jak certyfikat, który przyznaje), założone w 1992 roku. Obecnie organizacja ta skupia w sobie 17 niezależnych instytutów badawczych w Europie i w Japonii.

Przedstawicielem OEKO-TEX w Polsce jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi.

OEKO TEX

Certyfikaty OEKO-TEX

Do certyfikatów nadawanych przez OEKO-TEX należą:

 • OEKO-TEX Standard 100
 • OEKO-TEX Leather Standard
 • OEKO-TEX STeP
 • OEKO-TEX Made in Green
 • OEKO-TEX Eco Passport
 • OEKO-TEX Responsible Business
 • OEKO-TEX Organic Cotton

OEKO-TEX Standard 100

OEKO-TEX Standard 100 jest pierwszym i zarazem najbardziej popularnym certyfikatem OEKO-TEX. Zapewnia on, iż dany produkt nie zawiera żadnej ze stu najbardziej niebezpiecznych substancji, które zagrażają konsumentom, przyczyniając się do reakcji alergicznych. Im kontakt skóry z tkaniną jest bliższy, tym wyższe wymagania musi spełniać materiał, stąd też podział na 4 klasy:

 • klasa IV – tekstylia i materiały dekoracyjne np. zasłony, obrusy
 • klasa III – tekstylia i materiały, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą np. kurtki, paski
 • klasa II – tekstylia i materiały dla dzieci, które w większej mierze mają kontakt ze skórą np. bluzki, materace, bielizna
 • klasa I – tekstylia i materiały przeznaczone dla dzieci. Z uwagi na znacznie większą podatność dzieci na działania substancji szkodliwych, obowiązujące w tej klasie restrykcje są najsurowsze.

OEKO-TEX Leather Standard

OEKO-TEX Leather Standard jest certyfikatem przeznaczonym wyłącznie dla wyrobów skórzanych, takich jak buty, paski, kurtki, itd. Jest gwarancją, iż do wyprodukowania owego wyrobu nie zostały użyte żadne szkodliwe substancje, które mogłyby zagrozić człowiekowi, jak i środowisku. Podobnie jak w przypadku OEKO-TEX Standard 100, produkty badane są na każdym etapie produkcji.

OEKO-TEX STeP

Certyfikat OEKO-TEX STeP nieco różni się od wyżej wymienionych, gdyż nie dotyczy samych produktów tekstylnych bądź skórzanych, lecz produkujących ich firm. Informuje, iż wszelkie procesy zachodzące w danym przedsiębiorstwie są przeprowadzane w sposób zrównoważony, dbając zarazem o bezpieczeństwo i samopoczucie pracowników. Certyfikat ten jest również gwarancją, iż dane przedsiębiorstwo spełnia wszelkie kryteria odnośnie do ochrony środowiska.

OEKO-TEX Made in Green

Certyfikat OEKO-TEX Made in Green jest swoistym połączeniem OEKO-TEX Standard 100 oraz OEKO-TEX STeP, zatem poświadcza, iż zarówno produkt, jak i procesy produkcyjne danego przedsiębiorstwa spełniają wymogi dotyczące bezpieczeństwa pracownika, konsumenta oraz środowiska.

OEKO-TEX Eco Passport

OEKO-TEX Eco Passport ma zastosowanie przy chemikaliach, jako iż certyfikuje wszelkie substancje chemiczne wykorzystywane w przemyśle tekstylnym oraz skórzanym, m.in. barwniki. Certyfikat ten poświadcza, iż są one bezpieczna zarówna dla konsumenta, jak i środowiska.

OEKO-TEX Responsible Business

OEKO-TEX Responsible Business jest niezależnym systemem certyfikacji dla marek, detalistów i handlowców w branży tekstylnej i skórzanej. Posiadanie tego certyfikatu jest gwarancją, iż producent podchodzi z należytym szacunkiem do praw człowieka oraz ochrony środowiska nie tylko w obrębie swojego przedsiębiorstwa, a także w łańcuchach dostaw i szerszych relacjach biznesowych.

OEKO-TEX Organic Cotton

OEKO-TEX Organic Cotton to nowy, tegoroczny certyfikat informujący, iż dany produkt jest w przynajmniej 70% wykonany z bawełny organicznej. W ramach tego certyfikatu, produkty testowane są pod kątem obecności pestycydów oraz innych szkodliwych substancji, a także badane jest wykorzystanie GMO przy ich produkcji.

Jak uzyskać certyfikat OEKO-TEX?

W celu uzyskania certyfikatu OEKO-TEX, należy przejść kilka etapów.

 1. W pierwszej kolejności należy złożyć formularz poprzez oficjalną internetową stronę stowarzyszenia oraz wnieść konieczne opłaty.
 2. Następnym krokiem są szczegółowe badania, różniące się w zależności od certyfikatu, o który się ubiegamy. W przypadku certyfikatów dotyczących produktów, należy wysłać próbkę produktu do jednego z instytutów badawczych OEKO-TEX, która zostanie dokładnie przeanalizowana w laboratorium.
 3. Kolejnym etapem są badania w samym przedsiębiorstwie produkcyjnym, po których pomyślnym zakończeniu otrzymuje się certyfikat.

Otrzymanie certyfikatu nie wiąże się jednak z końcem procedur, gdyż produkty danej firmy nadal będą niezapowiedzianie kontrolowane, zarówno te w zakładach produkcyjnych, jak i pozyskiwane z półek sklepowych. W przypadku braku spełnienia norm, certyfikacja może natychmiastowo zostać wycofana.

Aby sprawdzić, czy dany certyfikat jest aktualny, warto odwiedzić oficjalną stronę OEKO-TEX, która umożliwia weryfikację poprzez numer etykiety.

Dlaczego warto posiadać oznakowanie OEKO-TEX?

Znak OEKO-TEX można odnaleźć na wyrobach tekstylnych i skórzanych na całym świecie. Z tego certyfikatu korzysta dziesiątki tysięcy producentów z prawie 100 krajów. OEKO-TEX jest jednym z najbardziej rozpoznawanych oznaczeń jakościowych dla tekstyliów, dlatego jego posiadanie znacznie ułatwia sprzedaż produktów na rynkach wielu krajów. Nawet serwis Alibaba umożliwia dodanie filtru pod nazwą OEKO-TEX Standard 100 przy wyszukiwaniu dostawcy, co dodatkowo podnosi renomę marki.

Z roku na rok wzrasta również świadomość konsumentów odnośnie jakości kupowanych przez nich produktów, dlatego taki certyfikat dodatkowo wzbudzi ich zaufanie.

Oceń wpis

5 / 5