Lista pakowa (ang. packing list), znana także jako specyfikacja towaru, to jeden z istotnych dokumentów importowych. Odnosi się do towarów importowanych spoza UE. Zawiera informacje na temat produktów, które zostały załadowane na dany środek transportu. Poniższy artykuł przybliży temat packing list i jej rolę w imporcie.
Packing list a inne dokumenty importowe
Towar importowany spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną. Jeśli nie chcemy, aby nasz towar został zatrzymany na granicy potrzebujemy komplet dokumentów. W ich skład wchodzi faktura handlowa (ang. commercial invoice), list przewozowy (lub konosament w transporcie morskim), oryginał świadectwa pochodzenia (jeśli jest wymagany), inne certyfikaty i świadectwa (w zależności od produktu), potwierdzenie zapłaty za towar oraz packing list, czyli lista pakowa.
Dane z listy pakowej muszą zgadzać się z danymi na fakturze, konosamencie czy innych podobnych dokumentach. W innym wypadku wiarygodność listy może zostać podważona.
Do czego potrzebna jest packing list?
Packing list potrzebna jest nie tylko do odprawy towaru, ale może służyć również jako zabezpieczenie przed wysyłką nieprawidłowego ładunku. Importer i inne osoby zaangażowane w transport towaru mogą sprawdzić, czy wysłane produkty zgadzają się z zamówieniem. Lista pakowa używana jest również do wystawienia listu przewozowego, a w niektórym przypadkach jako dowód na poparcie metody płatności.
Dodatkowo packing list zawiera informacje na temat wagi netto i brutto produktów, która nie jest zawarta w fakturze. Przy odprawie celnej wymagane jest podanie wagi towaru dla każdego podanego kodu HS, a w tym pomóc może właśnie lista pakowa.
Co zawiera packing list?
Informacje zawarte w liście pakowej to:
- Numer i data wystawienia listy
- Dane eksportera
- Dane importera
- Dane konsygnatariusza
- Przedmiot transakcji
- Numer faktury handlowej
- Numer listu przewozowego
- Kraj pochodzenia
- Kraj importu
- Port załadunku
- Port rozładunku
- Waga jednostkowa towaru netto i brutto
- Waga łączna towaru netto i brutto
- Wymiary ładunku
- Warunki dostawy
- Ilość towaru i opakowań

O czym należy pamiętać?
Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to to, że dane na liście pakowej powinny zgadzać się z danymi na fakturze, konosamencie i tym podobnych dokumentach. Ponadto, packing list może również służyć jako list przewozowy, ponieważ tak jak list przewozowy jest dowodem na przekazanie towaru odbiorcy. Z tego powodu lista pakowa może być również podstawą dla służb granicznych do kontroli celnej i pobierania opłat od wartości przewożonego towaru.
Packing list – podsumowanie
Lista pakowa, zwana również specyfikacją towaru to niezbędny dokument importowy, bez którego nie będziemy mogli przejść odprawy celnej. Wszystkie dane z listy powinny zgadzać się z danymi na fakturze; w innym wypadku jej wiarygodność może zostać podważona. Lista pakowa może również zastąpić list przewozowy, który również jest dokumentem potrzebnym przy odprawie towaru.