Paletyzacja towarów to inaczej układanie towarów na paletach, w celu usprawnienia i ułatwienia późniejszej wysyłki. Układanie towaru na palecie zazwyczaj odbywa się w określonym porządku.
Na czym polega paletyzacja towarów?
Paletyzacja towaru polega na układaniu towaru detalicznego na paletach w określony sposób. Coraz częściej można spotkać się z użyciem robotów w tej dziedzinie. Zrobotyzowany proces bardzo często przebiega na liniach produkcyjnych. Wykorzystanie robotów przemysłowych w dużej mierze jest uzasadnione, ze względu na powtarzalność czynności oraz wagę i kształt elementów, które trzeba przenieść.
Paletyzacja towarów to proces uzupełniający logistykę wyrobów i ich pełne przygotowanie do magazynowania i dalszej dystrybucji.
Wykorzystywanie robotów do paletyzacji towarów jest coraz powszechniejsze.
Paletyzacja towarów przy imporcie z Chin
Zamawiając towar z Chin, należy pamiętać, że w przypadku FCL (Full Container Load) standardem jest brak paletyzacji. Z tego względu należy zadbać o usługę paletyzacji w Chinach, a także obliczyć, ile będzie nas kosztowała oraz ile miejsca w kontenerze zajmą palety. Może się okazać, że będziemy potrzebować więcej kontenerów niż początkowo zakładaliśmy.
Paletyzacji można dokonać również w Polsce, ale należy wziąć pod uwagę, że przy dużej ilości towaru, jego rozładunek będzie praco- oraz czasochłonny. W przypadku FCL możemy sami wybrać rodzaj paletyzacji.
Rodzaje paletyzacji
Istnieje wiele rodzajów paletyzacji. Wiele firm oferuje paletyzacje dla większości stosowanych opakowań produktowych takich jak:
- pudełka i kartony;
- tacki i zgrzewki;
- skrzynki, beczki;
- szklane pojedyncze butelki;
- puszki;
- worki;
- inne towary jednostkowe.
Jednym z bardziej typowych towarów, które ulegają paletyzacji są kartony i pudełka. Wielość sposobów ułożenia towarów na palecie oraz szybkość przepływu towarów w magazynie wymusza zautomatyzowanie i mechanizację tych działań.
Wiele firm podczas paletyzacji towarów oferuje także dodatkowe usługi. Podczas wykonywania różnych operacji magazynowych można m.in. zamykać kartony, etykietować je, ważyć, czy foliować.
Popularna jest również paletyzacja worków.
Korzyści paletyzacji towarów
Robotyzacja stanowisk załadunku przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim roboty zapewniają powtarzalność ruchów, poprawę jakości pakowania i zapewniają poprawny kształt palety. Ponadto zwiększają wydajność paletyzacji i pakowania towarów.
Dzięki robotyzacji można obniżyć koszty magazynowania. Wykorzystanie robotów podczas paletyzacji towarów daje również gwarancję czystości podczas pakowania towarów żywnościowych i farmaceutycznych. Ponadto przy użyciu robotów do paletyzacji, występuje mniejsze zagrożenie zdrowia pracowników i większa ergonomia pracy.
Do kolejnych zalet zautomatyzowania paletyzacji należy:
- wysoka efektywność i jakoś pakowania po niskich kosztach eksploatacji;
- automatyczne podawanie pustych palet;
- duża wytrzymałość towaru po zapakowaniu oraz niezawodność podczas eksploatacji;
- możliwość pełnej kontroli działania przez operatora;
- szeroki zakres wyboru parametrów pracy;
- możliwość przekierowania mocy przerobowych pracowników na inne zadania.

Paletyzatory i depaletyzatory
Przy automatyzacji procesu paletyzacji coraz popularniejsze stają się takie maszyny jak paletyzatory i depaletyzatory. Są to wielozadaniowe maszyny, które mogą obsługiwać nawet do kilku linii produkcyjnych jednocześnie.
Paletyzator to automatycznie sterowana maszyna, służąca do formowania lub układania w stosy opakowań grupowych lub innych pojemników.
Depaletyzator służy do rozformowywania paletowych jednostek ładunkowych zarówno z opakowań grupowych jak również z pojemników sztywnych z określoną zawartością.
Znalezienie odpowiedniej firmy, która zajmie się paletyzacją towarów może znacznie ułatwić pracę importerowi jak i eksporterowi. Na rynku pojawia się ich coraz więcej, więc wybór jest naprawdę szeroki.