Plomby kontenerowe

Plomby to nieodłączony element transportu, stosowany głównie w celu ochrony. Zastosowanie plomb w transporcie zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo wysyłki. Ponadto plomby kontenerowe swoje zastosowanie znajdą nie tylko przy transporcie morskim, ale także przy transporcie drogowym, czy też kolejowym.

Czym są plomby kontenerowe?

Plomby kontenerowe równie często nazywane są plombami butelkowymi. Cenione są za jeden z najwyższym poziomów bezpieczeństwa jakie zapewniają. Stosowane są przede wszystkim do plombowania drzwi kontenerów w transporcie drogowym, kolejowym i morskim. Wykazują się przede wszystkim niezwykłą trwałością, co skłania importerów do stosowania ich również podczas magazynowania towaru.

W przypadku kradzieży lub celowej manipulacji, plomby zapewnią niezbity dowód na niechciane działania.

Zwiększona ilość ładunków wysyłanych przez liczne porty zarówno w Europie, jak i w Chinach wymaga stosowania odpowiedni plomb kontenerowych.

Rodzaje plomb

Plomby mogą być różne. Poniżej można zapoznać się z różnymi rodzajami wykorzystywanych plomb.

  • Plomba plastikowa – rodzaj plomby, która zawiera plastikowy lub metalowy zamek umieszczony na tzw. fladze. Posiada tzw. plastikowy „wąs”, który w celu zabezpieczenia należy przeciągnąć przez dwa otwory, po czym zaciągnąć do samego końca. Zamkniętej w ten sposób plomby nie da się ponownie otworzyć bez możliwości zniszczenia lub uszkodzenia.
  • Plomba butelkowa (boltowa) – plomba kontenerowa wykonana z wytrzymałego plastiku lub stali. By otworzyć plombę należy ją zniszczyć.
  • Plomba ołowiana – plomba stosowana przez służby celne i wojsko.
  • Plomba naklejkowa (gwarancyjna, VOID) – plomba gwarancyjna, która pozostawia po sobie ślad w postaci napisu VOID OPEN przy próbie oderwania.
  • Plomba linkowa – rodzaj plomby, który służy do zabezpieczenia wodomierzy i liczników. Charakteryzuje się plastikowym bębenkiem, do którego zamocowana jest stalowa linka.

Czym charakteryzują się plomby kontenerowe?

Plomby kontenerowe wykonywane są z najwyżej klasy materiałów. Ponadto są nierdzewne i charakteryzują się wysokim stopniem odporności na zerwanie. Plomby kontenerowe zazwyczaj nie stanowią problemu przy zakładaniu, są trwałe i solidne, przy czym zapewniają bezpieczeństwo transportowanemu kontenerowi.

Plomba kontenerowa
marineinsight.com

Korzyści z używania plomb kontenerowych

Sam widok zaplombowanego kontenera powinien odstraszać potencjalnych złodziei. Ponadto widząc, że towar znajdujący się w kontenerze jest zaplombowany, możemy zdawać sobie sprawę, iż nie uległ on żadnym manipulacjom.

Plomba daje klientowi gwarancje, że towar nie został otwierany od czasu załadunku. W momencie kiedy plomba zostaje w drodze zmieniona, powinno się umieścić odpowiednią informację na CMR (międzynarodowy list przewozowy).

Kierowca w trakcie odbioru towaru powinien sprawdzić najpierw czy towar jest odpowiednio zaplombowany. Należy również sprawdzić numery plomb, a jakąkolwiek rozbieżność należy zgłosić osobie zarządzającej transportem.

Reguły

Przy zabezpieczeniu towaru bardzo ważnym jest przestrzeganie pewnych reguł. Podczas załadunku należy postępować według poniższego schematu:

Załadowanie towaru -> zabezpieczenie towaru -> założenie plomby -> spisanie numeru plomby na CMR lub inny dokument -> zachowanie dokumentów przy sobie.

Podczas rozładunku towaru schemat wygląda następująco:

Przyjazd do klienta -> sprawdzenie plomby i dokumentów -> pozwolenie klientowi na sprawdzenie plomby oraz dokumentów -> złamanie plomby -> rozładowanie towaru.

Podczas pobrania towaru w porcie należy:

Sprawdzić czy do pobrania potrzebne są dokumenty -> sprawdzić plombę i linkę celną -> sprawdzić numer plomby na papierach -> gdy wszystko w porządku jechać na rozładunek.

W momencie jeśli plomba różni się od tej przedstawionej na papierach należy skontaktować się z klientem, sprawdzić ubytki i wszelkie uszkodzenia w towarze, jaki jest stan naczepy i postępować zgodnie z instrukcjami zarządzającego transportem.

Bezpieczeństwo

Warto pamiętać o takich małych kwestiach jak właśnie zaplombowanie kontenera. Da to klientowi poczucie bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć niechcianych strat materialnych.

Oprócz nałożenia plomby, zalecamy wykupić ubezpieczenie kontenera.

Oceń wpis

4.5 / 5