Pociąg towarowy Chiny-Europa z Langfang

Euroazjatycka siatka kolejowych połączeń w ramach inicjatywy “Jednego pasa i jednej drogi” rozrasta się. 25 lutego 2023 r. wyruszył pierwszy pociąg towarowy Chiny-Europa z Langfang w prowincji Hebei. Skraca on trasę między Chinami a krajami europejskimi o ok. 13 dni, czyli o ponad 1/3 czasu.

Pociąg towarowy Chiny-Europa z Langfang

Pierwszy pociąg towarowy z północnego terminalu kolejowego w Langfang przewozi 55 40-stopowych kontenerów. Kontenery załadowane są artykułami konsumpcyjnymi, towarami przemysłu lekkiego, artykułami żywnościowymi oraz meblami. Towary o wartości ponad 12,7 mln zł pochodzą głównie od firm z Langfang i okolic.

Pociąg przekroczy granicę Chin przez port położony w Erenhot w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Przejeżdżając przez Mongolię, towary trafią do miejsca przeznaczenia, Moskwy, pokonując około 7800 kilometrów. Szacowany czas podróży to 17 dni, znacznie krótszy od transportu kombinowanego (przewozami morskimi i kolejowymi).

Pierwszy pociąg towarowy z Langfang

Czemu Langfang?

Langfang to miasto położone na północy Chin w prowincji Hebei. Tym samym znajduje się ono w “Złotym Trójkącie” wyznaczonym przez Pekin, Tianjin i Xiong’an, regionie o dużym potencjale ekonomicznym. Jest to obszar, który odniesie wiele korzyści z nowych połączeń intermodalnych. Langfang jest świetnie skomunikowany – w pobliżu znajdują się:

  • Międzynarodowy Port Lotniczy Pekin,
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Tianjin-Binhai,
  • Port morski Tianjin,
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Pekin-Daxing.

W ciągu najbliższych trzech lat, Langfang planuje stać się nowoczesnym komercyjnym centrum logistycznym. Będzie on dostarczał usługi w zakresie składów celnych, logistyki, dystrybucji, obróbki i nie tylko. Rozwiązania transportowe będą obejmować fracht morski, lotniczy, kolejowy i drogowy.

Ekspresowe pociągi towarowe zagwarantują terminowe dostawy kluczowych produktów i przyczynią się do wzrostu gospodarczego regionu. Nowe połączenie kolejowe między Langfang a Europą to ekonomiczne i szybkie rozwiązanie na przewóz towarów – na każdym kontenerze można zaoszczędzić ok. 2 tys. zł.

Sprawdź inne nowe połączenia kolejowe w ramach “Nowego Jedwabnego Szlaku”:

Zobacz TOP 5 chińskich miast połączonych koleją z Europą.

Zdjęcia: yidaiyilu.gov.cn

Oceń wpis

5 / 5