Pierwszy od tygodni pociąg z Wuhan do Europy

Po raz pierwszy od wybuchu koronawirusa, wyruszył pierwszy od tygodni pociąg z Wuhan do Europy. Transport załadowany jest pomocą medyczną. Maszyna wyruszyła 28 marca i tym samym przywróciła regularne usługi kontenerowe na linii Wuhan-Duisburg na kierunku Chiny-Europa. Docelowym miejscem podróży są Niemcy, ale pociąg przejedzie także przez Polskę.

Pociąg z Wuhan do Europy – trasa

Pociąg wyruszył 28 marca i już 1 kwietnia był na granicy Chin i Kazachstanu w stacji Dostyk. Tam zmieniono przeładunek z wagonów normalnotorowych na szerokotorowe. Następnie, podróż będzie przebiegała przez Rosję i Białoruś. W Małaszewiczach pociąg ma zostać ponownie przeładowany na wagony normalnotorowe. 12 kwietnia ładunek ma dotrzeć do Duisbugra, skąd część towaru ruszy dalej, a część zostanie cofnięta do Polski, przez którą pociąg przejedzie kilka dni wcześniej. Towary mają zostać przydzielone nie tylko do Polski, ale także pomiędzy Niemcy, Węgry, Czechy i Francję.

Co przewozi pociąg z Wuhan?

Ładunek pociągu to 50 kontenerów 40-stopowych. Z czego aż 19 kontenerów załadowanych jest przeciwepidemicznymi środkami ochrony o łącznej masie 166,4 ton. Pozostałe kontenery przewożą części samochodowe, sprzęt elektroniczny, światłowody i materiały do naprawy infrastruktury kolejowej.

Chiny po epidemii

Liczba chorych na koronawirusa w Chinach znacznie spadła. Obecnie w szpitalach pozostaje 2004 osób, przy czym 93,5% wszystkich zarażonych wyzdrowiało. Z danych państwowej komisji ds. zdrowia ChRL liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach to 81 554, z czego 76 238 osób zostało wyleczonych i wypisanych ze szpitali.

Wygląda na to, że Chiny coraz lepiej podnoszą się po epidemii. Do tej pory Wuhan poddane było ścisłej kwarantannie. Obecnie ograniczenia są stopniowo łagodzone. Wznowiono ruch kolejowy odnośnie transportu towarów.

Odnowienie linii kolejowej na trasie Wuhan-Duisburg to kolejny krok Chin w kierunku odbudowy gospodarki po epidemii koronawirusa. Jest to również bardzo optymistyczny sygnał z punktu widzenia procesów w zakresie likwidacji zagrożenia epidemicznego.

Sytuacja w Chinach została opanowana. Natomiast teraz z dramatycznymi skutkami wirusa mierzą się państwa innych kontynentów. Europa boryka się z niedoborem środków medycznych. Pierwszy od tygodni pociąg z Wuhan dowiezie niezbędne środki ochronne do walki z pandemią.

Źródło grafiki tytułowej: https://www.o2.pl/artykul/koronawirus-pociag-z-wuhan-wyruszyl-w-podroz-do-europy-6493819197839489a

Oceń wpis

5 / 5