Połączenia kolejowe Chiny-Europa

Przyjazny środowisku transport kolejowy zyskuje na znaczeniu. Połączenia kolejowe Chiny-Europa (China-Europe Railway Express) stworzyły nowe możliwości transportowe w ramach inicjatywy “Pasa i Szlaku”. Siatka połączeń wzmacnia współpracę między państwami Euroazji. Jakie owoce przynosi projekt po ponad dekadzie od jego uruchomienia?

Połączenia kolejowe Chiny-Europa  

Pierwsze ekspresowe połączenie kolejowe Chiny-Europa zostało uruchomione w 2011 r. z chińskiego miasta Chongqing. Teraz siatka obejmuje połączenia z Europą z regionami takimi jak:

  • Pekin-Tianjin-Hebei
  • delta rzeki Jangcy i strefa ekonomiczna wzdłuż niej
  • delta rzeki Perłowej
  • Chengdu-Chongqing
  • Guangdong
  • Hongkong, Makau
  • i innymi.

Połączenia te prowadzą przez Azję Środkową do Rosji, Białorusi, Polski, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech, Włoszech i innych krajów, razem kilkanaście kierunków. Dzięki rozległej siatce kolejowej, chińskie towary szybciej trafiają na europejski rynek niż gdyby były one przewożone drogą morską. Na przykład, przewóz towarów z Xi’an do Duisburga koleją trwa niespełna 10 dni, co jest bardzo konkurencyjne w porównaniu z kilkutygodniowymi przewozami morskimi.

Transport kolejowy cechuje się wyższą odpornością na zakłócenia w łańcuchach logistycznych. W obliczu wielu wyzwań, China-Europe Railway Express utrzymuje relatywnie stabilne i płynne operacje.

W 2022 roku liczba pociągów na relacji Chiny-Europa wyniosła 16 000, przewożąc 1,6 miliona TEU. Oznacza to wzrost o odpowiednio 9% i 10% rok do roku, zapewniając stabilność międzynarodowego łańcucha dostaw. Przez port Khorgos (punkt graniczny Chiny-Kazachstan) przejechało 7 tys. pociągów (przeciętnie 19 dziennie, rekord 27 w ciągu jednego dnia), a przez terminal przeładunkowy Alashankou (drugi punkt na granicy chińsko-kazachskiej) 6 tys. pociągów (17 dziennie).

Połączenia kolejowe Chiny-Europa 2011-2022

Ekspresowe połączenia kolejowe Chiny-Europa – towary

Z biegiem czasu zwiększała się ilość kategorii towarów przewożonych kolejami. Początkowo były to głównie produkty elektroniczne takie jak telefony komórkowe i komputery. Następnie upowszechnił się przewóz odzieży, obuwia, akcesoriów modowych, żywności oraz drewna, w sumie 53 kategorii produktów i ponad 5000 rodzajów. W drugą stronę za to transportuje się m.in. maszyny i żywność. Polski nabiał, czeskie piwo, hiszpańska szynka i inne produkty żywnościowe trafiają tą drogą na chińskich stołach.

Ekspresowe połączenia kolejowe Chiny-Europa a współpraca międzynarodowa

China Railway Express to ważny element dla międzynarodowej współpracy gospodarczej i handlowej. Sieć usług transportowych obejmuje całą Europę; do końca 2022 roku, China Railway Express wyznaczyło 82 trasy, docierając do 200 miast w 24 krajach Europy. Rozbudowywane są także trasy panazjatyckie. Zgodnie z założeniem “uzyskania obopólnych korzyści”, China-Europe Railway Express będzie się dalej otwierać na rynki zagraniczne, czy to w Europie czy Azji.

Oceń wpis

5 / 5