Czy istnieją połączenia kolejowe z Chin do Niemiec?

Niemcy to kraj, który podobnie jak Polska znajduje się na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Współpraca między Niemcami a Chinami uznawana jest za prosperującą. Niemcy jako pierwszy kraj europejski rozpoczęły ekspansję towarów do Państwa Środka. Według danych z 2015 roku, był to największy partner biznesowy Chin w Europie. Dla Niemiec, Chiny są trzecim najważniejszym partnerem globalnym oraz pierwszym w Azji. Transport między tymi dwoma krajami stale się rozwija. Towary można już nie tylko dostarczać drogą morską ale również transportem kolejowym do terminali w Niemczech. Zobacz jak wyglądają połączenia kolejowe z Chin do Niemiec.

Połączenia kolejowe z Chin do Niemiec

Chiny wysłały do Niemiec pierwsze testowe pociągi już w 2005 roku. Natomiast w 2015 roku pociągów pokonujących tę trasę było już 400.

Niemiecka kolej przewozi z Chin rekordowe ilości towarów. W 2016 roku niemiecka kolej Deutsche Bahn przetransportowała między tymi dwoma krajami ponad 40 000 kontenerów.

Od 2011 roku Deutsche Bahn transportuje m.in. dla BMW części z Lipska i Regensburga do zakładów samochodowych znajdujących się w chińskim mieście Shenyang.

Terminale kolejowe w Niemczech

Do głównych terminali w Niemczech należą przede wszystkim miasta Duisburg i Hamburg.

Duisburg określany jest często mianem centralnego punktu w Europie dla chińskiego Jedwabnego Szlaku. Obecnie z Chin do Duisburga przyjeżdża około 25 pociągów tygodniowo. Wydaje się, że to dużo, jednakże w porównaniu z całym transportem między Azją a Europą to niewiele.

Popularna trasa łącząca Chongqing z Europą liczy sobie ponad 11 000 km i rozpoczęła działalność 31 sierpnia 2012 roku. Trasa zaczyna się w chińskim mieście Chongqing, następnie przechodzi przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę i trafia do niemieckiego miasta Duisburg.

W terminalu w Duisburgu, gdzie tory kolejowe biegną prosto do brzegu Renu, towary są ładowane bezpośrednio na statki, przechowywane do dalszej wysyłki w jednym z kilku magazynów lub wysyłane pociągiem lub ciężarówką do Grecji, Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii.

Popularne jest również połączenie między międzynarodowym terminalem w Changchun (prowincja Jilin) a Hamburgiem. Podróż pociągu trwa od 12-15 dni, a trasa przechodzi przez Manzhouli w Mongolii Wewnętrznej, poprzez Rosję, Białoruś i Polskę, aż trafia do Hamburga.

Ponadto istnieją też regularne połączenia z Zhengzhou do Hamburga.

Czas transportu koleją z Chin do Niemiec

Zależnie od trasy, pociąg z Chin na dotarcie do Niemiec potrzebuje od 14 do 18 dni. Operatorzy kolejowi ponadto tworzą połączenia kolejowe z różnych miast w Chinach. Pozwala to na skrócenie drogi towaru od załadowcy do terminala kolejowego i zmniejsza koszt transportu.

Towary drogą kolejową transportowane są z głównych chińskich ośrodków przemysłowych takich jak: Szanghaj, Pekin, Kanton, Shenzhen, Tianjin, Dongguan, Hangzhou, Harbin, Chengdu, Chongqing, Nankin, Suzhou, Zhengzhou, Jinan, Wuhan, Changchun, Xi’an, Shengyang, Hefei, Xiamen, Taiyuan, Changsha.

Plany w zakresie transportu kolejowego Chiny – Niemcy

Niemiecka firma transportowa, zajmująca się przewozami kolejowymi – Deutsche Bahn w 2017 roku przewoziła ponad 40 000 kontenerów (dla porównania w 2015 roku było to 35 000 kontenerów). Firma zamierza przewozić ponad 100 000 kontenerów już w 2020 roku.

Połączenia kolejowe z Chin do Niemiec – zalety transportu kolejowego

Transport kolejowy to na pewno ciekawa alternatywa dla transportu morskiego czy lotniczego. Czas przejazdu jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku transportu morskiego, natomiast ceny są znacznie niższe niż opłaty za transport lotniczy.

Ponadto korzystanie z transportu kolejowego jest znacznie bezpieczniejsze jeśli chodzi o wysyłkę towarów. Możliwość zniszczenia kontenera podczas wysyłki jest minimalna.

Dodatkowo transport kolejowy jest przyjaźniejszy środowisku. Emisja dwutlenku siarki jest na pięciokrotnie niższym poziomie niż w przypadku transportu lotniczego.

Dla niemieckiej kolei transport kolejowy to na pewno dobry interes z przyszłością.

Kto wybiera transport kolejowy?

Wspominana już firma Deutsche Bahn podkreśla, że fracht kolejowy wydał się szczególnie ciekawą opcją dla producentów odzieży, elektroniki i części samochodowych, ze względu na konkurencyjny czas dostawy.

Do Duisburga często docierają towary z Yiwu, Chongqing czy Wuhanu.

Przeważnie z Chin do Niemiec przewozi się zabawki, ubrania i elektronikę. Natomiast z Niemiec do Chin wywozi się zazwyczaj niemieckie samochody, szkocką whisky, francuskie wino czy tkaniny.

Oceń wpis

5 / 5