Porozumienie w sprawie przewozu kontenerów pomiędzy PKP LHS a chińską firmą

Niedawno zostało podpisane porozumienie pomiędzy PKP LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa) a China Railway Tielong Specialised Containter Logistics B.U. oraz China Communications and Transport Association, w sprawie uruchomienia przewozu kontenerów z Chin do terminala w Sławkowie. Będzie to już kolejne połączenie pomiędzy Polską a Chinami. Warto dodać, że będzie to pierwsze połączenie Chin z południem Polski.

Stałe przewozy – kolejne kroki

Poczyniono kolejne kroki w celu uruchomienia stałych przewozów kontenerowych na trasie pomiędzy Chinami i Sławkowem. Da to możliwość czerpania korzyści z linii szerokotorowej. Będzie można przewozić towary bez konieczności przeładunku na granicy. Partnerzy z Chin również na tym skorzystają.

Sławków to miasto w województwie śląskim, położone w Zagłębiu Dąbrowskim. W latach 1975–1998 miasto należało do województwa katowickiego. Współpraca z Chinami może pozytywnie wpłynąć na dane miasto. Ważne i znaczące miejsca, które znajdują się w pobliżu Sławkowa to przede wszystkim Kraków i Katowice.

Czym jest PKP LHS?

PHP LHS czyli Linia Hutnicza Szerokotorowa zarządza infrastrukturą szerokotorową linii numer 65, a ponadto oferuje usługi przewozowe i dodatkowe usługi logistyczno-spedycyjne. Wspomniana linia jest najdłuższą linią szerokotorową w Polsce. Rozstaw szyn wynosi 1520 mm. Linia przeznaczona jest do transportu towarowego. PKP LHS należy do grupy PKP.

Nowe przewozy kolejowe

Porozumienie zakłada otworzenie nowego połączenia kolejowego na trasie z Chengdu do Sławkowa. Linia będzie przechodziła przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę. Trasa ma zostać uruchomiona w 2019 roku. Stopniowo mają być do niej dołączane takie miasta jak Chongqing, Xi’an, Wuhan, Changsha, Zhengzhou, a także inne.

Droga powrotna pociągów ma ułatwić eksport żywności z Polski do Chin. Trasa ma przebiegać przez TMTM i ma omijać Rosję.

Chiński rynek stale się rozwija i otwiera się na kraje zachodnie. Zapoznaj się z terminalami kolejowymi w Chinach.

Chiński rynek

Chiny są bardzo interesującym punktem na mapie, zarówno dla eksporterów jak i importerów. Przewodniczący Xi Jinping podczas otwarcia targów China International Import Expo zwrócił uwagę na chęć otwarcia chińskiego rynku. Jest to ogromna możliwość dla eksporterów z całego świata, w tym również dla polskich eksporterów. PKH LHS dołączyło do 3 600 firmy z 172 krajów z całego świata, które mieszczą się w Szanghaju.

Porozumienia podpisano po rozmowach przeprowadzonych we wrześniu w Krakowie, które odbyły się podczas II Kolejowego Forum Gospodarczego.

Współpraca Chin z Polską coraz bardziej się rozwija. Wiele chińskich firm wykazuje zainteresowani polskim rynkiem i wzajemnie. Możliwości na współpracę jest bardzo dużo.

Oceń wpis

5 / 5