Port Arktyczny – Punkt strategiczny dla Chin

Chiny stają się potęgą gospodarczą i stale rozwijają swoje kontakty z Europą. Państwo Środka nieustannie szuka dróg ekspansji i ulepszania dróg handlowych zarówno z Europą, jak również z innymi krajami. Pekin stawia na szlaki w okolicach koła polarnego, a topniejące lody w norweskim mieście okazują się dla nich dużą szansą. Port Arktyczny może okazać się punktem strategicznym.

Kirkenes

Pekin w niedawnym czasie odkrył, że norweskie miasteczko Kirkenes może okazać się idealną lokalizacją dla europejskiego portu szlaku arktycznego. Wybudowanie tutaj portu arktycznego może okazać się wielką szansą do rozwoju dla miasta.

Kirkenes znajduje się na północy Norwegii, kilka kilometrów od granicy z Rosją. Główne dochody tej miejscowości wywodzą się przede wszystkim z jej portowych tradycji i infrastruktury.

Port Arktyczny w Kirkenes

Władze Pekinu uważają, że Kirkenes może okazać się doskonałą lokalizacją na stworzenie tam Portu Arktycznego. Chiny przez długi czas poszukiwały odpowiedniego miejsca do inwestycji w arktyczny szlak. Pojawiały się jednak takie problemy jak temperatura, nieprzewidywalne bryły lodowe, a także ostre burze śnieżne.

Okazuje się, że w Kirkenes warunki nie są aż tak złe i miejsce ma duży potencjał, co sprawia, że Chiny są pozytywnie nastawione do tego pomysłu.

Inwestycje Chin mogą okazać się szansą rozwoju dla tej miejscowości, zwłaszcza, że rządy Norwegii, Finlandii i Estonii nie chciały dotychczas przeznaczać środków na połączenie kolejowe z tą miejscowością, co może doprowadzić do powolnego upadku portu.

Chiny dzięki budowie portu arktycznego mogą rozwinąć swój plan Nowego Jedwabnego Szlaku w kierunku Skandynawii, a także przyspieszyć ekspansję szlaku arktycznego.

Port arktyczny
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Kirkenes_Hafen.jpg

Port Arktyczny a inne kraje

Dotychczas Arktyka była dla większości krajów odległym celem gospodarczym. Dzisiaj natomiast toczy się ‘bitwa’ o wpływy na tamtych terenach.

Stany Zjednoczone wyraziły już swój niepokój względem obecności Chin na ternach arktycznej Europy. Rosjanie natomiast cały czas obserwują rozwijającą się sytuację.

Arktyka zyskuje na znaczeniu w kwestii handlowej, ze względu na topniejące lody i odpadające pokrywy lodowe.

Opinia mieszkańców

Kirkenes potrzebuje wielu inwestycji, aby mogło się rozwijać. Przede wszystkim potrzebny będzie zaawansowany technologicznie port, który będzie odporny na warunki atmosferyczne. Koniecznym będzie również doprowadzenie transportu kolejowego do miasta, aby mógł rozwijać się także transport intermodalny.

Skandynawskie rządy jeszcze nie do końca wierzą w rozwój handlowy arktycznych terenów, jednakże zarówno przedsiębiorcy, jak również mieszkańcy już sprowadzają chińskie konsorcja i planują inwestycje prywatne (m.in. budowę tunelu na trasie Helsinki-Tallin).

Mieszkańcy zdecydowanie nie mają nic przeciwko chińskim inwestycjom, a wręcz chcą aby w ich sąsiedztwie powstało Chinatown i już organizują dni kultury Chin.

Oceń wpis

4 / 5