Port Jebel Ali znajduje się w Dubaju, na wybrzeżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (głównego centrum handlowego Zatoki Perskiej). Jest to nie tylko największy sztuczny port na świecie, ale i wraz z okoliczną strefą wolnego handlu tworzy jeden z największych kompleksów przemysłowych Bliskiego Wschodu.
Historia – Port Jebel Ali
Projekt budowy portu Jebel Ali w 1976 roku zainicjował Szejk Rashid bin Saeed Al-Maktoum, aby uzupełnić port Rashida. Zakończone w 1979 roku przedsięwzięcie było tak duże, że wymagało także założenia całej „wioski” dla pracowników portu. Obecnie powierzchnia wynosi około 134 kilometrów kwadratowych i jest domem dla ponad 5000 firm ze 120 krajów świata. Od początku port ten był nastawiony na rozwój przemysłowy i wkrótce po otwarciu pod koniec lat 70 przyciągnął wiele projektów związanych z gazem, aluminium i cementem.
Specyfika portu
Port Jebel Ali posiada 67 miejsc do cumowania oraz obejmuje ponad milion metrów kwadratowych placu kontenerowego. Znajduje się w nim także przestrzeń do średnio- i długoterminowego przechowywania ładunków drobnicowych. Ponadto port ten obejmuje również 960 tysięcy metrów kwadratowych otwartego magazynu.
Jebel Ali jest połączony z systemem dróg ekspresowych w Dubaju i z Dubai International Airport Cargo Village. Usługa komercyjnego transportu kontenerowego DPA i transportu ładunków drobnicowych między portem Jebel Ali, portem Rashid, a resztą Zjednoczonych Emiratów Arabskich odbywa się każdego dnia. Dodatkowo korzystna lokalizacja sprawia, że port jest magnesem dla wielu międzynarodowych firm poszukujących obiektów o stosunkowo niskich kosztach i swobody w działaniu ze statusem offshore.
Podział
Port Jebel Ali składa się z 4 głównych części:
- Megamax Terminal – jest położony we wschodnim falochronie i obejmuje nabrzeże długości 1200 metrów;
- basen zewnętrzny – głównie jest przeznaczony do eksportu LPG oraz produktów przetwórstwa ropy naftowej;
- basen południowy – w tym obszarze przeładowywana jest głównie drobnica;
- basen północny – zajmuje się tankowcami wywożącymi ropę naftową oraz przywożącymi zboże, aluminium i drewno oraz towary w kontenerach.
Pojemność poszczególnych terminali – Port Jebel Ali
- Terminal kontenerowy 1 (T1) – pojemność 9 milionów TEU, 15 miejsc do cumowania, 51 dźwigów nabrzeżowych.
- Terminal kontenerowy 2 (T2) – pojemność 6,5 miliona TEU, 8 miejsc do cumowania, 32 dźwigi nabrzeżowe.
- Terminal kontenerowy 3 (T3) – pojemność 3,8 miliona TEU, 19 automatycznych dźwigów nabrzeżnych i 50 zautomatyzowanych suwnic bramowych (charakteryzuje się niezwykłymi osiągnięciami technologicznymi oraz jest w stanie obsługiwać bardzo duże kontenery).
Zapoznaj się również z innymi światowymi portami!