Port lotniczy Liege

Międzynarodowy port lotniczy Liege znajduje się w Grâce-Hollogne, 9 km od miasta stołecznego prowincji Liege o tej samej nazwie w Belgii. Jest on drugim po względem wielkości portem lotniczym cargo w Belgii oraz siódmym w Europie.

Port lotniczy Liege

Port identyfikowany jest za pomocą kodu IATA LGG. Pierwszy terminal portu został otworzony w 1930 r. Obsługuje głównie cargo oraz przeloty czarterowe. Położony w strategicznym miejscu w centrum złotego trójkąta Frankfurt-Amsterdam-Paryż – port lotniczy Liege obsługuje 66% europejskiego frachtu. Służy on także za węzłowy port lotniczy dla ASL Airlines Belgium (TNT Airways), CAL Cargo Air Lines, Ethiopian Airlines (Cargo) oraz Qatar Airways Cargo. Z portu korzystają także linie takie jak EI AI Cargo, Emirates SkyCargo oraz Icelandair Cargo.

W 2005 roku otwarto nowy terminal pasażerski, powiększając przepustowość do 1 mln pasażerów, lecz ruch pasażerki nie jest kluczowy dla portu. Obecnie ruch znajduje się on nawet poniżej poziomu z roku 1998, wynosząc niewiele ponad 170 tys. pasażerów rocznie. Loty obsługuje TUI fly Belgium.

Z drugiej strony rośnie w siłę ruch towarowy. Największe zmiany w przepustowości miały miejsce w 2010 roku, wzrastając o 32%. Następny większy skok miał miejsce w 2018 roku – o 21%. W 2019 roku przez port przemieściło się ponad 900 tys. ton ładunków. Było możliwe to m.in. dzięki inwestycji 50 mln euro, w wyniku której zostało dodane 20 tys. m2 dodatkowej przestrzeni dla towarów. Oczekuje się, że przepustowość znacznie wzrośnie po otwarciu w 2021 roku dodatkowej przestrzeni wynoszącej 220 tys. m2 z inwestycji Alibaba/Cainano wynoszącej 75 mln euro.

Port lotniczy Liege w dobie koronawirusa

Lotnisko w Liege zostało wybrane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Światowy Program Żywnościowy (WFP) do odegrania kluczowej roli w dystrybuowaniu krytycznych towarów na całym świecie w celu zwalczania pandemii Covid-19. Według WHO, łańcuch dostaw każdego miesiąca musi rozprowadzić co najmniej 100 milionów masek medycznych i rękawic, do 25 milionów respiratorów N95, fartuchów i osłon do twarzy, do 2,5 miliona testów diagnostycznych oraz dużych ilości koncentratorów tlenu i innego sprzętu medycznego. Między innymi wspierany przez Alibabę Cainiao Smart Logistics Network, którego węzłem jest właśnie port lotniczy Liege, podjął się tej roli.

Źródło grafiki: https://www.liegeairport.com/

Oceń wpis

5 / 5