Międzynarodowy port lotniczy Lipsk/Halle znajduje się w Schkeuditz, w Niemczech. Jest piątym największym towarowym portem lotniczym w Europie oraz największym lotniskiem w Saksonii.

lipsk

Port lotniczy Lipsk

Port lotniczy został otwarty w 1927 roku. W 2008 r. otworzono na jego terenie centrum przeładunkowe DHL. Dzięki temu, wielkość obrotów ładunkowych błyskawicznie wzrosła trzykrotnie. Antycypowano wybór Lipska na gospodarza Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, więc lotnisko zostało zmodernizowane w oczekiwaniu na przyjęcie wzmożonego ruchu pasażerskiego. Ostatecznie wybrano Londyn. W 2016 DHL zakończył budowę dwóch nowych terminali towarowych. Na skutek tego, zdolność przeładunkowa została zwiększona o 50%.

Port identyfikowany jest za pomocą kodu IATA LEJ. Linie lotnicze obsługują rejsy w kilkudziesięciu kierunkach. W 2019 r. z lotniska skorzystało ponad 2,6 mln pasażerów. Port dysponuje dwoma równoległymi pasami startowymi: 3,600 m na 45 m oraz 3,600 m na 60 m.

port lotniczy lipsk

Cargo w porcie lotniczym Lipsk

Port ten jest drugi co do obsługi cargo w Niemczech, zajmując pozycję za portem lotniczym Frankfurt. W porcie działa ponad 50 linii lotniczych cargo, a najważniejszą z nich jest DHL Aviation. Port w Lipsku jest także bazą lotniskową dla AeroLogistic, joint venture Lufthansa Cargo oraz DHL Express. Rejsy docierają do ponad 200 miejsc na całym świecie. W 2019 r. całkowity wolumen cargo wyniósł 1,238,343 ton. W przeciągu 12 lat, wolumen roczny zwiększył się dziesięciokrotnie.

Dzięki wysokim standardom usług, infrastrukturze o wysokiej wydajności i indywidualnym rozwiązaniom port gwarantuje profesjonalną obsługę przez całą dobę i szybki czas realizacji przewozu ładunków ogólnych oraz specjalnych, handlu elektronicznego i transportu ekspresowego. Na terenie lotniska znajduje się World Cargo Center o powierzchni 20 tys. m². Port przystosowany jest do przewozu zwierząt oraz posiada certyfikat CEIV Pharma, upoważniający do transportu leków i wrażliwych produktów farmaceutycznych.

W nadchodzących latach na terenie portu lotniczego zostanie przeprowadzona rozbudowa, w ramach której dodane zostanie drugie centrum cargo. Pochłonie ono część z 500 mln EUR inwestycji operatora portu lotniczego, Mitteldeutsche Flughafen.

Szkolenie Online

https://www.lej-cargo.com/en/e-commerce

https://www.leipzig-halle-airport.de/en/company/newsroom/press-releases/leipzig-halle-airport-receives-iata-ceiv-pharma-certification-3214.html

https://www.leipzig-halle-airport.de/en/company/about-us/facts-and-figures/traffic-statistics-158.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Leipzig/Halle_Airport

https://www.cargonewswire.com/leipzig-halle-airport-to-build-a-second-cargo-city-as-part-of-e500m-expansion/

https://www.aircargoweek.com/leipzig-halle-airport-cargo-handling-hits-new-record/https://www.leipzig-halle-airport.de/en/company/newsroom/press-releases/leipzig-halle-airport-receives-iata-ceiv-pharma-certification-3214.html

Webinar:

Oznakowanie i certyfikacja CE

Wtorek, 11 sierpnia, godz. 18:00

Webinar:

Oznakowanie i certyfikacja CE

wtorek, 11 sierpnia, godz. 18:00