Port Shenzhen

Port Shenzhen to kolejny z największych portów w Chinach. Posiada duże możliwości rozwoju i ponadto jest jednym z najbardziej ruchliwych portów na świecie. Zajmuje również trzecie miejsce wśród największych portów kontenerowych na świecie (pod względem TEU).

Port Shenzhen

Port Shezhen znajduje się w południowej części delty rzeki Perłowej w chińskiej prowincji Guangdong. Jest jednym z najważniejszych portów dla Chińczyków, jeśli chodzi o handel międzynarodowy. Tak naprawdę Port Shenzhen to zbiorowa nazwa wielu portów, znajdujących się wzdłuż części linii brzegowej w Shenzhen. Rozciąga się wzdłuż 260 km wybrzeża. Port przedzielony jest również półwyspem Kowloon na dwa obszary: port wschodni i zachodni.

W porcie swoje siedziby posiada około 40 firm przewozowych, które uruchomiły około 130 międzynarodowych linii kontenerowych.

Ponadto przez Port Shenzhen przechodzi 230 międzynarodowych tras kontenerowych. Shenzhen łączy się z ponad 300 portami w ponad 100 krajach.

Zarys historyczny

Port w Shenzhen został utworzony w 1980 roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 60 mld juanów (ok. 9 mld dolarów). Ponadto już do końca 2010 roku powstało ponad 170 miejsc do cumowania dla statków. W tym powstało 69 miejsc do cumowania o pojemności 100 000 ton, a także 44 miejsca do cumowania kontenerowców.

Roczna zdolność przeładunkowa wynosi około 194,9 mln ton i 18,91 TEU. Przepustowość kontenerów stale wzrasta.

W ciągu ostatnich 30 lat Shenzhen Port Logistics wywarło ogromny wpływ na infrastrukturę transportową, przyciągając inwestycje zagraniczne i wzmacniając handel międzynarodowy.

Terminale portowe

Główne terminale portowe znajdujące się w Shenzhen to:

  • Yantian International Container Terminals;
  • Chiwan Container Terminals;
  • Shekou Container Terminals;
  • China Merchants Port;
  • Shenzhen Haixing.

W porcie zachodnim znajduje się m.in. Chiwan i Shekou, natomiast w porcie wschodnim mieści się najbardziej ruchliwy port Shenzhen czyli Yantian.

Długoterminowe plany obejmują jednak budowę sześciu nowych portów, które mają połączyć port Shenzhen z portem w Hongkongu.

Operatorzy

Do operatorów działających na terenie portu Shenzhen należą m.in. Shenzhen Yantian Port Holdings, jak również Shenzhen Chiwan Wharf Holdings.

W Shenzhen zainwestowały już takie marki jak China Transportation Hub, Container Hub, HPH Group, China Merchant, Wharf, a także Maersk.

Przemysł logistyki portowej

Przemysł logistyki portowej obejmuje głównie działalność portową, usługi pomocnicze, produkcję, usługi finansowe, a także informacyjne.

W porcie istnieje ponad 100 operatorów magazynowych, 80 firm świadczących usługi związane z łodziami i ponad 2000 firm przewozowych.

Przyszłe plany

Ponadto Port Shenzhen chciałby stać się kluczowym portem w chińskim transporcie przybrzeżnym i odgrywać ważną rolę w handlu z Hongkongiem.

Misją Shenzhen jest zbudowanie światowej klasy portu, a także nowoczesnego, bezpiecznego i zrównoważonego portu przyjaznego środowisku.

Zobacz również nasz poprzedni artykuł na temat portu w Szanghaju

Fotografia: http://www.eyeshenzhen.com/content/2017-11/22/content_17816111.htm

Oceń wpis

5 / 5