Największe porty lotnicze cargo w Europie – TOP 5

W ostatnim czasie coraz więcej firm stawia na dynamiczny rozwój. Z tego względu można zauważyć wzrost zainteresowania frachtem lotniczym. Jednak w notowaniach Airports Council International (ACI) w dwudziescte najlepiej prosperujących lotnisk zajmujących się przewozem CARGO, wymieniono zaledwie cztery znajdujące na terenie Unii Europejskiej.

Charles de Gaulle International Airport (Paryż, Francja)

porty lotnicze cargo w europie
Vue exterieure avec A380 en roulage devant le Hall M du Terminal 2E de Paris-Charles de Gaulle

Pod względem przewozów cargo lotnisko Charles de Gaulle International jest dziesiątym najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie i pierwszym pod względem natężenia ruchu w Europie. Posiada łączną zdolność przeładunkową 3,9 mln ton (3,6 mln ton na lotnisku Paris-Charles de Gaulle i 300 000 ton na lotnisku Paris-Orly). Oprócz tego dysponuje silną siecią transportu lotniczego z trzema głównymi węzłami komunikacyjnymi: Air France, FedEx i La Poste.

Frankfurt Airport (Frankfurt nad Menem, Niemcy)

frankfurt

Lotnisko we Frankfurcie nad Menem znane jest również jako port lotniczy Ren-Men (niem. Rhein-Main-Flughafen). W 2018 roku zanotowało wynik 2,2 mln ton przewozu cargo, co zagwarantowało mu 11 miejsce w rankingu światowych lotnisk i 2 miejsce w Europie. Okazuje się, że lotnisko we Frankfurcie to nie tylko jeden z głównych węzłów dla międzynarodowych przesyłek towarowych, ale także centrum usług kurierskich. Działają tutaj takie firmy spedycyjne jak DHL, FedEx, TNT.

Heathrow International (Londyn, Wielka Brytania)

heathrow

Lotnisko Heathrow International zajęło 17 miejsce w rankingu opublikowanym przez ACI. Zarząd lotniska planuje jednak zwiększenie przepustowości obiektu. Zgodnie z założeniami może to być nawet 3 miliony ton ładunków cargo rocznie do 2040 roku. Z lotniskiem współpracują firmy spedycyjne i kurierskie, takie jak DHL i UPS.

Amsterdam Airport Schiphol (Amsterdam, Holandia)

porty lotnicze cargo w europie

Schiphol to trzecia co do wielkości brama towarowa w Europie (400 000 m2 magazynów towarowych z czego 60% z bezpośrednim dostępem do lotniska). Lotnisko zapewnia połączenie z 327 zaplanowanymi miejscami docelowymi w 98 krajach, przy czym wartość transportu lotniczego wyniosła 1,7 mln ton w 2018 roku.

Luxembourrg Fidel (Luksemburg)

luksemburg

Luksemburskie lotnisko nie znalazło się w rankingu ACI, jednakże plasuje się w czołówce europejskich lotnisk. Pod względem przewozów cargo zajmuje bowiem 5 miejsce. Jest również jedynym portem lotniczym w Luksemburgu. Posiada 1,2 mln ton zdolności przeładunkowych rocznie. Jest szóstą co do wielkości platformą frachtu lotniczego w Europie i dwudziestą piątą co do wielkości na świecie.

Zobacz również największe porty lotnicze cargo w Chinach – TOP 5.

Źródła grafik:

https://www.businesstraveller.com/business-travel/2016/07/25/frankfurt-calls-curfew-relaxation/

https://www.copybook.com/fact-files/paris-charles-de-gaulle

https://edition.cnn.com/travel/article/which-london-airport-pick/index.html

https://naco.nl/portfolio_page/amsterdam-airport-schiphol/

https://store.x-plane.org/ELLX–Luxembourg-Findel-Airport-v2-_p_991.html