Największe porty lotnicze cargo w Europie – TOP 5

W ostatnim czasie coraz więcej firm stawia na dynamiczny rozwój. Z tego względu można zauważyć wzrost zainteresowania frachtem lotniczym. Jednak w notowaniach Airports Council International (ACI) w dwudziescte najlepiej prosperujących lotnisk zajmujących się przewozem CARGO, wymieniono zaledwie cztery znajdujące na terenie Unii Europejskiej.

Największe porty lotnicze cargo w Europie – TOP 5

Charles de Gaulle International Airport (Paryż, Francja)

porty lotnicze cargo w europie
Vue exterieure avec A380 en roulage devant le Hall M du Terminal 2E de Paris-Charles de Gaulle
https://www.copybook.com/fact-files/paris-charles-de-gaulle

Pod względem przewozów cargo lotnisko Charles de Gaulle International jest dziesiątym najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie i pierwszym pod względem natężenia ruchu w Europie. Posiada łączną zdolność przeładunkową 3,9 mln ton (3,6 mln ton na lotnisku Paris-Charles de Gaulle i 300 000 ton na lotnisku Paris-Orly). Oprócz tego dysponuje silną siecią transportu lotniczego z trzema głównymi węzłami komunikacyjnymi: Air France, FedEx i La Poste.

Frankfurt Airport (Frankfurt nad Menem, Niemcy)

frankfurt
https://www.businesstraveller.com/business-travel/2016/07/25/frankfurt-calls-curfew-relaxation/

Lotnisko we Frankfurcie nad Menem znane jest również jako port lotniczy Ren-Men (niem. Rhein-Main-Flughafen). W 2018 roku zanotowało wynik 2,2 mln ton przewozu cargo, co zagwarantowało mu 11 miejsce w rankingu światowych lotnisk i 2 miejsce w Europie. Okazuje się, że lotnisko we Frankfurcie to nie tylko jeden z głównych węzłów dla międzynarodowych przesyłek towarowych, ale także centrum usług kurierskich. Działają tutaj takie firmy spedycyjne jak DHL, FedEx, TNT.

Heathrow International (Londyn, Wielka Brytania)

heathrow
https://edition.cnn.com/travel/article/which-london-airport-pick/index.html

Lotnisko Heathrow International zajęło 17 miejsce w rankingu opublikowanym przez ACI. Zarząd lotniska planuje jednak zwiększenie przepustowości obiektu. Zgodnie z założeniami może to być nawet 3 miliony ton ładunków cargo rocznie do 2040 roku. Z lotniskiem współpracują firmy spedycyjne i kurierskie, takie jak DHL i UPS.

Amsterdam Airport Schiphol (Amsterdam, Holandia)

porty lotnicze cargo w europie
https://naco.nl/portfolio_page/amsterdam-airport-schiphol/

Schiphol to trzecia co do wielkości brama towarowa w Europie (400 000 m2 magazynów towarowych z czego 60% z bezpośrednim dostępem do lotniska). Lotnisko zapewnia połączenie z 327 zaplanowanymi miejscami docelowymi w 98 krajach, przy czym wartość transportu lotniczego wyniosła 1,7 mln ton w 2018 roku.

Luxembourg Fidel (Luksemburg)

luksemburg
https://store.x-plane.org/ELLX–Luxembourg-Findel-Airport-v2-_p_991.html

Luksemburskie lotnisko nie znalazło się w rankingu ACI, jednakże plasuje się w czołówce europejskich lotnisk. Pod względem przewozów cargo zajmuje bowiem 5 miejsce. Jest również jedynym portem lotniczym w Luksemburgu. Posiada 1,2 mln ton zdolności przeładunkowych rocznie. Jest szóstą co do wielkości platformą frachtu lotniczego w Europie i dwudziestą piątą co do wielkości na świecie.

Zobacz również największe porty lotnicze cargo w Chinach – TOP 5.

Oceń wpis

4.4 / 5