Ambitna rosyjska inwestycja w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

Rosja sprawiła, że Inicjatywa Pasa i Szlaku (zwana także Nowym Jedwabnym Szlakiem) znów znalazła się na ustach wielu osób. W ostatnich dniach świat obiegła wiadomość o decyzji budowy przez ten kraj płatnej autostrady, stanowiącej część połączenia drogowego Europy z Chinami. Ten ogromny projekt ma być częścią promowanej od 2013 r. przez przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga wspomnianej wyżej inicjatywy.

Inicjatywa Pasa i Szlaku –Rosja zbuduje autostradę

Według relacji rosyjskiego dziennika „Wiedomosti”, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w ubiegłym miesiącu dał zielone światło na rozpoczęcie inwestycji, nazywanej Autostradą Południkową. Jest ona jedną z co najmniej trzech propozycji inwestycji, zaproponowanych przez Rosję w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Trasa

rosja zbuduje autostradę

Autostrada ta ma przebiegać przez terytorium Rosji, od granicy z Białorusią, gdzie połączy się z istniejącą już autostradą do stolicy Białorusi – Mińska, do granicy z Kazachstanem. Jej długość będzie wynosić ok. 2000 km. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 9.5 mld USD.

Inwestorzy

To ogromne przedsięwzięcie ma być sfinansowane w głównej mierze ze środków prywatnych inwestorów. Udział finansowy rządu w tym przypadku ma być mocno ograniczony. Niemniej jednak, strona rządowa odpowiadać ma za dalsze znajdywanie inwestorów, również tych z Chin.

Inwestorzy żądają jednak od rządu zapewnienia gwarancji minimalnego dochodu (na poziomie 550 mln USD), pochodzącego z zysków uzyskanych z opłat za przejazd. Miałoby to zminimalizować ryzyko wiążące się z czynnikami politycznymi jak np. zamknięcie granic. Oczekuje się zwrotu inwestycji w ciągu zaledwie 12-14 lat. Mówi się, że opłatami będą obłożone zarówno samochody ciężarowe, jak i osobowe.

Według jednego z głównych inicjatorów projektu, byłego wiceprezesa Gazpromu – Aleksandra Rjazanowa, prowadzona przez niego spółka Russian Holding jest już w posiadaniu 80% terenów, przez które ma przebiegać inwestycja. Pierwsze prace budowlane mają mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Rosyjska autostrada

Autostrada Południkowa ma stać się częścią kompletnej autostrady łączącej w przyszłości Chiny z Europą, stanowiącą drogową odnogę połączeń w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. W ten sposób czas transportu dóbr z i do Chin skróciłby się znacząco w stosunku do powszechnie używanych obecnie połączeń kolejowych. Z pewnością, pozytywne skutki tego przedsięwzięcia odczują zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy, a transport drogowy stanie się jednym z kluczowych w kwestii przepływu towaru na linii Europa-Chiny.

W Kaliningradzie powstanie nowy hub.

Oceń wpis

5 / 5