Spedycja

Spedycja to działalność polegająca na organizowaniu przewozu towarów. Ponadto do wyodrębnienia działalności spedycyjnej, w ramach działającego systemu transportowego przyczyniły się przede wszystkim dwie przesłanki:

  • handlowa – sprowadzająca się do efektu rozdzielenia się praw własności towaru od podjęcia się wykonawstwa usługi jego dystrybucji;
  • czynnościowa – doprowadzająca do powstania funkcji przewoźnika, reprezentującego struktury podażowe rynku usług transportowych, oraz funkcji zamawiającego usługę przewozu, który ponadto reprezentuje struktury popytowe rynku usług spedycyjnych.

Spedytor

Spedytor to osoba prawna lub fizyczna (przedsiębiorca). Jej celem jest organizowanie przewozu ładunków. Ponadto spedytor za odpowiednią opłatą świadczy usługi spedycyjne na rzecz innych osób prawnych lub fizycznych.

Firmy spedycyjne

W swoich artykułach na portalu ShipHub opisujemy różne firmy spedycyjne, tworzymy rankingi i opisujemy poszczególne przedsiębiorstwa.

Największe firmy spedycyjne – TOP 10

Pojawia się coraz więcej nowych firm spedycyjnych a branża ta stale się rozwija. W poniższym artykule przedstawiamy TOP 10 największych firm spedycyjnych na świecie, według danych z 2018 roku. Jak przedstawiają się największe firmy spedycyjne?