Święta w USA 2023

Dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, tak jak jest to w innych państw, święta są niczym innym jak okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie oraz upamiętnieniem najważniejszych wydarzeń dla narodu. W Stanach Zjednoczonych święta dzielą się na stanowe i federalne. Stanowe, jak sama nazwa wskazuje, są obchodzone jedynie przez poszczególne stany i dni wolne w tym czasie nie wpływają na resztę regionów. Święta federalne to inaczej święta narodowe obchodzone w całym kraju. Kiedy są święta w USA 2023? Jak się je obchodzi i jak wpływają na prowadzenie biznesu w partnerami?

Federalne święta w USA 2023

New Year’s Day – Nowy Rok

1 stycznia 2023

Tak jak w każdym innym państwie, nowy rok w USA jest obchodzony z wielkim hukiem. W okresie możemy spodziewać się masowych migracji w szczególności do Nowego Jorku, w którym celebracje odbywają się na placu Times Square. Szacuje się, że tego jednego dnia na placu przebywa około miliona ludzi, którzy wspólnie czekają na słynne ball drop, czyli “upuszczenie kuli”, która znajduje się na maszcie. Jej upuszczenie oznacza początek Nowego Roku.

Jako że jest to święto federalne, wszystkie urzędy, szkoły oraz instytucje państwowe pozostają zamknięte. W tym dniu ruch lotniczy może być znacznie wzmożony, jako że nie tylko sami Amerykanie podróżują do słynnego Nowego Jorku, ale również obywatele innych krajów przyjeżdżają do Stanów aby osobiście doświadczyć całego wydarzenia na Times Square.

Martin Luther King Jr. Day – Dzień Martina Luthera Kinga

16 stycznia 2023

Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek stycznia, czyli w okolicach urodzin Martina Luthera Kinga (15 stycznia). Jest to dzień upamiętnienia działań aktywisty na rzecz Afroamerykanów oraz Laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Święto zostało ustanowione przez prezydenta Ronalda Reagana w 1983 roku, czyli lata po zamordowaniu noblisty (4 kwietnia 1968 rok). Jego historyczne przemówienie “Mam Marzenie”, jest dalej rozpoznawane przez aktywistów na całym świecie.

W tym dniu, możemy spotkać się z wieloma marszami czy paradami charytatywnymi szczególnie w Atlancie w stanie Georgia, czyli rodzinnym mieście aktywisty. Jest to pierwsze z dwóch świąt federalnych ustanowionych na rzecz postaci historycznej.

Urzędy państwowe i niektóre szkoły są w tym dniu zamknięte, w czasie gdy inne placówki organizują specjalne zajęcia w czasie których studenci uczą się o życiu oraz pracy Martina Luthera Kinga.

Washington’s Birthday – Urodziny Waszyngtona

20 lutego 2023

Jest to drugie święto federalne upamiętniające jedną z najważniejszych osób w historii USA. Urodziny Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, obchodzi się w trzeci poniedziałek lutego.

Jest to również dzień, często określany przez Amerykanów jako Presidents’ Day, czyli święto upamiętniające wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych.

W tym okresie większość instytucji państwowych oraz biznesów mimo wszystko pozostaje otwarta. Szkoły często zamykają się na cały tydzień, jako że święto nachodzi na ich przerwę zimową.

Memorial Day – Dzień Pamięci

29 maja 2023

Święto obchodzone w celu upamiętnienia wszystkich amerykańskich żołnierzy, którzy polegli na służbie. W tym dniu Amerykanie odwiedzają groby żołnierzy, czasami składając na nich wieńce oraz kwiaty.

Aktualnie częstą praktyką jest również celebrowanie tego dnia z rodziną na piknikach, eventach sportowych czy wydarzeniach kulturowych. Jest to również święto, które niejako symbolizuje początek sezonu letniego, jako że odbywa się w ostatni poniedziałek maja.

W tym czasie wszystkie urzędy oraz biznesy są zamknięte. Jako że święto wypada w długi weekend, wiele osób organizuje w tym czasie krótki wakacyjny odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi.

Independence Day – Dzień Niepodległości

4 lipca 2023

W Stanach Zjednoczonych, Dzień Niepodległości został ustanowiony 4 lipca 1776 roku. Pierwszy opis celebracji tego święta został przedstawiony przez Johna Adamsa w 1776 roku jako “parady z pokazami, grami, sportami, bronią, dzwonami i fajerwerkami z iluminacjami”. Tak pozostało aż do dziś.

Dzień Niepodległości jest najbardziej “amerykańskim” świętem, kojarzonym przez większość państw na świecie. Jest to dzień celebracji tradycji oraz wolności politycznej, który Amerykanie spędzają z rodziną i bliskimi na świeżym powietrzu, uczestnicząc w piknikach oraz aktywnościach sportowych, takich jak gra w baseball, różnego rodzaju wyścigi czy konkursy z jedzenia hot-dogów na czas.

W tym dniu spotkamy się z flagami amerykańskimi wywieszonymi na domach, urzędach, szkołach czy ulicach. Zarówno placówki państwowe jak i szkoły oraz biznesy, pozostają w czasie święta zamknięte.

Flaga USA

Labor Day – Święto Pracy

4 września 2023

Wypada zawsze w pierwszy poniedziałek września, a jego korzenie sięgają aż roku 1882. Powstało dzięki członkom związków zawodowych z Nowego Jorku, którzy chcieli mieć chociaż jeden dzień w roku upamiętniający pracowników.

Święto pracy jest nieoficjalnie symbolem zakończenia lata, jako że kolejnego dnia wszystkie dzieci wracają do szkół. Ze względu na to, jest to idealna okazja do skorzystania z dłuższego weekendu, przez co w tym okresie możemy spotkać się z ogromnym ruchem lotniczym między stanami oraz korkami na drogach. Oprócz tego, Amerykanie spędzają czas na klasycznych aktywnościach takich jak pikniki, wydarzenia sportowe czy gra w futbol amerykański, na który w tym okresie zaczyna się sezon.

Columbus Day – Dzień Kolumba

9 października 2023

Jest to dzień upamiętniający odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Święto jest obchodzone w większości przez Amerykanów włoskiego pochodzenia lub samych Włochów mieszkających w Stanach, jako że sam Kolumb również był obywatelem tego kraju.

Jako że święto zawsze wypada w poniedziałek, jest ono dobrą okazją na skorzystanie z długiego weekendu. Niekoniecznie jest obchodzone we wszystkich stanach, jednak ze względu na to, że jest świętem federalnym, w dzień Kolumba wszystkie urzędy i szkoły pozostają zamknięte.

Veterans Day – Dzień Weteranów

11 listopada 2023

Święto ustanowione przez prezydenta Woodrowa Wilsona – często również nazywane jako Dzień Rozejmu – jest uczczeniem zakończenia I wojny światowej. Jego celem jest upamiętnienie śmierci wszystkich weteranów poległych w walce.

W tym dniu, w wielu miastach odbywają się ogromne parady, jednak największa z nich ma miejsce w Nowym Jorku, gdzie co roku około 25 tysięcy osób zbiera się przy pomniku Eternal Light Flagstaff, przy którym składają wieniec.

W tym dniu urzędy są zamknięte, a niektóre szkoły pozostają otwarte, aby zapewnić studentom dzień specjalnych aktywności oraz zadań. O godzinie 11 rano w miejscach publicznych możemy spotkać się z dwiema minutami ciszy poświęconymi poległym.

Thanksgiving Day – Święto Dziękczynienia

23 listopada 2023

Historia Święta Dziękczynienia w USA, drugiego najbardziej znanego amerykańskiego święta, sięga aż czasów kolonialnych. Jest to moment upamiętniający pierwsze dożynki mieszkańców kolonii, które miały miejsce po przetrwaniu srogiej zimy. W tym dniu koloniści celebrowali i ucztowali razem z rdzennymi Amerykanami pierwsze obfite zbiory. Najpopularniejszymi daniami powiązanymi ze świętem jest oczywiście pieczony indyk, sos żurawinowy oraz placek dyniowy.

Jako że jest to jedno z najważniejszych dla Amerykanów świąt, urzędy oraz szkoły pozostają zamknięte, a wszystkie celebracje mają miejsce w gronie rodzinnym.

Święto obchodzi się w czwarty czwartek listopada. Dzień po nim występuje Black Friday (Czarny Piątek), kiedy szaleństwo zakupowe pogrąża wszystkich Amerykanów, jako że sklepy oferują znaczne obniżki cen produktów.

Święto Dziękczynienia 2023

Christmas Day – Święta Bożego Narodzenia

25 grudnia 2023

Jak w USA obchodzi się Święta Bożego Narodzenia? Boże Narodzenie jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych niekoniecznie różni się od naszego obchodzonego w Polsce. Jedyna różnica między świętami jest taka, że w USA nie ma Wigilii oraz Drugiego Dnia Świąt, które u nas w Polsce mają miejsce.

Boże Narodzenie to dzień, który Amerykanie spędzają w gronie rodzinnym przy kolacji. Prezenty są rozdawane 25 grudnia rano, a celebracje odbywają się wieczorem. W tym okresie spotkamy się z bogato udekorowanymi miastami oraz domami, do których Amerykanie przykładają dużą uwagę. Dekoracje najczęściej rozpoczynają się już pod koniec listopada, aby aż do Bożego Narodzenia czuć świąteczną atmosferę.

W tym dniu wszystkie urzędy, instytucje państwowe oraz szkoły są zamknięte, a ruch między stanami jest znacznie wzmożony.

Święta w USA 2023 kalendarz

Kalendarz świąt w Stanach Zjednoczonych 2023

Święta w USA 2023 a biznes

Najpopularniejsze święta w USA to Święto Dziękczynienia i Święta Bożego Narodzenia. O ile święta federalne obowiązują we wszystkich stanach, przed podróżą warto zapoznać się ze świętami obchodzonymi w poszczególnych regionach. Często są z nimi związane huczne celebracje oraz dni wolne od pracy, co wiąże się również z zamknięciem biznesów oraz możliwie utrudnionym kontaktem z naszymi kontrahentami.

Oceń wpis

3.5 / 5