Święta w USA 2024

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się jedenaście świąt federalnych (występujących we wszystkich stanach). Przypadają one zazwyczaj na poniedziałek lub piątek, tym samym tworząc długi weekend, jednak z tego względu daty świąt są ruchome. Co roku należy więc upewnić się, którego dnia obchodzone jest dane święto, ponieważ w tym czasie większość instytucji i zakładów pracy nie funkcjonuje, co może utrudnić komunikację. Aby uniknąć komplikacji, przed rozpoczęciem współpracy z amerykańskimi partnerami warto jest zapoznać się z kalendarzem świąt federalnych. Poniżej przedstawiamy święta w USA 2024 r.

Święta w USA 2024

1 stycznia ­– Nowy Rok

1 stycznia większość instytucji państwowych i zakładów pracy jest zamkniętych. W niektórych miastach organizowane są mecze i parady, podczas których mieszkańcy świętują nowy rok. Dzieci narodzone tego dnia często obdarowywane są prezentami i pokazywane w programach informacyjnych i gazetach.

15 stycznia – Dzień Martina Luthera Kinga

Dzień Martina Luthera Kinga został uznany za święto federalne przez Ronalda Reagana w 1983 roku i przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Dzień ten jest wolny od pracy i szkoły, by Amerykanie mogli upamiętnić osiągnięcia Martina Luthera Kinga i jego wkład w walkę z dyskryminacją rasową w Stanach Zjednoczonych.

Dzień Martina Luthera Kinga

19 lutego – Dzień Prezydentów

W zależności od stanu, Dzień Prezydentów nazywa się także Dniem Prezydenta lub Urodzinami Waszyngtona i Lincolna, choć w rzeczywistości nigdy nie przypada na rzeczywistą datę ich narodzin. Zamiast tego obchodzony jest w trzeci poniedziałek lutego. Jest to dzień upamiętniający wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych.

27 maja – Memorial Day

Memorial Day to dzień przypadający na ostatni poniedziałek maja, upamiętniający żołnierzy, którzy zginęli w służbie militarnej. W tym czasie Amerykanie odwiedzają cmentarze i ozdabiają nagrobki żołnierzy flagami państwowymi.

19 czerwca – Dzień Wyzwolenia

W Stanach Zjednoczonych Dzień Wyzwolenia zwany jest Juneteenth. Od 2021 roku uznawany za święto federalne. Jest to dzień upamiętniający emancypację niewolników, najszerzej celebrowany w społeczności afroamerykańskiej. Organizowane są wtedy przyjęcia, grillowanie, rodeo, festyny i rekonstrukcje historyczne.

4 lipca ­­– Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest w dniu, w którym podpisana została Deklaracja Niepodległości w 1776 roku. Tego dnia Amerykanie świętują poprzez grillowanie, przyjęcia, parady i pokazy fajerwerków.

2 września ­­– Święto Pracy

W Stanach Zjednoczonych Labor Day, czyli Święto Pracy, przypada na pierwszy poniedziałek września. Dzień ten poświęcony jest uczczeniu wkładu amerykańskiego ruchu robotniczego w rozwój państwa. Za święto federalne zostało uznane w 1894 roku, choć wtedy obchodziło je już 30 stanów.

14 października ­– Dzień Kolumba

Jest to dzień upamiętniający przybycie Krzysztofa Kolumba na Bahamy w 1492 roku. Obchodzi się go nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w innych państwach obu Ameryk. W niektórych stanach dzień ten zastąpiono Dniem Rdzennej Ludności.

11 listopada – Dzień Weterana

Dzień Weterana obchodzi się w dzień zawarcia rozejmu kończącego I wojnę światową. Poświęcony jest weteranom wojennym i podziękowaniu im za służbę dla kraju.

28 listopada – Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. Tego dnia rodzina i przyjaciele spotykają się, by podziękować za miniony rok oraz uczcić zbiory. Tradycyjną potrawą przygotowywaną na uroczystą kolację jest faszerowany indyk.

Święto Dziękczynienia w 2024 r.

25 grudnia – Boże Narodzenie

Dla wielu Amerykanów Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w roku, ponieważ jest to czas, na który przygotowują się już od Święta Dziękczynienia. Dzień ten jest wolny od pracy, a celebracje zaczynają się już od samego rana, kiedy to otwierane są świąteczne prezenty. Po południu ma miejsce uroczysty świąteczny obiad, najczęściej w gronie rodzinnym.

Święta w USA 2024 – kalendarz

Święta w USA 2024 kalendarz

Poza wymienionymi świętami federalnymi, występują również święta lub dodatkowe dni wolne charakterystyczne dla poszczególnych stanów, dlatego przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych oraz przy planowaniu biznesu należy zwrócić na nie uwagę.

Oceń wpis

4.6 / 5