Tajlandia – wybuch w porcie Laem Chabang

25 maja w porcie Laem Chabang, mieszczącego się niedaleko stolicy Tajlandii, Bangkoku zapaliła się część kontenerów. Ponadto po eksplozji na zakotwiczonym nieopodal statku, w powietrze uniosła się chmura chemikaliów a towary zostały zniszczone lub uszkodzone. Wiele osób zostało rannych, a mieszkańcom zalecono pozostanie w domach.

Eksplozja na KMTC HONGKONG

Niedawna eksplozja miała miejsce na kontenerowcu, który przypłynął do Tajlandii z Hongkongu – KMTC HONGKONG. Zapaliła się część kontenerów. Do wybuchu doszło w sobotę 25 maja o godzinie 6.40.

Władze zostały również zmuszone do zamknięcia trzech nabrzeży i ewakuowania wszystkich pracowników.

Okolica natomiast pokryła się warstwą białego pyłu.

Jak doszło do eksplozji?

Nie wiadomo co tak naprawdę przyczyniło się do eksplozji na pokładzie kontenerowca, który przybył do portu Laem Chabang z Hongkongu. Wybuch wywołał ogromny pożar, a ponadto rozpylił w powietrzu białą chmurę niezidentyfikowanych chemikaliów.

tajlandia
wybuch

Ranne osoby w porcie Laem Chabang

W momencie kiedy w porcie nastąpiła eksplozja, pracowało tam kilkadziesiąt osób. Około 130 osób trafiło w natychmiastowym tempie do szpitala. Ich życiu jednakże nie grozi niebezpieczeństwo.

Poszkodowani skarżyli się głównie na podrażnienie oczu, gardła, a także na pieczenie skóry.

Laem Chabang – Opanowanie sytuacji

Władzie twierdzą, że całkowicie opanowały sytuacje i ludziom nie zagrażają żadne toksyny. Kilka godzin po wybuchu zalecano jednak zapobiegawczo zakładać maski przeciwgazowe i pozostać w domach.

Główny problem

Głównym problemem okazuje się być fakt, iż tak naprawdę nie wiadomo co wybuchło. Ponadto władze nie wiedzą jak groźne i szkodliwe mogły być uwolnione substancje i opary.

Dyrektor portu wiceadmirał Yutthana Mokkao zapowiedział już pilne dochodzenie w tej sprawie, które ma wykazać co zawierały płonące kontenerowce. Niestety istnieje podejrzenie, że część  nich zawierała substancje toksyczne.

Tajskie prawo

Zgodnie z prawem władze Tajlandii powinny zostać poinformowane i powiadomione wcześniej o każdym kontenerze z niebezpiecznymi materiałami. Tymczasem, okazuje się, że nikt takich informacji nie posiada.

Obecnie jedyne co mogą zrobić pracownicy portu to zmyć wodą biały osad, zasłonić chustami miejsce, a następnie czekać na wyniki prac służb ratunkowych.

Ubezpieczenie kontenera – Przypadek w Laem Chabang przestrogą

W takiej sytuacji nasuwa się również myśl o ubezpieczeniu kontenera. Importerzy bardzo często zastanawiają się nad tym, czy warto ubezpieczać kontener. Bardzo często zdarza się, że rezygnują z tej opcji w celu zaoszczędzenia pieniędzy.

Jednakże co się dzieje gdy nasz kontener zostanie uszkodzony lub dotknięty pożarem? Wcale nie zaoszczędzimy pieniędzy, a wręcz stracimy.

Przyglądając się sytuacji w Tajlandii zaznaczamy, że warto ubezpieczyć swój kontener w czasie transportu, jak również podczas postoju w porcie.

Przeczytaj więcej na temat ubezpieczenia kontenera.

Oceń wpis

0 / 5