Terminal Spedcont Łódź szykuje się na więcej pociągów z Chin

Połączenie kolejowe między Chinami a Polską rozwija się dynamicznie. Codziennie do Łodzi docierają po 2-3 pociągi z Chin, które przywożą towary wyprodukowane w tym kraju. Cały transport kolejowy między Łodzią a Chengdu obsługuje terminal Spedcont Łódź. Prezes zarządu spółki przewiduje, że w tym roku padnie rekordowa liczba pociągów z Chin. Terminal jest też cały czas rozbudowywany, by zwiększyć transport i przeładunek towarów w tej części Nowego Jedwabnego Szlaku.

Połączenie kolejowe Chengdu-Łódź

Połączenie kolejowe między Chinami a Polską powstało jako część Nowego Jedwabnego Szlaku w 2013 roku. Ruszył wtedy pierwszy pociąg z Chengdu do Łodzi. Początkowo transport kolejowy z Państwa Środka do Polski odbywał się raz w tygodniu i obejmował jedynie towary importowane z Chin. Aktualnie transport kolejowy między Polską a Chinami odbywa się w obu kierunkach i polscy eksporterzy również wysyłają swoje towary koleją do Chin.

Zwiększa się ilość chińskich i polskich przedsiębiorców, którzy korzystają z połączeń kolejowych na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. W 2016 roku terminal Spedcont w Łodzi obsłużył 250 pociągów z i do Chengdu. W 2017 roku liczba ta wzrosła dwukrotnie. Marcin Dobruchowski, prezes zarządu należącej do Grupy Pekaes spółki Spedcont, zapowiada, że w tym roku spodziewany jest kolejny rekord. Przewidywany jest co najmniej 20-procentowy wzrost ilości przeładunków.

Terminal Spedcont Łódź

Terminal w Łodzi jest jednym z największych w Polsce. Ze względu na dynamiczny rozwój przewozu towarów na Nowym Jedwabnym Szlaku, spółka Spedcont ciągle inwestuje w rozbudowę łódzkiego terminala. Przygotowuje się, by być w stanie zaspokoić potrzeby chińskich eksporterów, którzy chcą zwiększyć ilość towarów wysyłanych drogą kolejową do Polski. W tym roku spółka zakończyła kolejny etap rozbudowy 13-hektarowego hubu. Według planów, rozbudowa pozwoli na obsługę nawet dwa razy większej ilości pociągów niż dotychczas. Natomiast powierzchnia składowania zostanie zwiększona trzykrotnie.

Spółka oferuje chińskiej stronie kompleksową usługę, w skład której wchodzą obsługa celna, obsługa terminalowa, transport drogowy krajowy i międzynarodowy. Oprócz pociągów z Chin, terminal Spedcont w Łodzi obsługuje także ładunki transportowane Szlakiem Bursztynowym.

Oceń wpis

5 / 5