Każdego roku porty kontenerowe walczą o jak najwyższą pozycję w rankingu najbardziej ruchliwych portów na świecie. Przepustowość portu kontenerowego można mierzyć w tonach cargo, TEU oraz liczbą obsłużonych statków sklasyfikowanych według przewożonych towarów. TEU to standardowa miara określająca 20 stopowy kontener. Przygotowaliśmy listę top 50 portów kontenerowych 2022 według wielkości TEU.
Top 10 portów kontenerowych 2022

1. CNSHG – Port Szanghaj (Chiny)

Port w Szanghaju od lat jest najbardziej ruchliwym portem kontenerowym na świecie. Został on otwarty w 1842 roku. Od 2017 roku przepustowość portu co roku wynosi powyżej 40 mln TEU. Port obsługuje głównie ładunki masowe: rudy metali, węgiel, ropę naftową i jej pochodne, stal, maszyny i sprzęt budowlany. Posiada zarówno port głębinowy, jak i rzeczny. Port w Szanghaju obsługuje ¼ chińskiego handlu zagranicznego.
2. SGSIN – Port Singapur (Singapur)

Port w Singapurze stracił pierwsze miejsce w rankingu najbardziej eksploatowanych portów kontenerowych na rzecz Szanghaju w 2019 roku. Jest to najbardziej ruchliwy port przeładunkowy kontenerów na świecie, połączony z 600 portami morskimi w ponad 120 krajach i regionach. Terminale portowe obsługują połowę światowych rocznych dostaw ropy naftowej, żużla miedziowego, stali, produktów naftowych, gazu ziemnego, cementu, samochodów, maszyn i innych produktów.
3. CNNBG/CNZOS – Port Ningbo-Zhoushan (Chiny)

Port Ningbo-Zhoushan, najstarszy port morski w Chinach, znajduje się na wybrzeżu Morza Wschodniochińskiego w prowincji Zhejiang, na południowo-wschodnim krańcu zatoki Hangzhou. Port jest połączony z więcej niż 590 portami w ponad 100 krajach i regionach świata. Jest to także największa w Chinach baza przeładunkowa rudy żelaza i ropy naftowej.
4. CNSZX – Port Shenzhen (Chiny)

Port Shenzhen to zbiorcze określenie chińskich portów położonych wzdłuż części wybrzeża Shenzhen w prowincji Guangdong o łącznej długości 260 km. Składa się z portów: Chiwan, Shekou, Yantian, Neihe, Shayuchong, Xiadong, Dongjiaotou, Da Chan Bay, Fuyong i Mawan. Port obsługuje różnorodne produkty i statki towarowe o różnej wielkości.
5. CNGZG – Port Kanton (Chiny)

Port w Kantonie służy jako ważny ośrodek gospodarczy i transportowy dla regionu Delty Rzeki Perłowej i prowincji Guangdong. Obszar portu Nansha odpowiada za 70% ruchu morskiego wszystkich poszczególnych portów w Porcie Kanton. Prowadzi on wymianę handlową z ponad 300 portami w ponad 80 krajach i regionach. Przez port przechodzi wiele produktów przemysłowych i rolniczych.
6. CNQDG – Port Qingdao (Chiny)

Port Qingdao rozpoczął działalność w 1892 roku. Znajduje się on pomiędzy regionami portowymi – Zatoką Bohai a Deltą Rzeki Jangcy (prowincja Shandong). Port Qingdao jest połączony trasami morskimi z ponad 700 portami w ponad 80 krajach. Port obsługuje ładunki zawierające głównie węgiel, rudę żelaza, ropę naftową, zboże i różne masowe.
7. KRPUS – Port Busan (Korea Południowa)

Port w Busan, założony w 1876 roku, leży u ujścia rzeki Nakdong, na krańcu Półwyspu Koreańskiego. Jest to kluczowa brama morska do Korei Południowej. Port obsługuje głównie ładunki skonteneryzowane, takie jak mięso, nawozy, skóra, metal, oleje, ruda żelaza, cukry, drewno, piasek naturalny, ropa naftowa i węgiel.
8. CNTXG – Port Tianjin (Chiny)

Port Tianjin (zwany także portem Tanggu) jest centrum żeglugowym północnych Chin i morską bramą do stolicy Chin. Posiada połączenia handlowe z ponad 600 portami w 190 krajach i regionach. Port posiada terminale węglowe, naftowe oraz terminale obsługujące suche i płynne ładunki masowe.
9. HKHKG – Port Hongkong (Hongkong)

Port w Hongkongu jest naturalnym portem głębokowodnym, w którym dominuje przepływ skonteneryzowanych wyrobów. Jest on od lat bramą gospodarczą do Chin kontynentalnych. Przez lata był to największy port kontenerowy na świecie.
10. NLRTM – Port Rotterdam (Holandia)

Port Rotterdam, położony na Morzu Północnym w delcie Moza-Ren, jest największym portem w Europie i poza Azją. Jest bramą do Europy i największym portem do przewozu ładunków masowych suchych na kontynencie. Port w Rotterdamie był najbardziej ruchliwym na świecie w latach 60-80. XX wieku.

Top 50 portów kontenerowych 2022 – 11 do 25
11. AEDXB – Port w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie
12. MYPKG – Port Kelang, Malezja
13. CNXMG – Port Xiamen, Chiny
14. BEANR – Port w Antwerpii, Belgia
15. MYTPP – Port Tanjung Pelepas, Malezja
16. USLAX – Port Los Angeles, Stany Zjednoczone
17. TWKHH – Port Kaohsiung, Tajwan
18. USLGB – Port Long Beach, Stany Zjednoczone
19. DEHAM – Port Hamburg, Niemcy
20. USNYC – Port w Nowym Jorku/New Jersey, Stany Zjednoczone
21. THLCH – Port Laem Chabang, Tajlandia
22. VNSGN – Port Ho Chi Minh, Wietnam
23. CNTAG – Port Taicang, Chiny
24. LKCMB – Port Kolombo, Sri Lanka
25. MAPTM – Port Tanger Med, Maroko
Top 50 portów kontenerowych 2022 – 26 do 50
26. IDJKT – Port Tanjung Priok, Indonezja
27. INMUN – Port Mundra, Indie
28. IDSUB – Port Tanjung Perak, Indonezja
29. JNPT – Port Jawaharlal Nehru, Indie
30. ESVLC – Port w Walencji, Hiszpania
31. USSAV – Port Savannah, Stany Zjednoczone
32. GRPIR – Port w Pireusie, Grecja
33. CNYIK – Port Yingkou, Chiny
34. VNHPH – Port Hai Phong, Wietnam
35. CNRZH – Port Rizhao, Chiny
36. ESALG – Port Algeciras, Hiszpania
37. CNLYG – Port Lianyungang, Chiny
38. DEBRE – Port Brema/Bremerhaven, Niemcy
39. BRSSZ – Port Santos, Brazylia
40. SAJED – Port Dżudda, Arabia Saudyjska
41. CNQZH – Port Qinzhou, Chiny
42. OMSLL – Port Salalah, Oman
43. PAONX – Port Colón, Panama
44. PHMNL – Port Manila, Filipiny
45. VNCMT – Port Cai Mep, Wietnam
46. EGPSD – Port Said, Egipt
47. CAVAN – Port Vancouver, Kanada
48. GBFXT – Port Felixtowe, Wielka Brytania
49. CNDLC – Port Dalian, Chiny
50. CNFOC – Port Fuzhou, Chiny
Sprawdź:
Największe porty kontenerowe UE 2021
Największe porty kontenerowe w Chinach 2021
Największe porty morskie w Australii – TOP 5