TOP 9 największych armatorów

W dzisiejszych czasach żegluga morska stanowi jeden z głównych sposobów transportu towarów oraz pasażerów. Podmioty odpowiedzialne za organizację i funkcjonowanie całego transportu morskiego nazywane są armatorami. Armator jest to osoba fizyczna lub prawna, która eksploatuje własny statek oraz zatrudnia załogę. Więcej o armatorze pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Wszystkie z nich obsługują porty w Polsce i znaczna większość posiada oddziały w naszym kraju, w Gdyni. Tym razem przedstawiamy dziewięciu największych na świecie armatorów, którzy w 87% kontrolują globalną flotę. Poniżej prezentujemy TOP 9 największych armatorów.

TOP 9 największych armatorów – A.P. Moller-Maersk A/S

maersk

Duński konglomerat znany wszystkim jako Maersk. Założony w 1904 roku w Kopenhadze. Jest spółką publiczną. Siedziba znajduje się w Kopenhadze. Firma prowadzi działalność w różnych sektorach biznesu, głównie w ramach transportu i energii. Firma posiada oddziały i filie w ponad 135 krajach na całym świecie oraz zatrudnia ok. 120000 pracowników.

Działalność Maersk podzielona jest na główne segmenty: żegluga kontenerowa – największy obszar działalności spółki. Na całym świecie prowadzi usługi kontenerowe, logistyczne i spedycję pod markami: Maersk Line, Safmarine i Damco.

MSC Maditerranean Shipping Company S.A. (MSC)

MSC

Drugie największe przedsiębiorstwo żeglugowe. Założone w 1970 roku we Włoszech. Siedziba firmy znajduje się w Genewie w Szwajcarii. Działa we wszystkich głównych portach świata, a najważniejszym z nich jest ten w Antwerpii, w Belgii. Firma posiada także linię MSC Cruises, która zajmuje się głównie obsługiwaniem rejsów turystycznych. Obecnie firma posiada 480 biur w 150 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 24000 pracowników.

CMA CGM S.A.

CMA

Francuska firma transportowo-spedycyjna. Wiodąca światowa grupa transportowa, zajmująca się przewożeniem towarów. Powstała w 1978 roku, siedziba znajduje się w Marsylii, we Francji. Firma korzysta z tras transportowych między 420 portami w 150 krajach. Posiada także północnoamerykańską siedzibę w Norfolk w stanie Wirginia.

COSCO

cosco

China Ocean Shipping (Group) Company – jest to chińska spółka państwowa zajmująca się transportem i logistyką. Firma powstała 1961 roku w Chinach. Posiada ponad 1114 statków. Świadczy usługi w ponad tysiącu portów na całym świecie. Obecnie funkcjonuje pod nazwą Cosco Shipping Lines Co., Ltd  i swoją siedzibę ma w Szanghaju.

W Polsce posiada swój oddział pod nazwą Cosco Shipping Lines (Poland) Sp. z.o.o. i jest wyłącznym przedstawicielem firmy w naszym kraju. Powstała w 2016 roku w wyniku połączenia dwóch armatorów – Cosco Container Lines Co. Ltd i China Shipping Container Lines Co. Ltd.

Evergreen Lines

evergreen

Firma powstała jako Evergreen Marine na Tajwanie w 1968 roku. Firma siedzibę posiada w mieście Taoyuan na Tajwanie. Zajmuje się transportem kontenerowym oraz spedycją na całym świecie. Działalność firmy obejmuje: wysyłkę, budowę kontenerów i statków, zarządzanie portami oraz projektowanie inżynieryjne i nieruchomości.

W 2007 roku firma została połączona z Hatsu, Italia Maritima i funkcjonuje jako podmiot pod nazwą Evergreen Lines.

Hapag-Lloyd AG

hapag

Firma powstała w 1970 roku w wyniku fuzji dwóch niemieckich firm transportowych/morskich, Hamburg America Line (HAPAG), która pochodzi z 1847 roku, oraz Norddeutscher Lloyd (NDL) lub północno-niemieckiego Lloyd (NGL), który powstał w 1856 roku. Firma zajmuje się przewozem morskim. Obecnie posiada 222 statki i posiada 394 biura w 127 krajach.

Hamburg Südamerikanische Dampfschifffahrts-Gesellschaft A/S & Co KG (Hamburg Süd)

hamburg

Firma powstała w 1871 roku. Siedziba znajduje się w Hamburgu.
Plasuje się wśród dziesięciu największych na świecie marek żeglugi kontenerowej. Od 2017 roku jest częścią przedsiębiorstwa Maersk Line.

Yang Ming Marine Transport Corporation – TOP 9
yang ming

Przedsiębiorstwo żeglugowe z siedzibą w Keelung na Tajwanie (ROC). Ta linia żeglugowa została założona w 1972 roku. Ma historyczne powiązania poprzez połączenie z China Merchants Steam Navigation Company, która pochodzi z czasów dynastii Qing (1872-1995). Obecnie Yang Ming obsługuje 84 kontenerowce.

Grupa Yang Ming obejmuje jednostki logistyczne (Yes Logistics Corp. i Jing Ming Transport Co.), terminale kontenerowe na Tajwanie, w Belgii, Holandii i USA, a także usługi przeładunkowe (Port of Kaohsiung, Tajwan). Zakres usług Yang Ming obejmuje ponad 70 krajów z ponad 170 punktami usługowymi.

United Arab Shipping Company (UASC)
uasc

Firma została założona wspólnie w lipcu 1976 r. przez sześć rządów państw arabskich Zatoki Perskiej (Bahrajn, Irak, Kuwejt, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Początkowo siedziba znajdowała się w Kuwejcie, a następnie przeniosła się do Dubaju w czasie konfliktu irackiego. Flota UASC obsługiwała ponad 18 usług łączących Bliski Wschód z Europą, krajami śródziemnomorskimi, subkontynentem indyjskim, Dalekim Wschodem, Afryką Zachodnią i Ameryką. Sieć obejmowała ponad 200 portów, oferując kontenerową i konwencjonalną wysyłkę ładunkową flotą 52 własnych statków.

W 2016 roku przedsiębiorstwo Hapag-Lloyd rozpoczęło rozmowy z UASC w celu fuzji obu firm. W 2017 roku firma została wcielona w Hapag-Lloyd.

Tak właśnie przedstawia się TOP 9 największych armatorów. Są to firmy, które cieszą się ogromną popularnością i zaufaniem swoich klientów.

Oceń wpis

0 / 5