Transport Chiny-Dubaj-Polska

Międzynarodowy transport intermodalny wzrasta na sile. Jego elastyczność jest dużym plusem, szczególnie wtedy, kiedy łańcuchy dostaw są zakłócone. Dubaj z racji swojego położenia stał się znaczącym węzłem transportowo-logistycznym w skali globalnej, szczególnie na trasie Chiny-Europa. Poniżej opisujemy transport Chiny-Dubaj-Polska. 

Transport intermodalny a multimodalny 

Transport intermodalny to transport ładunku za pomocą różnych środków transportu, na podstawie kilku listów przewozowych. Przewozy intermodalne różnią się od multimodalnych tym, że w przypadku transportu multimodalnego stosuje się jedną umowę przewozu. 

Transport Chiny-Polska 

Towar ze wschodniego krańca Chin można przetransportować do Polski na kilka sposobów. Jako przykład obierzemy trasę Lianyungang-Warszawa. 

  • Najtańszy transport Chiny-Polska: transport morski połączony z przewozami ciężarowymi (Lianyungang-Gdańsk-Warszawa) trwa około 22-33 dni. 
  • Transport pośredni z Chin do Polski: przewozy kolejowe połączone z transportem drogowym (Lianyungang-Archangielsk-Warszawa) zajmują 30 dni. 
  • Najszybszy i najdroższy transport towarów na trasie Chiny-Polska: fracht lotniczy z Szanghaj-Pudong do Amsterdam-Schiphol z przewozami ciężarowymi trwa jedynie 7 dni. 
  • Optymalna metoda przewozu towarów z Chin do Polski: fracht morski z Lianyungang do Dubaju, następnie samolotem cargo do Warszawy, zajmuje około 15 dni. 

Transport Chiny-Dubaj-Polska w 15 dni

Pierwszy etap: Lianyungang → Dubaj drogą morską, szacowany czas przewozu: 13 dni 

Przykładowy transport z Chin do Polski przez Dubaj rozpoczyna się w Lianyungang. Port Lianyungang we wschodnich Chinach ma taką zaletę, że jest w o wiele mniejszym stopniu obciążony w porównaniu z sąsiadującym portem w Szanghaju, który jest największym portem morskim na świecie pod względem TEU. 

Drugi etap: Dubaj → Warszawa drogą lotniczą, szacowany czas przewozu: 2 dni

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w korytarzu łączącym Europę z Azją. To tu zbiegają się ważne szlaki morskie Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. 

Dubaj to stolica jednego z siedmiu emiratów o takiej samej nazwie. Fracht lotniczy Dubaju jest niezrównany pod względem łączności i przepustowości na świecie. Dubajski port lotniczy DWC (Międzynarodowy Port Lotniczy Al Maktoum), jest głównym węzłem transportowym dla linii Emirates SkyCargo, największej na świecie w kategorii wielkości międzynarodowych tonokilometrów. Bliskie położenie jednego z największych portów morskich na świecie, Jebel Ali, ułatwia i usprawnia przeładunek. Strefa okalająca port Jebel Ali oraz DWC jest bezcłowa (wolny obszar celny). 

Importując z Chin do Polski warto pamiętać, że tras, którymi można przewieźć towar, jest od liku. Warta podkreślenia jest trasa przewozu przez Dubaj, pozwalająca na szybszą dostawę w porównaniu z jedynie transportem morskim czy nawet kolejowym. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź nasze wpisy na blogu z kategorii “Transport z Chin”. 

Oceń wpis

5 / 5