Według danych przedstawionych przez GUS, w 2020 roku polski eksport do Izraela wyniósł 672,5 mln EUR, znacznie przewyższając import z tego państwa do Polski. Wśród towarów eksportowanych przez Polaków do Izraela dominuje żywność, w tym mięso z bydła, cukier trzcinowy lub buraczany oraz chemicznie czysta sacharoza. W jaki sposób najlepiej dostarczyć towary do izraelskich konsumentów? Omawiamy transport do Izraela.
Transport do Izraela – Metody transportu
Transport lotniczy do Izraela
Jednym z dostępnych środków transportu do Izraela jest fracht lotniczy. Transport lotniczy będzie dobrym wyborem dla tych, którym najbardziej zależy na oszczędności czasu. Jest to bowiem najszybsza metoda dostawy towarów. Za jej pośrednictwem transportuje się między innymi produkty luksusowe, ale także żywność, kwiaty czy leki. Najczęściej używa się jej do dostarczenia przesyłek o małych gabarytach. Należy wziąć pod uwagę, że wybierając transport lotniczy, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami tranzytu.
Lotnisko Ben Gurion (TLV) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Izraelu. Znajduje się na południowym wybrzeżu miasta Lod, około 20 minut na południe od Tel Awiwu. Jest to główny port lotniczy tego państwa, istotny zarówno dla transportu ludności, jak i cargo.

Transport morski do Izraela
Tańszą, ale jednocześnie wolniejszą opcją dostawy ładunku do Izraela jest transport morski. Ze względu na stosunkowo niską cenę i możliwość transportu towarów w kontenerach, jest to najczęściej wybierana metoda tranzytu. Korzystając z transportu morskiego, należy wybrać między FCL a LCL, które określają, czy jedna osoba wykorzystuje cały kontener, czy tylko jego część. FCL (Full Container Load) oznacza wykorzystanie całości kontenera przez jednego dostawcę lub importera. LCL (Less Container Load) wskazuje na transport drobnicy przy wykorzystaniu jedynie części kontenera. W tym przypadku reszta kontenera zajęta jest przez towary innych dostawców lub importerów.
Główne porty morskie w Izraelu
- Port Hajfa
- Port Ejlat
- Port Aszdod
- Port Tel Awiw

Transport drogowy do Izraela
Dla tych, co szukają alternatywy dla kosztownego transportu lotniczego oraz wolnego frachtu morskiego, możliwy jest również transport drogowy do Izraela. Ta metoda jest szczególnie korzystna ze względu na możliwość dostawy door-to-door. Dzięki temu nie ma konieczności organizacji transportu multimodalnego. Ponadto, transit time w przypadku transportu drogowego jest dłuższy od lotniczego, ale zdecydowanie krótszy od morskiego. Jest to więc opcja optymalna zarówno pod względem szybkości dostawy, jak i kosztów.
Transport do Izraela – Koszty
Na całkowity koszt transportu towarów ma wpływ kilka czynników, którymi są wielkość ładunku i jego typ, wybrany środek transportu, i wybrany przewoźnik. Z tego względu warto porównać oferty co najmniej kilku spedytorów i wybrać najkorzystniejszą z nich. Przewoźników można łatwo znaleźć za pomocą serwisu ShipHub. Wystarczy wypełnić formularz na stronie głównej, a dostępni spedytorzy sami przedstawią swoje oferty. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć, jak wypełnić formularz na stronie.

Transport do Izraela – Podsumowanie
Transport do Izraela można zrealizować na trzy sposoby. Dostawcy i importerzy mają do wyboru transport lotniczy, morski oraz drogowy. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu, niezależnie od ceny, odpowiedni będzie transport drogą lotniczą. Ci, którzy wolą zapłacić mniej i są gotowi poczekać do kilkudziesięciu dni na dostawę towaru, mogą wybrać transport morski. Transport drogowy jest natomiast alternatywą dla obu tych metod, zapewniając optymalną cenę i transit time, a także dostawę door-to-door. Warto zapoznać się ze wszystkimi metodami i wybrać tę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zalecamy jednak porównanie ofert przynajmniej kilku różnych spedytorów.
Dowiedz się więcej o eksporcie do Izraela!