Door-to-door – forma transportu

Spedycja międzynarodowa to gałąź gospodarki, która stale się rozwija i przynosi znaczące dochody. Coraz więcej firm stara się ułatwiać importerom czy eksporterom transport towarów. Jednym z takich ułatwień okazuje się być transport door-to-door, która dotyczy w głównej mierze transportu multimodalnego. Importerzy coraz częściej wybierają usługę door-to-door przy zamówieniach związanych ze spedycją międzynarodową i międzykontynentalną.

Czym jest transport door-to-door?

Door-to-door to forma transportu określana w Polsce często formą od drzwi do drzwi. Oznacza pełną obsługę spedycyjną, od momentu odbioru towaru od dostawcy, aż do momentu jego dostarczenia do odbiorcy, z uwzględnieniem wszelkich niezbędnych formalności.

Omawiana usługa może odbywać się za pomocą pociągu lub ciężarówki, jednakże jest ona szczególnie korzystna podczas korzystania z transportu multimodalnego opartego o spedycję kontenerową.

Door-to-door często określane jest jako specyficzna forma transportu, które polega na realizacji przez jednego spedytora całej organizacji transportu. Jest to jedna z większych korzyści dla klienta wybierającego transport multimodalny, który dzięki usłudze door-to-door stał się zdecydowanie usprawniony.

Na czym polega usługa?

Spedytorzy realizują zleconą usługę, dopasowują się do wymagań klientów, a ponadto biorą na siebie odpowiedzialność za wszystkie etapy, przez które przechodzi towar. Na początku bardzo dokładnie analizowana jest trasa przewozu towarów, w celu skrócenia czasu i zmniejszenia kosztów dostawy. Każdy klient brany jest pod uwagę indywidualnie a firma spedycyjna dopasowuje się do jego potrzeb. Następnie wybiera się odpowiedni kontener dostosowany do przewożonego towaru (np. kontener chłodnia).

Cały proces przewozu towaru przebiega bardzo sprawnie. Firma spedycyjna na początku odbiera towar od klienta, a także zajmuje się całym procesem przeładunku. W momencie gdy jest to transport międzynarodowy, po dotarciu do miejsca docelowego, spedytor również zajmuje się formalnościami związanymi z ocleniem towarów.

Co firmy spedycyjne biorą pod uwagę przy organizowaniu usługi door-to-door?

Firmy spedycyjne, mające w swojej ofercie usługę door-to-door, przyjmując zlecenie biorą pod uwagę kilka ważnych kwestii, m.in.:

  • Dokładnie analizują trasę przejazdu, aby w miarę możliwości zoptymalizować koszty oraz czas transportu.
  • Z wyprzedzeniem rezerwują miejsce na statku lub w pociągu.
  • Wybierają właściwy kontener odpowiednio dostosowany do gabarytów oraz rodzaju transportu.
  • Wyszukują odpowiednich przewoźników do realizacji poszczególnych odcinków trasy.

Transport door-to-door – zalety korzystania

Zastosowanie usługi door-to-door optymalizuje przewóz pod kątem kosztów i czasu. Cały proces przebiega sprawnie i bardzo szybko, ze względu na zastosowanie kontenerów. Ma to związek z użyciem jednej jednostki ładunkowej. Niezależnie od zastosowanego środka transportu przeładunek towaru przy zmianie formy przewozu nie jest konieczny.

Ponadto jest to bardzo wygodna forma transportu dla samego zamawiającego, który nie musi zajmować się formalnościami, wynikającymi z transportu międzynarodowego. Pełną odpowiedzialność za przewóz bierze na siebie spedytor.

Kolejną zaletą jest również kwestia bezpieczeństwa. Dzięki temu, że towar przewożony jest z wykorzystaniem jednej jednostki ładunkowej, nie trzeba go przepakowywać, przez co dużo łatwiej można uniknąć kradzieży towaru lub jego zagubienia.

Dla kogo polecana jest forma door-to-door?

Oferta ta zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim przedsiębiorcom, których celem jest zoptymalizowanie przepływu towarów, dla których priorytetem jest czas dostawy towaru. Na ten rodzaj towaru decydują się zarówno wielkie przedsiębiorstwa, jak i małe przedsiębiorstwa.

Oceń wpis

5 / 5