Transport drogowy z Chin do Polski

Powszechnie wykorzystywane do przewozu chińskich towarów środki transportu zyskują silnego konkurenta. Transport drogowy z Chin do Polski powoli staje się rzeczywistą alternatywą dla transportu lotniczego, morskiego oraz kolejowego, mimo że do niedawna stanowił jedynie ich uzupełnienie. Zorganizowanie tego typu tranzytu importowanych produktów już jest możliwe. Czy przewóz towarów z Chin do Polski transportem drogowym może zastąpić popularne obecnie metody?

Pierwszy przejazd towarów z Chin do Polski przy wykorzystaniu transportu drogowego odbył się już w 2018 roku, w ramach tranzytu celnego TIR. Ciężarówka rozpoczęła swoją podróż 13 listopada dzięki otwarciu przez Chiny i Kazachstan przejścia granicznego w Khorgas. W jedynie 13 dni przejechała stamtąd trasę długości 7000 km do Polski. Pokonała drogę prowadzącą od granicy w Khorgas przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, aby dojechać do nas 26 listopada. Wydarzenie to dało początek rozwojowi transportu drogowego z Państwa Środka do krajów europejskich.

Obecnie jedną z możliwości jest dostarczenie towarów z wykorzystaniem sieci drogowej np. z chińskiego miasta Xi’an do Warszawy. Samochód ciężarowy pokonuje tę trasę w około 12 dni. Może być więc godnym zastępcą wolniejszej od niego kolei i tranzytu morskiego, a także droższego transportu lotniczego.

Transport drogowy z Chin - mapa

Dlaczego transport drogowy z Chin?

Obecna sytuacja stanowi duże obciążenie dla popularnych metod przewozu takich jak transport kolejowy, morski oraz lotniczy. Dużym zmartwieniem jest kończące się miejsce na tych środkach tranzytu, a także liczne opóźnienia, wydłużające ich transit time. Są to powody, dla których wykorzystanie transportu drogowego powoli staje się świetną alternatywą.

Transport drogowy z Chin a transit time

Dominującą korzyścią jest szybkość dostawy produktów tym sposobem. Transit time w przypadku transportu drogowego z Chin do Polski waha się od 10 do 16 dni. Długość przejazdu będzie zmieniać się w zależności od odległości między punktem początkowym oraz końcowym. Transit time transport kołowego trwa więc krócej zarówno od czasu tranzytowego dla transportu kolejowego, jak i morskiego. Jest to zdecydowane udogodnienie w przypadku produktów, które ze względu na zbyt długi czas dostawy nie mogą być przeprawiane drogą morską.

Cena przewozu

Warto zwrócić również uwagę na cenę transportu drogowego. Całkowita pojemność dla jednej ciężarówki wynosi 99 CBM, przy czym 1 CBM odpowiada 200 KG. Przewóz 1 CBM towaru będzie nas kosztował około 260 USD, natomiast za transport 1 tony zapłacimy około 800 dolarów. Dla porównania, w przypadku transportu lotniczego ceny te wahają się mniej więcej od 11 do 14 USD za 1 KG. Cena przewozu transportem drogowym jest więc o wiele korzystniejsza niż przy wykorzystaniu bardzo kosztownego tranzytu lotniczego. Ponadto, w trwającej obecnie sytuacji pandemicznej lotnictwo cierpi na wiele opóźnień. Sprawia to, że transport samochodowy wypada przy nim jeszcze opłacalniej.

Jakie towary przewieziemy transportem drogowym z Chin do Polski?

Obecnie transport lotniczy w bardzo dużej mierze przeznaczony jest do dostawy produktów medycznych. Transport samochodowy również ma być wykorzystywany do tego celu. Jego krótki transit time zapewni bowiem ich szybki przejazd do miejsca docelowego. Oprócz tego typu towarów, docierające do nas ciężarówki mogą także przewozić ubrania, części niezbędne w branży motoryzacyjnej oraz elektrycznej, produkty elektroniczne i magnetyczne, a nawet ładunki niebezpieczne.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione czynniki, transport drogowy z Państwa Środka do Europy powoli staje się alternatywą dla wykorzystywanych obecnie środków transportu. Jego korzystność wynika zarówno z atrakcyjnej na tle innych ceny oraz stosunkowo krótkiego transit time. Firmy transportowe już zaczynają wprowadzać usługę przewozu ładunków z Chin do Polski tym sposobem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji może się on okazać najlepszą i najszybszą metodą transportu towarów.

Oceń wpis

4.5 / 5