Transport kolejowy z Wietnamu

Wietnamscy producenci coraz częściej przejmują zamówienia, które mogłyby być zrealizowane w Chinach. Z Wietnamu do Polski sprowadzane są maszyny, elektronika, odzież oraz obuwie. Transport kolejowy z Wietnamu wciąż się rozwija. Jakie są dostępne trasy kolejowe z Wietnamu do Polski?

Transport kolejowy z Wietnamu

Towary z Wietnamu mogą zostać przewiezione trasą kolejową prowadzącą przez Chiny, a następnie przez Kazachstan. Czas transportu jest o wiele krótszy w porównaniu z transportem morskim. Transport drogą morską z Wietnamu do Azji Centralnej trwa 50 dni, a drogą kolejową do 25 dni.

Pierwszy pociąg towarowy na trasie Wietnam-Chiny-Belgia wyruszył już w połowie 2021 roku. Od tego czasu kilkadziesiąt pociągów przewiozło ponad 2 tysiące kontenerów z towarami na Stary Kontynent. Jednym z największych klientów korzystających z tej trasy jest IKEA. Oprócz produktów IKEA pociągi przewożą elektronikę, kosmetyki, odzież, obuwie, a także żywność.

Trasa kolejowa Wietnam-Europa 

Pociąg towarowy rusza ze środkowego Wietnamu, z miasta Da Nang położonego nad Morzem Południowochińskim. Towary są także zabierane z Dong Nai znajdującego się na południu kraju oraz stolicy kraju, Hanoi. 

Odprawa celna odbywa się w międzynarodowym terminalu intermodalnym w Tongdong. Następnie pociąg dociera do Zhengzhou, stolicy prowincji Henan we wschodnich Chinach. Podróż trwa kilka dni. Pomostem łączącym Chiny z Europą jest Kazachstan. Stąd towar może dotrzeć do Polski, Niemiec, Belgii, czy Włoch. Ten odcinek zabiera do 20 dni. W przyszłości czas transportu na trasie Wietnam-Chiny-Europa ma się skrócić do 19 dni.

Z powodu różnicy w szerokości torów kolejowych między Wietnamem a Chinami podróż nie przebiega gładko. Wietnam planuje wymienić tory na zgodne z chińskimi standardami, by przyśpieszyć proces transportowy i tym samym zwiększyć obroty handlowe. Szacuje się, że do 2030 roku wielkość handlu Wietnamu towarami przewożonymi koleją ma wynieść 5 mln ton.

Ile kosztuje transport towarów z Wietnamu?

Wysokość kosztów transportu zależy m.in. od terminu i wielkości ładunku. Wyceń swój transport na ShipHub.pl, gdzie znajdziesz oferty rzetelnych spedytorów. 

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Sprawdź pozostałe metody transportu z Wietnamu.

Oceń wpis

5 / 5