Transport morski towarów z USA

Stany Zjednoczone zajmują czołową pozycje na liście krajów, z którymi Polska jak i również pozostałe kraje Unii Europejskiej prowadzą import i eksport. Z USA do Polski transportuje się głównie samochody, maszyny przemysłowe, paliwa, urządzenia optyczne i medyczne oraz leki.

Transport z USA

Towary z USA można sprowadzić zarówno transportem lotniczym jak i morskim. Wybór zależy przede wszystkim od ceny oraz szybkości z jaką dany towar ma dotrzeć. Ponadto, na wybór najbardziej ekonomicznego rozwiązania transportowego ma wpływ także miejsce na terenie USA, w którym znajduje się towar jak i również jego ilość i waga. Poniżej prezentujemy na co warto zwrócić uwagę wybierając transport morski towarów z USA.

Transport morski towarów z USA – czas

Stany Zjednoczone są bardzo dużym krajem i czas transportu w głównej mierze zależy od tego w jakim dokładnie miejscu kraju znajduje się towar. Dla przykładu, jeżeli zamówione produkty są w Los Angeles to sprawa jest nieco prostsza ze względu na bliskość portu. Natomiast, jeśli towary znajdują się w środku kraju, to sprawa nieco się komplikuje. Wzrasta wtedy nie tylko czas dostawy, ale także koszty.

Co ważne, transport morski ze wschodniego wybrzeża trwa około 3-4 tygodni, podczas gdy czas tranzytu z zachodniego wybrzeża to ok. 4-6 tygodni.

Transport morski towarów z USA – Incoterms

Ze względu na duże odległości krajowe, transport morski z USA często odbywa się na warunkach EXW (Ex-Works, odpowiedzialność nabywcy). To znacząca różnica w porównaniu do transportu z Chin, w których najczęściej wybieranymi regułami Incoterms jest FOB (FOB (sprzedający jest odpowiedzialny za dostarczenie towarów tylko do portu). Okazuje się to najlepszą opcją, ponieważ wszystkie fabryki wybudowano wzdłuż wybrzeża, wokół głównych portów chińskich. Trzeba zwrócić także uwagę na to, że rzadko który amerykański dostawca zaoferuje odpowiedzialność za lokalne koszty transportu, czyli FOB.

Jeżeli zamówione towary nie przekraczają 2 m3 lub 300 kg to koszty transportu lotniczego mogą okazać się konkurencyjne z kosztami transportu morskiego. Z drugiej strony, gdy na warunkach FOB należy przetransportować towary do odpowiedniego portu lub lotniska, przesyłka powinna wynosić mniej niż 1m3 lub 150 kg. To konieczne, żeby transport lotniczy był opłacalny.

Przy tym, aby dowiedzieć się więcej o warunkach Incoterms, zapraszamy do ściągnięcia przygotowanego przez nas darmowego poradnika Incoterms 2020.

Transport morski towarów z USA – podatek importowy i VAT

Sprowadzanie towarów z USA do Polski wiąże się z opłaceniem ceł i podatku VAT. Kwota zależy od klasyfikacji towarów w ramach taryfy handlowej. Aktualne stawki celne można sprawdzić za pomocą systemów ISZTAR i TARIC.

W dodatku, urzędy celne nie dopuszczą towarów do transportu, dopóki nie zostanie opłacona należność celna i podatek VAT.

Ponadto, podczas transportu z USA należy mieć na uwadze fakt, że ceny w Stanach Zjednoczonych są zazwyczaj podawane bez podatku VAT.

Transport morski towarów z USA – koszty

Transport morski towarów z USA do Polski zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, ostateczny koszt zależy od rodzaju, wielkości i ilość zamówionego towaru. Następnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę będzie miejsce dostawy towarów i odległości miasta od portu. Jest to jeden z ważniejszych aspektów, który generuje koszty, ponieważ odległości w Stanach Zjednoczonych są ogromne. Warto wiedzieć, że transport krajowy w USA należy do dość drogich. Kolejnym, będzie wybór warunków Incoterms. To jaką zasadę wybierzemy będzie miało wpływ jakie koszty będą przez nas ponoszone. Dodatkowo, koszty uzależnione są często od cen ropy naftowej, kursu walut i ogólnej sytuacji na danym rynku.

Aby wycenić transport towarów z każdego zakątka świata zachęcamy do skorzystania z naszego serwisu ShipHub.

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Oceń wpis

5 / 5