Transport morski z ZEA do Polski

Zjednoczone Emiraty Arabskie są największym partnerem handlowym Polski wśród krajów skupionych w Radzie Współpracy Państw Zatoki. Obroty dwustronne z ZEA stanowią 50,02% ogółu obrotów z krajami członkowskimi RWPZ, a obroty handlowe ZEA z Polską to 0,2% całości obrotów handlowych ZEA. Jest to idealny partner zarówno do importu jak i eksportu.

W polskim imporcie z ZEA dominują przede wszystkim: aluminium nieobrobione, opakowania metalowe i wyroby z tworzyw sztucznych, urządzenia mechaniczne, elektryczne i optyczne. Inne istotne grupy towarowe to materiały i wyroby włókiennicze oraz wyroby z kamienia, gipsu oraz cement.

Transport morski z ZEA do Polski – stawki celne

Przy imporcie wybranego towaru z Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Polski należy sprawdzić stawki celne, aby dowiedzieć się czy import i transport towaru nam się opłaca.

Stawki cła są dosyć uproszczone, jednakże stawka naliczana może być na kilka sposobów: ad valorem (procentowo), w określonej kwocie, lub jedno i drugie. Dla towarów importowanych spoza strefy GCC przeważnie jest to stawka 5% wartości deklarowanej na dokumentach transportowych. Urząd celny ma jednak prawo zakwestionować przedstawione dokumenty i naliczyć cło według oszacowanej realnej wartości towaru.

Więcej stawek celnych można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Federalnego Urzędu Celnego.

Transport morski z ZEA do Polski a transport lotniczy

Fracht lotniczy oferuje szybką obsługę. Samoloty cargo mogą dotrzeć z ZEA do dowolnego miejsca na świecie w ciągu zaledwie dwóch lub trzech dni. Transport lotniczy jest jednak drogi i nie jest to idealne rozwiązanie dla utrzymania niskich kosztów transportu towarów. Fracht morski jest wolniejszą opcją, ale jest również około pięć razy tańszy niż fracht lotniczy. Transport morski z ZEA do Polski jest zdecydowanie najbardziej popularną opcją.

Na transport towarów drogą morską z Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Polski będziemy czekać od 8 do 10 dni.

Transport morski z ZEA do Polski – główne porty

Największy terminal kontenerowy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to port Jebel Ali w Dubaju, najbardziej ruchliwy port handlowy na całym Bliskim Wschodzie. Obok Abu Zabi znajduje się również port Khalifa, drugi pod względem wielkości terminal kontenerowy. To te porty obsługują największą ilość towarów cargo.

Transport morski z ZEA do Polski – koszt

Transport morski towarów z ZEA do Polski zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, koszt generowany jest przez rodzaj, wielkości i ilość zamówionego towaru. Następnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest miejsce dostawy towarów i odległości miast od portu. O kosztach dużo powiedzą nam także wybrane warunki Incoterms. To jaką regułę wybierzemy będzie miało wpływ jakie koszty będą przez nas ponoszone.

Oceń wpis

4.4 / 5