Transport najtańszy od lat

Sytuacja w Chinach po zniesieniu rygorystycznych obostrzeń się poprawia – kraj otworzył się nie tylko na biznes, ale także na turystykę. Brak masowej kwarantanny i lockdownów sprawia, że linie produkcyjne działają na okrągło. Jedną z istotnych kwestii dla importerów jest, że transport jest najtańszy od lat. Teraz są idealne warunki na to, by importować.

Długo wyczekiwany tani transport z Chin

W sierpniu 2021 r. stawki za transport morski sięgnęły rekordowe 20 tys. USD za kontener 40’. Na szczęście od tego momentu cena transportu spadała. W marcu 2023 r. cena za przewóz kontenera na trasie Chiny – Europa drogą morską spadła poniżej 1000 USD. Koszt transportu morskiego kontenera z Chin do Ameryki Północnej obniżył się do 1200 USD/TEU, a na trasie Chiny – Bliski Wschód do ok. 1000 USD/TEU. Tańszy transport z Chin przekłada się także na niższy koszt transportu na innych trasach.

Transport morski a kolejowy z Chin

Przez długi czas, transport drogą kolejową był uważany za tańszą alternatywę przewozów morskich. Obecnie jednak transport kolejowy z Chin do Europy jest droższy od transportu morskiego. Jak zmieniała się cena transportu kolejowego w stosunku do frachtu morskiego?

  • W marcu 2022 r. transport morski kontenera 40’ był droższy o ok. 1000 USD w porównaniu z transportem kolejowym.
  • Zmiana nastąpiła już parę miesięcy później – w listopadzie to transport koleją był droższy, nawet o 2500 USD.
  • W marcu 2023 r. ceny transportu spadły ogółem o ok. 2000 USD za kontener. Transport kolejowy nadal był droższą opcją od morskiego, o ok. 1000 USD.
Tani transport kolejowy i morski 2023 r.
Stawki frachtu morskiego i kolejowego (FCL), 2021-2023 r.

Fracht lotniczy z Chin 2023 r.

Trend spadkowy obserwuje się także w kwestii stawek za przewóz cargo drogą lotniczą, choć nie tak znaczący jak w przypadku transportu morskiego/kolejowego. Od początku roku stawki są w miarę stabilne. Transport lotniczy towarów jest najdroższą opcją, lecz w niektórych przypadkach nieodzowną.

Niskie stawki na transport lotniczy 2023 r.
Stawki frachtu lotniczego, 2022-2023 r.

Koszt transportu lotniczego, morskiego i kolejowego z Chin, marzec 2023 – porównanie 

  • transport morski FCL 40’HC: Tianjin – Gdańsk, 1500-3000 USD (35-40 dni)
  • transport kolejowy FCL 40’HC: Jing’an – Gdańsk, 2500-4000 USD (25-28 dni)
  • transport lotniczy 200 kg: Yiwu – Kraków, 5800 USD (10 dni).

Czy transport będzie jeszcze tańszy?

Obecnie ceny za przewóz towaru z Chin do Europy wynoszą tyle, ile wynosiły w 2018/2019 r. Stawki transportu są niskie i najprawdopodobniej nie będą niższe. Ważny jest także fakt, że są one stabilne. Potencjalnych wzrostów możemy spodziewać się w drugiej połowie 2023 r.

Na niski koszt przewozu towaru ma wpływ m.in. aspekt walutowy, a konkretnie tani dolar, który jest najpotężniejszą globalną walutą.

Transport z Chin w 2023 r. – porady dla importerów

Aby zmniejszyć ryzyko przy transporcie z Chin, dobrą praktyką jest jego dywersyfikacja. Na przykład, zamiast wysyłać jeden duży kontener (40’), bezpieczniej jest wysłać dwa mniejsze (20’), jeden drogą morską, a drugi koleją. Można także przekalkulować ceny dla innych portów nadania/przeznaczenia dla uzyskania optymalnego efektu.

Należy jednak pamiętać, że trudno jest przewidzieć ostateczny koszt przewozu.

  • Przewoźnicy często naliczają opłaty za anulowanie wysyłki, jeśli wystąpi taka sytuacja.
  • Część armatorów dolicza opłatę paliwową (BAF) do ceny przewozu. Korekta paliwowa może być dużym kosztem dodatkowym.
  • Jeśli Twój ładunek nie został załadowany na statek m.in. z powodu wystąpienia zjawiska blank sailing (kiedy statek omija port lub trasa zostaje anulowana), możesz ponieść duże opłaty demurrage.

Jak mieć pewność, że wybierasz najlepszą dla siebie ofertę? Ceny transportu dla swojej przesyłki sprawdzisz na ShipHub za darmo. Wypełnij formularz jak poniżej i wybierz korzystną dla siebie ofertę.

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Oceń wpis

5 / 5