Transport przesyłek na paletach – Bezpieczeństwo

Transport przesyłek na paletach wykorzystywany jest coraz częściej. Nie tylko stosuje się go przy transporcie większych przesyłek zaopatrzeniowych i logistycznych, a zastosowanie znajduje również przy przeprowadzkach i transportach prywatnych. Jest to bezpieczny oraz łatwy sposób przenoszenia ładunków. Jak konkretnie zadbać o bezpieczeństwo towarów podczas transportu przesyłek na paletach? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej na ten temat.

Rodzaje palet transportowych

Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na transport przesyłek na paletach jest rodzaj palety. Najczęściej stosowaną opcją okazują się przeważnie europalety, który posiadają konkretne rozmiary, przez co łatwo ustawić je na odpowiednim środku transportu.

Można zastosować również tzw. skrzyniopalety, półpalety, a także palety dla kontenerów. Palety dla kontenerów stosowane są jednak przede wszystkim w transportach specjalistycznych.

Poniżej przedstawione zostały cztery podstawowe wymiary europalet:

  1. EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  2. EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  3. EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  4. EUR 6 – 800 mm x 600 mm

Należy zaznaczyć również, że europalety dopuszczają maksymalne obciążenie przekraczające 1000 kg, dzięki czemu nadają się zarówno do transportu towarów i zaopatrzenia do sklepów, jak również sprzętów AGD, materiałów budowlanych czy transportów prywatnych.

Transport przesyłek na paletach – jak wybrać odpowiednią dla siebie paletę?

Bezpieczeństwo transportu przesyłek na paletach zależne jest przede wszystkim od odpowiednio dobranej palety i odpowiedniego przygotowania jej do transportu. Za wybór odpowiedzialny jest nadawca. W jego gestii leży dostosowanie rozmiaru i dopuszczalnego obciążenia palety do planowanego transportu, jak również wybór firmy transportowej. W tym celu zapraszamy również do skorzystania z naszego formularza transportowego, którego wypełnienie pomoże Ci znaleźć odpowiedniego spedytora.

Szukając pasujących palet, warto zwrócić się do sprawdzonych producentów lub upewnić się, że używana paleta, której zamierzamy użyć, nie jest w żaden sposób uszkodzona (np. zgniła, złamana czy pęknięta). Zły stan palety może zaszkodzić przewożonemu towarowi, a także osobom odpowiedzialnym za transport.

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Podczas ustawiania towaru na paletach warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze, należy równomiernie rozłożyć ciężar na palecie. Towar, który transportowany jest w paczkach powinien zostać ustawiony tak, by paczki były położone jedna na drugiej, stabilnie. Następnie należy zabezpieczyć taki ładunek folią. Środek ciężkości ustawionych paczek powinien pokrywać się ze środkiem ciężkości palety, nie przeciążając jej wyraźnie na jedną ze stron. Najcięższe paczki powinny natomiast znaleźć się na samym spodzie, aby nie przygniatały tych lżejszych.

Po drugie, w momencie wyboru palety nie należy oszczędzać na zakupie. Przeważnie te tańsze palety są mniejsze. Przygotowany ładunek nie powinien wystawać poza rozmiar palety, ze względu na późniejsze utrudnienia w załadowaniu palety na środek transportu i jej rozładowaniu. Taka paleta buduje również większe ryzyko uszkodzenia przewożonych produktów. Należy pamiętać, że oprócz specjalistycznych transportów, górny limit wysokości towaru wraz z paletą to 180 cm. Poza folią zabezpieczającą, przy takim ładunku można zastosować również taśmy spinające.

W momencie kiedy transportowany przez nas towar nie ma regularnych kształtów, należy zadbać o zastosowanie odpowiedniego wypełnienia i materiałów amortyzujących (m.in. folie, styropian czy pianki). Ponadto, każdy towar powinien zostać zapakowany w stabilne opakowanie ograniczające ryzyko jego zniszczenia.

Oceń wpis

4.3 / 5