Od 2004 roku, kiedy to podpisano umowę o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Meksykiem, wymiana handlowa na linii Polska-Meksyk mocno się nasiliła. Do Meksyku Polska eksportuje urządzenia mechaniczne i elektryczne, części i akcesoria samochodowe, a także telefony komórkowe. Jak przeprowadzić transport towarów do Meksyku?
Metody transportu Polska-Meksyk
Ze względu na położenie geograficzne Polski oraz Meksyku, najczęściej wybieranymi metodami transportu są transport morski oraz lotniczy.
Transport towarów do Meksyku drogą morską
Transport morski wciąż jest najpopularniejszą metodą przewozu w handlu międzynarodowym. Czynnikami decydującymi są przede wszystkim relatywnie niska cena oraz możliwość transportu dużych gabarytów na dalekie odległości.
Z transportem morskim wiąże się jednak pewne ryzyko, dlatego dobrym pomysłem może być ubezpieczenie towarów.
Ile trwa transport morski z Polski do Meksyku?
Transport morski nie jest też najszybszym rozwiązaniem – zwykle zajmuje on około czterech tygodni.
Porty morskie w Meksyku
Meksyk jest położony pomiędzy Oceanem Spokojnym (zachód i południe) a Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (wschód). Z powodu specyficznych warunków geograficznych, ten kraj dysponuje wyspecjalizowanymi w handlu morskim portami.
Do najważniejszych z nich należą:
- Port Manzanillo (MXZLO) to najbardziej rozwinięty port kontenerowy w Meksyku, którego rola w międzynarodowym handlu morskim jest nieodzowna. Mieści się on w znanym mieście resortowym Puerto de Manzanillo. Głównymi towarami eksportowanymi do tego portu są wszelkiego rodzaju artykuły spożywcze.
- Port Lázaro Cárdenas (MXLZC) to drugi co do wielkości port w kraju. Jeśli interesuje nas transport towarów żelaznych lub chemicznych, warto wybrać właśnie ten.
- Port Veracruz (MXVER), położony nad Zatoką Meksykańską, został założony już w XV wieku. Bardzo ważny port wschodniego wybrzeża Meksyku.
- Port Ensenada (MXESE) jest połączony z aż sześćdziesięcioma portami na świecie. Jest on strategicznie położony na północy kraju.
- Port Altamira (MXATM) to bardzo nowoczesny i rozwinięty port kontenerowy, specjalizujący się w petrochemii.

Transport lotniczy z Polski do Meksyku
Jeżeli zależy nam na czasie lub towar, który chcemy transportować to np. produkty świeże czy klasy premium, warto rozważyć transport lotniczy.
Bezdyskusyjną zaletą tej metody przewozu jest krótki czas – w zaledwie kilkanaście godzin do kilku dni towar może przemierzyć świat z jego jednego końca na drugi. Ryzyko zniszczenia lub utracenia towaru jest dużo mniejsze niż podczas rejsu statkiem.
Nie musimy wynajmować oddzielnego samolotu specjalnie do transportu towaru – samoloty pasażerskie również oferują możliwość transportu skrzyni czy dużych pakunków.
Wydawać by się mogło, że transport lotniczy nie ma wad, jednak bardzo ważnym aspektem, którego nie można lekceważyć, są warunki atmosferyczne – jeśli są one choć w niewielkim stopniu niesprzyjające, samolot nie wystartuje lub stanie się to z pewnym opóźnieniem.
Ile trwa transport lotniczy z Polski do Meksyku?
Przewóz towarów samolotem cargo z Polski do Meksyku oraz formalności zajmą około tygodnia.
Porty lotnicze w Meksyku
Pod względem lotnisk Meksyk również oferuje szeroki wachlarz usług. Największe z meksykańskich portów lotniczych to:
- Port lotniczy Benita Juáreza w Meksyku (MEX) to główny port lotniczy w stolicy Meksyku. Jest on obsługiwany przez wielu przewoźników cargo do różnych miast europejskich.
- Port lotniczy Guadalajara (GDL) to trzeci największy port lotniczy w Meksyku. Również obsługuje on bardzo wiele linii cargo do Europy.

Ile kosztuje transport towarów do Meksyku?
Obliczenie kosztu transportu towaru, szczególnie do tak odległego miejsca jakim jest Meksyk, może wydawać się kłopotliwe. Dużą pomocą może okazać się dostępna na stronie ShipHub.pl opcja porównywania ofert sprawdzonych firm spedycyjnych, specjalizujących się w transporcie morskim, lądowym i lotniczym. Wystarczy wypełnić formularz według wzoru a następnie wysłać do spedytorów bezpłatne zapytanie!


Transport towarów do Meksyku – podsumowanie
- Najbardziej opłacalnymi i najczęściej wybieranymi metodami transportu pomiędzy Polską a Meksykiem są droga morska i powietrzna.
- Czas transportu różni się w zależności od sposobu transportu oraz czynników niezależnych – może to zająć od kilku dni do nawet miesiąca.
- Dzięki możliwości porównania ofert spedytorów na ShipHub, zorganizowanie transportu towarów oraz określenie jego ceny nie stanowi problemu.
- Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dotyczącym eksportu do Meksyku.