Eksport towarów za granicę jest ważnym elementem krajowej gospodarki. Nie tylko otwiera nowy rynek zbytu dla wytwarzanych dóbr, ale także stwarza możliwości rozwoju dla krajowych przedsiębiorstw. Choć największymi partnerami handlowymi Polski są inne państwa Unii Europejskiej, to wśród kluczowych dziesięciu krajów znajdują się także Stany Zjednoczone, które dzięki swojej pozycji na arenie międzynarodowej stanowią bardzo atrakcyjny rynek dla eksportu. Jak więc zorganizować transport towarów do USA?
Polski eksport do USA
Wartość eksportu towarów z Polski do USA w 2021 roku wynosiła 8,6 mld dolarów, co stanowi niecałe 3% całości polskiego eksportu. Polska eksportowała do Stanów Zjednoczonych:
- maszyny i urządzenia mechaniczne (na przykład silniki czy turbiny gazowe)
- aparaturę optyczną, pomiarową, medyczną i fotograficzną
- sprzęt elektryczny, meble i artykuły gospodarstwa domowego
- części i akcesoria samochodowe
- materiały budowalne
- produkty spożywcze (mięso wieprzowe, sok jabłkowy, produkty mrożone, produkty bio, przetwory mleczne, alkohole).
Transport towarów do USA
Transport lotniczy do Stanów Zjednoczonych
Szybszą opcją od przewozów morskich, ale bardziej kosztowną i zależną od warunków atmosferycznych, jest transport lotniczy. Czas realizacji takiego transportu to 3-9 dni, a dzięki rozlokowaniu lotnisk na całym terenie kraju (a nie tylko wzdłuż linii brzegowej jak ma to miejsce w transporcie morskim) możliwy jest transport „od drzwi do drzwi”. Opcja ta jest stosowana przede wszystkimi przy przesyłkach pilnych lub zawierających cenne przedmioty.
LOT Cargo oferuje bezpośredni transport lotniczy między Warszawą a Nowym Jorkiem.
Największe porty lotnicze cargo w USA:
- Międzynarodowy port lotniczy Memphis – położony niedaleko Memphis w stanie Tennessee. Pod względem obsługiwanego cargo jest lotniskiem numer jeden w USA i numer dwa na świecie. W 2018 roku wielkość przeładunków wyniosła prawie 4,5 miliona ton.
- Międzynarodowy port lotniczy Ted Stevens Anchorage – położony niedaleko Anchorage w stanie Alaska. Drugie w USA i czwarte na świecie pod względem przeładunku towarów. Obsługuje 33 linie przewoźników.
- Międzynarodowy port lotniczy Louisville Muhammad Ali – położony w Louisville w stanie Kentucky. W 2020 roku obsłużono tutaj prawie 3 miliony ton ładunków.
- Międzynarodowy port lotniczy Miami – położony niedaleko Miami w stanie Floryda. W 2021 roku stało się najbardziej ruchliwym amerykańskim portem lotniczym pod względem obsługi zagranicznego cargo oraz liczby pasażerów międzynarodowych. Obsługuje przede wszystkim import z Ameryki Łacińskiej.
- Międzynarodowy port lotniczy Los Angeles – położony w Los Angeles w stanie Kalifornia. Jest to największe lotnisko Zachodniego Wybrzeża pod względem ruchu pasażerskiego – w 2021 roku z lotniska skorzystało ponad 48 milionów pasażerów.
- Międzynarodowy port lotniczy Cincinnati/Northern Kentucky – położony niedaleko Hebron w stanie Kentucky. Obecnie plasuje się jako siódme amerykańskie lotnisko pod względem ruchu towarowego, jednak jest najszybciej rozwijającym się portem lotniczym cargo w Ameryce Północnej.
- Międzynarodowy port lotniczy Chicago O’Hare – położony niedaleko Chicago w stanie Illinois. Uznawane za najlepiej skomunikowane na świecie lotnisko, non-stop obsługując loty do 214 destynacji na wszystkich kontynentach.

Transport morski do USA
Transport morski jest tańszy i bezpieczniejszy od lotniczego. Sprawdzi się on, gdy do przetransportowania jest ładunek o dużych gabarytach oraz gdy termin dostarczenia ładunku nie jest bardzo naglący, gdyż szacowany czas realizacji na trasie Polska – Wschodnie Wybrzeże USA to 20 dni na wodzie. Należy wziąć pod uwagę jeszcze kwestie transportu krajowego zarówno w Polsce, jak i w USA – to jest dostarczenie towaru do portu lub do miejsca docelowego, co wiąże się z dodatkowym czasem oraz kosztami. Transit time może wynieść nawet 70 dni.
Polskie porty (Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście) nie są zbyt dobrze skomunikowane z amerykańskimi portami, dlatego też konieczny może być przeładunek towaru w jednym z portów Europy Zachodniej, skąd kontenery popłyną już do Stanów. Najbliższe takie przystanki to: niemieckie Hamburg i Bremerhaven, belgijska Antwerpia czy holenderski Rotterdam. Można też dostarczyć towar transportem lądowym do jednego z głównych europejskich portów oferujących bezpośrednie połączenie morskie z USA i dopiero tam załadować je na statek transportowy. Sposób ten w wielu przypadkach może okazać opcją szybszą i tańszą.
Bezpośrednie połączenie morskie z Polski do USA w 2022 roku otworzyła firma MSC, oferując transport na trasie: Gdynia – Nowy Jork – Filadelfia.
Duńska firma Maersk oferuje transport towarów drogą morską między Europą a USA na pięciu trasach:
- Bremerhaven – Newark
- Antwerpia – Houston
- Antwerpia – Charleston
- Gioia Tauro – Charleston
- Gioia Tauro – Miami.
Na platformie Freightos możesz znaleźć połączenia między niemieckimi portami a portami w Los Angeles, Nowym Jorku, Houston i Bostonie.
Największe porty morskie w USA:
- Port Los Angeles – położony and Zatoką San Pedro, rozciąga się na 70 km wzdłuż linii brzegowej. Największy port Zachodniego Wybrzeża jeśli chodzi o ruch kontenerowy
z obsłużonymi 1836 statkami w roku 2021, na których znajdowało się 10,7 miliona TEU. Jeśli chodzi o produkty importowe obsługiwane przez port są to głównie meble, części samochodowe, odzież, wyroby z tworzyw sztucznych i obuwie. - Port Long Beach – przylegający do Los Angeles, o 40-km linii brzegowej. Drugi port w USA jeśli chodzi o ilość obsługiwanych kontenerów – w 2021 roku obsłużył 9,4 miliona TEU. Główna brama transportowa na linii USA–Azja. Główne produkty importowe to ropa, części samochodowe i komputery.
- Port Nowy Jork i New Jersey – największy port Wschodniego Wybrzeża, w 2022 roku wyprzedził Port Los Angeles jeśli chodzi o ruch kontenerowy obsługując ponad 843 tys. kontenerów. Obsługiwane produkty importowe to ropa naftowa, urządzenia gospodarstw domowych, maszyny, wyroby z tworzyw sztucznych, elektronika.
- Porty morskie Georgia – powstałe w wyniku połączenia portu Savannah oraz portu Brunswick, które wspólnie tworzą czwarty największy port USA. Port Savannah posiada największy terminal kontenerowy zarządzany przez jednego operatora w Ameryce Północnej, z kolei port Brunswick jest ośrodkiem dla importu pojazdów.
- Sojusz Północno-zachodnich Portów Morskich (Northwest Seaport Alliance) – w 2014 roku port Seattle oraz port Tacoma połączyły się, w 2015 roku stając się trzecim największym amerykańskim portem. Import stanowią głównie maszyny przemysłowe, elektronika, pojazdy, zabawki i meble.
- Port Wirginia – w 2021 obsłużył 3,5 miliona TEU, co czyni z niego trzeci port na Wschodnim Wybrzeżu. Głównymi produktami importowymi są reaktory nuklearne, meble, artykuły z tworzywa sztucznego i minerały.
- Port Houston – największy port Południowego Wybrzeża, a także największy amerykański port pod względem zagranicznego tonażu. Najpopularniejsze importowane produkty to ropa naftowa, jej produkty pochodne, stal i żelazo.

Jaki jest koszt transportu towaru do USA?
Cena transportu zależna jest od rodzaju transportu, a także od rodzaju przewożonego towaru i jego ilości. Przed rozpoczęciem eksportu dobrze sprawdzić, na jakie koszty należy się nastawić. Można to zrobić na stronie ShipHub.pl, gdzie znajduje się prosty formularz do wypełnienia i wysłania za darmo. Otrzymasz oferty od rzetelnych spedytorów, z której będziesz mógł wybrać tą najbardziej odpowiadającą.
Przykładowe formularze:


