Transport towaru do Chin

Udział Chin w rynku światowym stale rośnie od początku lat 90., plasując je na drugim miejscu zaraz po Stanach Zjednoczonych. W 2023 roku wielkość eksportu (produktów) wyniósł 3,73 bilionów USD, a import 2,16 bilionów USD. Najczęściej importowanymi do Chin towarami były układy scalone, ropa naftowa, ruda żelaza, gaz naftowy oraz złoto. Jak zorganizować transport towaru do Chin?

Towary eksportowane z Polski do Chin

Najczęściej sprowadzanymi do Chin polskimi produktami są:

  • maszyny, urządzenia i sprzęt elektryczny oraz ich części,
  • metale nieszlachetne (szczególnie miedź) i wykonane z nich wyroby,
  • tworzywa sztuczne,
  • surowe drewno,
  • meble,
  • żywe zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • produkty spożywcze.

Transport towaru do Chin

Transport morski do Chin

Przewozy morskie stanowią ok. 70% transportu w handlu międzynarodowym. Jest to najbardziej opłacalna opcja w przypadku przewozu towarów wielkogabarytowych na dużych odległościach ze względu na niski koszt i stosunkowo niskie zanieczyszczenie środowiska.

W transporcie morskim jest możliwość wyboru pomiędzy transportem pełnokontenerowym (FCL) a drobnicowym (LCL), kiedy przewożonego towaru jest na tyle mało, że nie zapełni całego kontenera i może zostać przetransportowany jako część ładunku zbiorowego.

Ile trwa transport morski do Chin?

Transportu morski z Polski do Chin trwa ok. 30-40 dni (w zależności od portu). Nie sprawdzi się więc w sytuacji, gdy przewożone dobra mają krótki okres ważności, jak np. żywność.

Porty morskie w Chinach

Najważniejszymi chińskimi portami są Szanghaj, Shenzhen, Ningbo, Kanton i Hongkong.

Największe porty morskie w Chinach

Transport kolejowy do Chin

Dzięki Inicjatywie Pasa i Szlaku transport kolejowy do Chin rozwija się na tyle szybko, że staje się świetną alternatywą dla transportu morskiego. Transport kolejowy oferuje możliwość przewozu towarów o dużej masie, ale też niektórych towarów niebezpiecznych, jak i wartościowych, przy czym zajmuje mniej czasu niż transport morski, a jego koszty są o wiele niższe niż transportu lotniczego. Dodatkowo warunki atmosferyczne nie mają w jego przypadku dużego znaczenia.

Pociągi towarowe muszą jednak przejechać przez wiele obszarów celnych i mimo wszystko wciąż nie mogą konkurować z transportem lotniczym pod względem czasu, ale w przeciwieństwie do samolotów, są o wiele bardziej ekologiczne (dzięki temu, że duża ilość towarów jest przewożona za jednym razem, zmniejsza się zanieczyszczenie środowiska).

Ile trwa transport kolejowy do Chin?

Przewóz towarów z Polski do Chin koleją zajmuje ok. 14-17 dni. W ostatnich latach koszty przewozów kolejowych znacząco się obniżyły, co sprawia, że stanowi bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstw przewożących towary na duże odległości i równocześnie skłania do inwestowania w nowe połączenia.

Terminale kolejowe w Chinach

Najważniejsze terminale kolejowe w Chinach znajdują się w Chengdu, Wuhan, Xi’an, Zhengzhou i Yiwu. W zależności od miejsca rozładunku, trasa prowadzi przez Syberię lub Rosję i Kazachstan.

Terminale kolejowe w Chinach

Transport lotniczy do Chin

Ze względu na wysokie ceny przewozu i małą ładowność, transportu lotniczego używa się głównie do przewożenia towarów drobnych lub wartościowych, ale również tych o krótkiej dacie przydatności do spożycia.

Ponadto przewóz lotniczy charakteryzuje wysokie bezpieczeństwo oraz mała szansa na zniszczenie dóbr, ale też możliwość przewozu do trudno dostępnych miejsc. Ryzyko opóźnień również jest niewielkie, jednak transport lotniczy jest równocześnie uzależniony od warunków atmosferycznych. Dodatkowo nie ma możliwości bezpośredniego dostarczenia towarów ani przewozu materiałów niebezpiecznych takich jak produkty magnetyczne czy łatwopalne.

Ile trwa transport towaru drogą lotniczą do Chin?

Przewóz cargo drogą lotniczą do Chin z Europy trwa zazwyczaj 2-4 dni.

Chińskie porty lotnicze cargo

Najważniejszymi chińskie lotniska znajdują się w Kantonie, Szanghaju, Pekinie, Chengdu i Shenzhen.

Porty lotnicze w Chinach

Koszty transportu towaru do Chin

W zależności od trasy, rodzaju transportu oraz ilości towaru, ceny przewozu będą różne, dlatego by znaleźć odpowiednią ofertę, należy je porównać u różnych spedytorów. Taką możliwość oferuje platforma ShipHub, na której by otrzymać wycenę wystarczy wypełnić i wysłać formularz. Poniżej przedstawione są przykładowe formularze:

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Oceń wpis

5 / 5