Transport z Bangladeszu

Sprowadzanie towarów z krajów azjatyckich cieszy się ogromną popularnością. Wśród polskich nabywców coraz powszechniejszy staje się import z Bangladeszu, który w 2018 roku wyniósł ponad 1,8 mld dolarów. Najwięcej, bo aż 95% łącznej wartości importu z tego regionu, stanowią wyroby przemysłu lekkiego. Proces importowy zawsze wiąże się z kwestią organizacji transportu, dlatego warto uprzednio zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Omawiamy transport z Bangladeszu.

Transport z Bangladeszu – fracht morski  

Ze względu na dalekie położenie Bangladeszu, jednym z najlepszych rozwiązań dla przewozu towarów jest fracht morski. Transit time w przypadku transportu drogą morską będzie się różnił w zależności od wybranego portu wyjściowego, a także docelowego. W Bangladeszu znajduje się kilka głównych portów, będących miejscami załadunku towarów.

Dhaka – Sadarghat Port  

Sadarghat port, o kodzie BDDAC, położony jest na rzece Buriganga. To jeden z najbardziej ruchliwych portów rzecznych świata i główny port stolicy Bangladeszu – Dhaki, będącej jednocześnie największym miastem w kraju. Stąd towary rozprowadzane są zarówno do innych portów Bangladeszu, jak i tych międzynarodowych. Transport z portu Sadarghat trwa około 37 dni.

Chittagong

Do najważniejszych portów morskich Bangladeszu należy również Chittagong (Ćottogram), znajdujący się u ujścia rzeki Karnaphuli. Jest to także główny port krajów zależnych od Zatoki Bengalskiej, który w 2019 był jednym z najbardziej ruchliwych terminali kontenerowych na świecie. Ponadto, obsługuje on około 90% eksportu i importu z Bangladeszu. Przewoźnicy oferują na przykład transport z portu Chittagong do Gdyni, który w zależności od przewoźnika może potrwać od 35 do około 47 dni. Kod dla portu Chittagong to BDCGP.

Mongla

Drugi najbardziej ruchliwy port morski w Bangladeszu, położony w dystrykcie Bagerhat. Port Mongla to jeden z głównych terminalów delty Bengalu. Wykorzystywany jest jako alternatywa dla portu Chittagong, który ze względu na duże zainteresowanie mierzy się z problemem rosnących zatorów. Aby uniknąć zbędnych opóźnień w dostawie, warto więc rozważyć transport z portu Mongla. Kod portu to BDMGL.

Transport z Bangladeszu - porty

Transport z Bangladeszu – fracht lotniczy

Zdecydowanie szybszym i bezpieczniejszym, ale również droższym sposobem transportu towarów z Bangladeszu jest fracht lotniczy. Największym tego typu terminalem w Bangladeszu jest port lotniczy Dhaka, położony w Kurmitola. Stamtąd ładunki trafiają między innymi do portów we Frankfurcie i Amsterdamie. Port lotniczy Dhaka posługuje się kodem DAC. Drugim co do wielkości terminalem lotniczym w Bangladeszu jest port Shah Amanat w Chittagong, o kodzie CGP. Transport frachtem lotniczym powinien zająć około tygodnia, jednak ze względu na rosnący popyt, transit time może ulec wydłużeniu.

Transport z Bangladeszu - terminale

Koszt transportu z Bangladeszu

Cena za transport z Bangladeszu będzie ulegała zmianom między innymi w zależności od rodzaju ładunku, jego wielkości i ilości, a także wybranej trasy. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, zalecamy porównanie przynajmniej kilku ofert różnych spedytorów, aby wybrać tę najprzystępniejszą cenowo. Można tego dokonać za pomocą platformy ShipHub. Wystarczy wypełnić oraz przesłać formularz znajdujący się na stronie głównej, a dostępni spedytorzy przedstawią swoje oferty i dokonają wyceny transportu.

Wycena transportu z Bangladeszu

Podsumowanie

Najczęściej wykorzystywanymi środkami transportu z Bangladeszu są fracht morski i lotniczy. Do najważniejszych portów morskich należą port Sadarghat w mieście Dhaka, Chittagong oraz Mongla. Głównymi terminalami lotniczymi są natomiast port lotniczy Dhaka oraz Shah Amanat, położony w Chittagong (Ćottogram).

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Oceń wpis

5 / 5