Chiński Nowy Rok inaczej znany jako Święto Wiosny ma ogromny wpływ na transport na świecie. Szacuje się, że w roku 2020 większość fabryk w Chinach będzie nieczynna przez około 25 dni. Oznacza to, że konieczne są wcześniejsze przygotowania. Zobacz jak zaplanować transport na Chiński Nowy Rok 2020.
Kiedy przypada Chiński Nowy Rok 2020?
Obchody Święta Wiosny oparte są na chińskim kalendarzu księżycowym, który jest powiązany z ruchem Księżyca. Ten system znacznie różni się od stosowanego na Zachodzie kalendarza gregoriańskiego. Oznacza bowiem, że święta są ruchome. Z tego względu Chiński Nowy Rok przypada zazwyczaj w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2020 roku Święto Wiosny wypada 25 stycznia i będzie to Rok Szczura.
Chiński Nowy Rok 2020 – tradycje i zwyczaje
Do najważniejszych zwyczajów związanych z Chińskim Nowym Rokiem należy przede wszystkim puszczanie petard i fajerwerków oraz przyozdabianie ulic i domostw na czerwono (również noszenie ubrań w tym kolorze). Są to tradycyjne sposoby na odstraszenie potwora Nian. Dodatkowo kolor czerwony jest powszechnie uznawany za przynoszący szczęście i z tego względu popularne jest wręczanie młodszym członkom rodziny czerwonych kopert z pieniędzmi.
Chiński Nowy Rok wiąże się z symboliką dwunastu zwierząt, mających związek z chińskim horoskopem. Rok 2020 będzie Rokiem Szczura, oznacza to, że będzie sprzyjał przede wszystkim osobom urodzonym w latach 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996 i 2008. Według chińskiego zodiaku ludzie urodzeni w Roku Szczura odnoszą sukcesy materialne, cieszą się zdrowiem i luksusem. Zgodnie z legendą Szczur kojarzony jest z mądrością i sprytem, ponieważ w wyścigu jako pierwszy dotarł do Nefrytowego Cesarza, pokonując rzekę na grzbiecie wołu.
Chiński Nowy Rok 2020 – obchody i wpływ na transport
Chiński Nowy Rok jest bez wątpienia najważniejszym chińskim świętem. Znacznie różni się od obchodów Nowego Roku na Zachodzie, ponieważ uroczystości trwają zazwyczaj ponad trzy tygodnie. Święto Wiosny to najważniejszy festiwal nie tylko w Chinach, ale również w pozostałej części Azji. Każdego roku w trakcie obchodów rozpoczyna się masowa migracja na terenie całego kraju, ponieważ Chińczycy chcą świętować to wydarzenie z rodziną. Dodatkowo, większość pracowników korzysta z okazji do odwiedzenia swoich rodzinnych miast i wiosek. Z tego względu wiele fabryk pozwala na dłuższe wakacje.
Za tradycyjny początek obchodów uznaje się Festiwal Laba (Labajie 腊八节), który obchodzony jest ósmego dnia dwunastego miesiąca, a w 2020 roku przypada na 2 stycznia. W tym czasie w świątyniach buddyjskich odbywają się uroczyste modły i spożywa się laba – rytualny posiłek składający się z ryżu i owoców. 25 stycznia wypada Chiński Nowy Rok 2020, którego obchody kończą się 8 lutego Festiwalem Latarni.
Ze względu na masowe migracje, fabryki nie są w stanie utrzymać zwyczajowego poziomu produkcji co powoduje długi okres przestoju. W związku z tym w miesiącach poprzedzających Chiński Nowy Rok przedsiębiorstwa żeglugowe staną w obliczu braku zdolności przewozowych. Ma to ogromy wpływ na transport produktów na całym świecie i wydłużenie czasu oczekiwania na transport towarów.
Chiński Nowy Rok – jak zaplanować transport?
Ze względu na zamieszanie panujące w trakcie obchodów Święta Wiosny warto dobrze zaplanować logistyczną stronę transportu towarów jak i dostawy przypadające na Chiński Nowy Rok. Poniższe porady ułatwiają uniknięcie wielu niepotrzebnych kosztów i nieprzyjemności:
- Chiński Nowy Rok to czas, w którym należy utrzymywać nieustanny kontakt z producentem, aby upewnić się, że proces produkcji przebiega zgodnie z harmonogramem. Świadomość tego jak przebiega produkcja, daje możliwość informowania spedytora na temat prognoz dotyczących czasu, ilości towarów i ewentualnych zmian przed wysyłką i dalszym transportem towarów.
- Zarezerwuj przesyłkę z wyprzedzeniem, aby zabezpieczyć miejsce na towary. Zaleca się dodatkowe zachęcanie chińskich dostawców do jak najszybszego umieszczania rezerwacji frachtu morskiego. Umożliwia to wcześniejszą rezerwację miejsca przez przewoźników.
- W trakcie Chińskiego Nowego Roku warto rozważyć transport multimodalny. Pozwala to uniknąć wyższych stawek za wysyłkę. Dodatkowo, chociaż teoretycznie transport multimodalny wiąże się z nieco dłuższym czasem tranzytu, to podczas obchodów Święta Wiosny statki są często przepełnione.
- Zaplanuj nowe dostawy, które będą w produkcji już po Chińskim Nowym Roku, z dużym wyprzedzeniem. Wynika to z faktu, że po wznowieniu produkcji, fabryki mają zazwyczaj zwiększone zapotrzebowanie ze strony kupujących. Plan produkcji może być zapełniony nawet na miesiąc do przodu. Zaleca się uwzględnienie jednego lub nawet dwóch dodatkowych tygodni powyżej regularnego planowanego łańcucha dostaw w planowaniu logistycznym.
Zobacz również jak inne chińskie święta wpływają na transport.