Transport z Chin w 2023 roku

Po okresie spadku stawek transportu do wartości sprzed 2020 r., ceny za przewóz towarów ustabilizowały się. Chiny odeszły od polityki “zero-COVID” i ich gospodarka wraca na właściwe tory. W poniższym artykule przedstawiamy naszą prognozę na transport z Chin w 2023 r. Przewidujemy, że będzie on przepływał płynniej i jest to najlepszy czas, by importować z Państwa Środka.

Transport z Chin w 2023 roku

Importerów z pewnością ucieszy informacja, że stawki frachtowe na transport z Chin są najniższe od paru lat. Spadające ceny zachęcają importerów do zamawiania częstszych dostaw.

W marcu cena za przewóz kontenera z Chin do Europy drogą morską spadła poniżej 1000 USD. Transport kontenera na trasie Chiny – Bliski Wschód spadł do niewiele ponad 1000 USD/TEU, a na trasie Chiny – Ameryka Północna do 1200 USD/TEU. Ważne jest jednak zaznaczenie, że najprawdopodobniej stawki te nie będą dalej spadać. Oznacza to, że jest to najlepszy moment na transport z Chin.

Porównaj rodzaje transportu zanim wybierzesz metodę przewozu swoich towarów i zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi importu w 2023 r.

Transport morski z Chin w 2023 roku

Przewozy morskie to najpopularniejsza forma międzynarodowego transportu towarów. Jeszcze wiosną 2022 r. przewóz kontenera 40’ drogą morską z Chin kosztował ponad 11 000 USD. Na początku 2023 r. cena ta spadła nawet do 3000 USD. Przez niecały rok fracht spadł o ponad 70%, co znaczy, że za tą samą kwotę można teraz przewieźć ponad trzy razy więcej towaru niż wcześniej. Cena się w miarę ustabilizowała, ale nie wyklucza się możliwości, że wzrośnie ponownie.

Transport morski z Chin 2019-2023
Stawki za przewóz kontenera 40’ z Chin, dane: Freightos

Ile trwa transport morski z Chin do Polski?

Orientacyjny czas przewozu towarów drogą morską z Chin do Polski zajmuje 35-45 dni.

Transport kolejowy z Chin w 2023 roku

Przez lata kolej z Chin do Europy była dobrą alternatywą dla transportu morskiego. Teraz jednak różnica między stawką frachtu morskiego a kolejowego jest większa. Mimo że transport kolejowy jest droższy, to ma zaletę – czas transportu jest krótszy o około 10 dni.

Fracht kolejowy i morski

W transporcie kolejowym LCL (drobnica) także obserwuje się trend spadkowy. Na przestrzeni 1,5 roku (lipiec 2021 r. a styczeń 2023 r.), koszty transportu kolejowego spadły:

 • z 350 USD/CBM do 200 USD/CMB na trasie Ningbo-Pruszków (spadek o ok. 45%)
 • z 510 USD/CBM do 160 USD/CMB na trasie Shenzhen-Gdańsk door-to-door (spadek o ok. 70%). 

Ile zajmuje transport kolejowy z Chin do Polski?

Transit time koleją na trasie Chiny-Polska wynosi 18-30 dni.

Transport lotniczy z Chin w 2023 roku

Fracht lotniczy zawsze był najdroższą metodą transportu towarów. Choć nadal tak jest, to sytuacja uległa poprawie. Najwyższa przeciętna światowa stawka frachtu lotniczego w latach 2021-2023 wynosiła około 5,4 USD/kg (listopad 2021 r.), a w styczniu 2023 r. spadła ona do jedynie 3 USD/kg (dla przesyłek 150-500 kg). Na trasie Yiwu-Kraków koszt spadł o około 1100 USD, czyli o ponad 1/6. Dzięki temu transport lotniczy stał się bardziej przystępny dla importerów.

Jak długo trwa przewóz cargo samolotem z Chin do Polski?

Czas przewozu cargo drogą lotniczą z Chin do Polski wynosi przeciętnie 11 dni.

Transport drogowy z Chin w 2023 roku

Transport drogowy z Chin nabiera na znaczeniu, szczególnie ze względu na częste kongestie w transporcie kolejowym (np. w Małaszewiczach). Zorganizowanie transportu drogowego trwa krócej niż zabukowanie miejsca w pociągu towarowym. Można np. wysłać cargo drogą kolejową z Chin do Turcji, a stamtąd ciężarówką do dowolnego miejsca w Europie.

Ile trwa transport drogowy z Chin?

Transport drogowy z Chin do Polski trwa około 13 dni.

Jak zaplanować łańcuch dostaw?

Stawki frachtu morskiego na trasie Chiny-Stany Zjednoczone są bardzo niskie, a na trasie Chiny-Europa fracht jest najniższy od dwóch lat. Niższe są także stawki frachtu lotniczego i kolejowego. Korzystny dla importerów jest także obecny kurs dolara, dzięki któremu spadły koszty ogółem.

Przewiduje się, że w drugiej połowie 2023 r. stawki wzrosną, ale nie do takiego ekstremalnego poziomu jak wcześniej. Teraz jest najkorzystniejszy moment na to, by importować towary z Chin.

Jak importować z Chin w 2023 r.?

 • Zawsze przeprowadzaj kontrole jakości przed wysyłką, by przypilnować jakości dostawy.
 • Zapoznaj się z datami chińskich świąt (część jest ruchoma), by przygotować się na przestoje w fabrykach i ograniczony kontakt z dostawcami.
 • Skorzystaj z otwarcia się Chin i pojedź na targi handlowe, np. największą imprezę targową na świecie, Targi w Kantonie.
 • Weź pod uwagę kolejki w portach, które wydłużają czas oczekiwania na cargo. Składowanie kontenera w porcie kosztuje, a średni czas niewykorzystania pustego kontenera w porcie wynosi w Europie 45 dni, a w Stanach Zjednoczonych lub Chinach nawet 60 dni.
 • Dywersyfikuj swoje rozwiązania transportowe. Rozbij morską przesyłkę na dwie – morską i kolejową.
 • Wykorzystaj połączenia multimodalne, na przykład transport morski z Chin do Dubaju i lotniczy do Polski.
 • Wiele spraw może pójść nie po Twojej myśli (opóźnienia w fabryce, niesprzyjające warunki pogodowe, losowe sytuacje) – zawsze ustal margines na przynajmniej 10 dni.
 • Zanalizuj, która metoda transportu jest dla Ciebie najlepsza (transport morski, kolejowy, lotniczy czy drogowy, pełnokontenerowy czy drobnicowy).
 • Wynegocjuj najlepsze dla siebie warunki Incoterms (FOB, EXW, FCA itp.).
 • Rozszerz możliwości transportowe i rozważ wysyłkę z Hongkongu lub Shantou i do terminali w Niemczech lub Holandii.
 • Porównaj ceny przewozów oferowanych przez rzetelnych spedytorów na ShipHub.pl dla swojej przesyłki.
Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Oceń wpis

5 / 5