fbpx

W związku z postępującym z roku na rok importem towarów z Chin oraz wzrastającym znaczeniem i skalą tego przedsięwzięcia, coraz więcej importerów wybiera samodzielne zarządzanie wysyłką, zamiast polegania na firmach spedycyjnych. Przed rozpoczęciem przygody z importowaniem, warto zapoznać się z możliwymi sposobami dostarczenia produktów z Chin do Polski. Transport z Chin to kwestia, z którą każdy importer powinien się zapoznać. Po pierwsze, warto wiedzieć, że CFC (czyli Cargo from China) może przybierać różne formy. Towar możemy sprowadzić z Państwa Środka wybierając przesyłkę kurierską, drogę morską, lądową czy też lotniczą. Przedsiębiorca może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przewozu, uwzględniając czynniki, na których najbardziej mu zależy – cenę, czas, czy bezpieczeństwo towaru. Poniżej, krótko przedstawiamy i tłumaczymy dostępne dzisiaj możliwości w dziedzinie transportu.

transport z Chin

Transport z Chin – Transport morski

Przewóz drogą morską to najbardziej rozpowszechniona i popularna metoda transportu towarów, w handlu międzynarodowym wybierana najczęściej. Jest to nie tylko bardzo ekonomiczna opcja, która umożliwia dokonanie przewozu w atrakcyjnych, niskich cechach, ale również najwygodniejsze wyjście w przypadku dostaw dużych ilości, bądź wielkogabarytowych towarów. Korzystając z tej metody transportu, możemy wybierać między dwoma rodzajami ładunku, decydując się na transport drobnicowy lub transport pełno kontenerowy. Pierwszy z nich – LCL (less than container load) – zakłada dostarczenie towarów wielu klientów w jednym kontenerze. Istnieje wówczas możliwość zamówienia ilości paletowych lub kartonowych, bez konieczności zapełniania całej powierzchni kontenera, a zamiast tego dzielenie go z innymi sprowadzającymi z tego samego regionu. Drugi rodzaj transportu – FCL (full container load) – można wykorzystać w wypadku, kiedy sprowadzamy większą ilość dóbr i istnieje potrzeba załadowania całej powierzchni kontenera.

Kontenery można podzielić na trzy główne rodzaje: kontenery 20’ (20 stóp ogólnego przeznaczenia), kontenery 40’ (40 stóp ogólnego przeznaczenia) oraz kontenery 40’HC (40 stóp; kontener podwyższony). Przeznaczenie ogólne odnosi się do kontenerów dry, czasami można przewozić w nich jednak także odpowiednio zapakowane dobra w postaci płynnej. Kontenery 20’ wykorzystywane są zazwyczaj do transportowania minerałów, metali, maszynerii i innych ciężkich produktów. Kontenery 40’ zostały zaprojektowane bardziej do towarów objętościowych, aniżeli ciężkich, jak na przykład meble, opony czy zabawki. Mimo, że kontener 40’ jest dwa razy większy od kontenera 20’, to dopuszczalna maksymalna waga załadowania jest taka sama w obu przypadkach i wynosi około 28 ton, najczęściej jednak masa załadowania sytuuje się poniżej 20 ton.

Transport morski – koszt

Ceny transportu kontenerów można zanotować na przykładzie przewozu z Szanghaju do Gdyni. W USD, zależnie od wielkości, wynoszą kolejno: 950 dolarów dla kontenerów 20’ i 1400 dolarów dla kontenerów 40’. Podane ceny uwzględniają wszystkie dodatki (poza kosztami rozładunku płatnymi w porcie docelowym i odprawą celną, które w Gdyni wynoszą około 600-800 PLN). Opłaty za przewóz kontenerów 40’ oraz 40’HC są bardzo zbliżone, czasami mogą różnić się jedynie o około 100-200 dolarów. Jeśli chodzi zaś o transport drobnicowy, cena na tej samej trasie wyniesie 120 dolarów (uwzględnione koszty rozładunku w porcie docelowym). W przypadku sprowadzania dużych ilości towarów, warto zastanowić się nad wyborem przewozu pełno kontenerowego, ponieważ w ostatecznym rachunku, taka opcja wychodzi zdecydowanie bardziej opłacalnie. Dla małych i średnich firm, transport drobnicowy jest zazwyczaj opłacalną i wystarczającą alternatywą.

Transport morski, mimo swoich licznych zalet, jest jednak także bardzo czasochłonną metodą dostawy towarów. Cały proces może wynieść około 30 – 40 dni, zależnie od ewentualnych zaburzeń pogodowych, sytuacji zatłoczenia portu, czy zmian trasy.

Transport kolejowy

Transport kolejowy, w porównaniu do morskiego, stanowi znacznie szybszą metodę importu. Można powiedzieć, że sytuując się pomiędzy drogim transportem lotniczym, a długotrwałym w przebiegu transportem morskim, jest alternatywą idealną. Transport z Chin do Polski przy wyborze opcji transportu kolejowego będzie wynosił około 10 – 14 dni. Jeśli chodzi o ceny, dostawa kontenera 40’ z Suzhou (prowincja Jiangsu) do Warszawy będzie nas kosztowała 5700 USD, natomiast z Chengdu (w prowincji Sichuan) do Łodzi już 2900 USD. Taka cena obejmuje wydanie kontenera, obsługę terminalową po stronie chińskiej oraz sam fracht kolejowy. Waga kontenerów musi mieścić się w zakresie do 30 ton. Warto wiedzieć, że przy zamówieniu większej liczby kontenerów zaczynają przysługiwać zniżki. Istnieje oczywiście także możliwość wysyłki drobnicowej. Minimalne zamówienie to jeden kontener 40’. Transport kolejowy jest uważany za najlepsze rozwiązanie w przypadku opóźnień w produkcji towarów. Zapewnia także możliwość zachowania ciągłości dostaw do fabryk.

Transport lotniczy

Wybór tego rodzaju transportu, ze względu na swoją wysoką cenę nie jest bardzo powszechny. Opłaca się w wypadku potrzeby sprowadzenia drobnych towarów wartościowych, jak biżuteria, elektronika, czy też innych niecierpiących zwłoki przesyłek (jak na przykład produkty spożywcze z krótką datą przydatności). Trochę trudniejszy może okazać się transport z Chin towarów, na które firmy lotnicze niekoniecznie wyrażą pozwolenie – jak na przykład baterie czy ciecze. Opcję tą wybiorą na pewno przedsiębiorcy, którym zależy na krótkim czasie dostarczenia towaru. Ponadto, droga lotnicza, uważana jest za najbezpieczniejszą metodę dostawy, ponieważ odbywa się zgodnie z wszystkimi normami dotyczącymi zabezpieczenia towaru na czas transportu. Minimalna waga ładunku w wysyłce lotniczej wynosi 45 kg, ale to w zakresie 100 – 300 kg staje się bardziej opłacalna.

Przykładowo, przy transporcie z Szanghaju do Warszawy, cena za kilogram wynosi 4 dolary, bez uwzględnienia koniecznych do pokrycia opłat lotniskowych. Stawki dla mniejszych lub większych przesyłek, niż podaje ten konkretny zakres wagowy, są inne. Przesyłki poniżej 45 kg są wysyłane za pomocą firm kurierskich, takich jak DHL, UPS, Fedex czy TNT, a czas ich dostarczenia wynosi 4-5 dni. Można zdecydować się na odpowiadające drobnicy w transporcie morskim, łączenie towarów od kilku dostawców w jedną, całościową przesyłkę. Transport z Chin i jego całkowity czas dostawy (z uwzględnieniem wszystkich dodatków, w tym oclenia) wynosi zwykle 6-10 dni.

Podsumowanie – transport z Chin

Transport z Chin w dzisiejszych czasach nie stanowi już problemu, ponieważ zakres jaki obejmuje handel międzynarodowy, pozwolił między innymi na rozwój logistyki transportu. Sprowadzając towary z Chin, możemy wybierać spośród szerokiej gamy środków transportu, uzależniając decyzję od naszych potrzeb. Niekiedy warto jest skorzystać z pomocy firm spedycyjnych, profesjonalnie zajmujących się kwestią dostawy towarów z Chin. Pomogą nam one nie tylko w procesie przewozu, ale również wezmą odpowiedzialność za odprawę celną, dokumenty oraz kontrolę. Oczywiście nie wolno zapominać, że przy wyborze firmy spedycyjnej, tak samo jak podczas selekcji partnerów biznesowych w Chinach, należy zachować odpowiednią uwagę i ostrożność. Transport z Chin to bardzo ważna kwestia, z którą koniecznie należy się zapoznać.

incoterms 2020 darmowy pdf

chcesz poznać zmiany?