Transport z Dubaju

Spośród państw należących do Rady Współpracy Państw Zatoki, Zjednoczone Emiraty Arabskie to największy partner handlowy Polski. Polscy importerzy sprowadzają stamtąd głównie metale nieszlachetne, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz elektryczne, a także tworzywa sztuczne i wytwarzane z nich artykuły. Zanim zaczniemy importować, warto dowiedzieć się, jakie są możliwości przewozu naszych towarów. Omawiamy transport z Dubaju, czyli światowego ośrodka turystyczno-handlowego.

Transport z ZEA – Dubaj

Organizując transport z ZEA, warto zwrócić szczególną uwagę na Dubaj. Dubaj jest największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a jednocześnie głównym ośrodkiem turystycznym w kraju. Ponadto, stanowi również centrum dla inwestycji zagranicznych i międzynarodowego handlu, który rozwija się tam już od połowy XIX wieku. Korzystne logistycznie położenie Dubaju sprawiło, że stał się on istotnym punktem dla wymiany zagranicznej.

Położenie Dubaju

Transport z Dubaju – fracht morski

Transport morski jest najtańszą możliwą opcją dostawy towarów. Głównie wybierają go importerzy, którzy stawiają oszczędność finansową ponad krótki transit time. Nadbrzeżna lokalizacja Dubaju wpłynęła na dynamiczny rozwój tej metody tranzytu, zwiększając ruch morski między ZEA a innymi państwami. W szczególności przyczyniło się do tego powstanie portu Jebel Ali, czyli największego na świecie sztucznego portu.

Port morski Jebel Ali

Port Jebel Ali został zbudowany w latach 1976 – 1979 i według początkowego założenia miał być uzupełnieniem dla portu Rashid. Obecnie jednak jest to największy port morski na Bliskim Wschodzie, będący jednocześnie jednym z 10 największych portów kontenerowych świata. Stanowi istotny, globalny węzeł komunikacyjny, który umożliwia wymianę nie tylko z Bliskim Wschodem, ale także Azją Południową i Afryką Północną. Łączy ponad 150 portów na całym świecie. Ponadto, połączony jest również z systemem dróg ekspresowych w Dubaju, Dubai International Airport Cargo Village i portem Rashid, co znacznie usprawnia transport ładunków.

Port morski Jebel Ali

Transport z Dubaju – fracht lotniczy

Jeśli zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu towarów, możemy rozważyć również transport lotniczy z Dubaju, który trwa zaledwie kilka dni. Fracht lotniczy jest najbezpieczniejszym środkiem tranzytu. W jego przypadku należy jednak liczyć się z bardzo wysokimi cenami w porównaniu do innych dostępnych opcji. W Dubaju mieszczą się dwa istotne porty lotnicze – Dubai International Airport oraz Al Maktoum International Airport.

Dubai International Airport

Dubai International Airport (DXB) to główne międzynarodowe lotnisko w ZEA. Jest najbardziej ruchliwym portem lotniczym świata pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego, a także siódmym najbardziej ruchliwym lotniskiem towarowym. Stanowi główny węzeł dla linii lotniczych Emirates oraz Emirates SkyCargo. Należący do Dubai International Airport terminal Cargo Mega Terminal jest dziś jednym z największych hubów cargo w regionie o przepustowości 2,8 miliona ton.

Al Maktoum International Airport

Al Maktoum International Airport (DWC), inaczej Dubai World Central jest lotniskiem położonym w Jebel Ali, 37 kilometrów na południowy zachód od Dubaju. Zostało ono otwarte w 2010 roku i od tamtej pory obsługuje wyłącznie loty cargo. Wciąż jest jednak w trakcie rozbudowy. Plany zakładają, że jego ostateczna przepustowość będzie wynosiła aż 12 milionów ładunku, a także ponad 160 milionów pasażerów. Między innymi udogodnieniami, ma powstać także połączenie tego portu lotniczego z Dubai International Airport za pośrednictwem szybkiej kolei.

Lotniska w Dubaju

Cena transportu z Dubaju

Koszt za transport z Dubaju będzie zależał od kilku czynników. Zmieni się on w zależności od rodzaju, wielkości oraz ilości ładunku. Znaczenie ma także wybrana trasa, czyli punkt startowy, docelowy i odległość między nimi. Wybrana reguła Incoterms również może wpłynąć na ostateczną wycenę transportu naszych dóbr. Z tych względów zalecamy uprzednie porównanie przynajmniej kilku ofert różnych spedytorów. Można to zrobić korzystając z platformy ShipHub. Po wypełnieniu i przesłaniu formularza na stronie głównej dostępni spedytorzy dokonają wyceny transportu i przedstawią swoje oferty.

Transport z Dubaju - wycena

Podsumowanie

Ze względu na strategiczne położenie Dubaju, miasto jest jednym z najistotniejszych dla handlu zagranicznego z Bliskim Wschodem węzłów transportowych. Importując towary z ZEA, warto więc uwzględnić je podczas wyboru sposobu dostawy dóbr. Organizując transport z Dubaju możemy zdecydować się na fracht morski lub lotniczy. Port morski Jebel Ali jest jednym z największych na świecie i umożliwia wymianę między ponad 150 portami. W regionie znajdują się również dwa główne, międzynarodowe porty lotnicze – Dubai International Airport i Al Maktoum International Airport.

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Oceń wpis

4.2 / 5