Transport z Egiptu

Egipt to najludniejszy kraj arabski. Co więcej, znajduje się on w pierwszej trzydziestce największych gospodarek na świecie. Położenie kraju, a konkretnie obecność Kanału Sueskiego, zapewnia najkrótsze połączenie morskie Europy z Dalekim Wschodem. Jak przeprowadzić transport z Egiptu?

Transport z Egiptu – główne produkty wymiany handlowej

Egipt to największy eksporter proszków i płatków aluminium. Największy udział w eksporcie Egiptu ma rafinowana ropa naftowa i złoto.

Wielkość importu Polski z Egiptu stale rośnie. Wynosi on ok. 770 mln PLN, co przekłada się na 0,1% udział w całkowitym imporcie Polski. Hitami importowymi z Egiptu są:

 • materiały i artykuły włókiennicze
 • metale nieszlachetne i artykuły z nich
 • produkty pochodzenia roślinnego.

Transport z Egiptu

Egipt to kraj pustynny położony na północy Afryki. Ma on dostęp do Morza Śródziemnego od północy oraz Morza Czerwonego od wschodu. Towary z Egiptu do Europy można przewieźć za pomocą morskich, lotniczych oraz multimodalnych rozwiązań transportowych.

Transport morski z Egiptu 

Około 80% dóbr w handlu międzynarodowym przewożonych jest transportem morskim. Jego plusami jest duża ładowność i stosunkowo niskie ceny przewozu. Można przewieźć drobnicę (LCL), jak i wynająć cały kontener (FCL). Niezależnie jednak od formy, warto ubezpieczyć ładunek., gdyż ryzyko uszkodzenia towarów podczas transportu nie jest niskie. Transport morski z Egiptu do Polski trwa około 23 dni.

Porty morskie w Egipcie

Najważniejsze porty morskie w Egipcie:

 • Port Aleksandria (EGALY) to największy egipski port uwzględniając wielkość przeładunku. Port ten położony jest pomiędzy Morzem Śródziemnym a jeziorem Buhajrat Marjut. Port obsługuje głównie ładunki drobnicowe.
 • Port Damietta (EGDAM) to jeden z największych terminalów kontenerowych w Egipcie. 
 • Port Said (EGPSD) położony jest na jednym z krańców kanału Sueskiego. Został on założony w 1859 r., stając się bramą dla marynarzy i podróżników do Azji. Najczęściej zawijają do niego statki kontenerowe.
 • Przez port Sueski (EGSUZ) przepływają głównie ładunki masowe. Najdłuższy statek, który do niego zawinął, miał 400 metrów długości.
 • Port Safadża (EGSGA) jest jednym z najsłynniejszych w Egipcie. Jest to port średniej wielkości położony nad Morzem Czerwonym.

Przykładowe trasy morskie z Egiptu do Europy

Trasa Hapag-Lloyd z Egiptu do Europy

 • IEX: Damietta Piraeus Rotterdam London Gateway Hamburg Antwerpia

Trasa ONE z Egiptu do Europy

 • NEX (North Europe East Mediterranean Express): Aleksandria – Damietta – Bejrut – Iskenderun – Mersin – Tangier – Southampton – Hamburg – Rotterdam – Antwerpia – Hawr – Malta (35 dni)
 • ADX (Adriatic Express): Damietta – Koper – Ankona – Rijeka – Wenecja – Pireus – Damietta (19 dni)
 • IO3 (Indian Ocean Service 3): Damietta – Pireus – Rotterdam – London Gateway – Hamburg – Antwerpia – Hawr – Damietta (18 dni)
 • MD1 (Mediterranean 1): Damietta – Barcelona – Walencja – Genua – Damietta (14 dni).

Transport lotniczy z Egiptu

Jeśli Twój produkt jest wrażliwy na upływ czasu lub o wysokiej wartości, warto rozważyć wybór transportu lotniczego. Jest to bezpieczniejsza forma przewozu niż transport morski, ale także i droższa. Co więcej, czas transportu jest o wiele krótszy. Transport lotniczy z Egiptu do Europy wraz z formalnościami trwa parę dni. 

Lotniska cargo w Egipcie 

Międzynarodowy port lotniczy Kair (CAI) to główny port lotniczy Egiptu i drugi największy port w Afryce. Został on założony jako baza wojskowa podczas II wojny światowej.

Trasy cargo z lotniska Kair do Europy:

 • Lufthansa Cargo – Frankfurt
 • Cargolux – Luksemburg
 • Ethiopian Airlines Cargo – Liège
 • EgyptAir Cargo – Kolonia-Bonn, Mediolan-Malpensa, Ostenda-Brugia.

Port lotniczy Burdż al-Arab (HBE) zastąpił port lotniczy Aleksandria, łącząc drugie największe miasto w Egipcie i Deltę Nilu z krajowymi i zagranicznymi portami.

Transport z Egiptu - mapa portów

Transport multimodalny z Egiptu

O transporcie multimodalnym jest mowa, kiedy do przewozu cargo w oparciu o jeden list przewozowy używa się więcej niż jednej gałęzi transportu. W przypadku transportu towarów z np. Kairu do Poznania, cargo może być najpierw przewiezione ciężarówką do miasta Stara Zagora w Bułgarii, a stamtąd ruszyć pociągiem towarowym do terminalu kontenerowego w Kobylnicy niedaleko Poznania. Czas transportu wynosi łącznie 13 dni.

Ile kosztuje transport z Egiptu?

Koszt transportu różni się w zależności od metody przewozu, prowizji spedytora i innych czynników. Oferty zweryfikowanych spedytorów z łatwością porównasz na ShipHub.pl. Wypełnij formularz jak poniżej, wyślij go i wybierz odpowiadającą Ci ofertę za darmo!

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Transport z Egiptu – podsumowanie

 • Transport z Egiptu zorganizujesz przewozami lotniczymi oraz morskimi. Alternatywną opcją jest transport intermodalny.
 • Czas transportu towarów z Egiptu do Europy wynosi od kilku dni do około trzech tygodni.
 • Współpracę ze sprawdzonymi spedytorami nawiążesz na ShipHub.pl.

Oceń wpis

5 / 5